Dieta

Czas na poprawę jakości żywienia!

Niedożywienie naszej populacji zmniejszyło się od 1990 r o prawie 50%. Spadek ten związany jest głównie z poprawą jakości plonów podstawowych upraw, takich jak pszenica, ryż czy kukurydza. Poprawa ta koncentrowała się jednak na podniesieniu energetyczności żywności i nie uwzględniała zawartości mikroelementów. Okazuje się, że ich niedobór, zwłaszcza witaminy B dotyka aż dwóch miliardów ludzi na całym świecie.

Problem ukrytego głodu na świecie

Popularne uprawy skrobiowe są bogate energetycznie, ale często brakuje im jednej lub więcej witamin z grupy B. Jej niedobór, czasami określany jako ukryty głód, jest nadal powszechny, szczególnie w krajach o niskim dochodach. Może on mieć negatywne konsekwencje zdrowotne i poważne obciążenia ekonomiczne. Według wspólnego raportu UNICEF i Micronutrient Initiative szacowany koszt ukrytego głodu w 80 krajach o niskim dochodzie waha się od 0,2% do 2,7% produktu krajowego brutto. Podjęto zatem wysiłki w celu poprawy zawartości witaminy B w uprawach, szczególnie w przypadku tiaminywitaminy B6 i kwasu foliowego[1]. 

Różne drogi poprawy sytuacji

Większość sukcesów w łagodzeniu ukrytego głodu osiąga się poprzez suplementację i praktyki wzbogacania żywności. Programy suplementacji są jednak uważane za interwencje krótkoterminowe i są zarezerwowane dla sytuacji, w których niedobór składników odżywczych stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. Biofortyfikacja podstawowych upraw w celu zwiększenia zawartości składników odżywczych jest idealną strategią poprawy żywienia w wiejskich i biednych społecznościach, które opierają się na uprawie roślin na własne potrzeby.Programy fortyfikacji to długoterminowe interwencje mające na celu zapobieganie niedoborom na obszarach, na których znaczna część populacji docelowej regularnie spożywa wybrany produkt spożywczy. Została uznana za trzecią najważniejszą strategię poprawy globalnego dobrobytu. 

Konieczne dalsze badania

Większość witamin z grupy B, ze względu na ich rozpuszczalność w wodzie, nie stanowi problemu w przypadku nadmiernego spożycia. Okazuje się jednak, że syntetyczne formy stosowane do wzbogacania i suplementacji żywności, zwłaszcza w przypadku złej i niezróżnicowanej diety mogą czasami mieć niekorzystne skutki.

W miarę rozwoju tych upraw konieczne będą kolejne badania. W międzyczasie należy podjąć wysiłki w celu dalszej walidacji metodologii i biomarkerów oceny statusu witaminy B w badaniach na ludziach.

[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12491

(0 Votes)

mgr dietetyki Milena Grzywińska

Promotorka zdrowego odżywiania i stylu życia. Ukończyła studia magisterskie w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku Dietetyka w 2016 roku. W trakcie studiów odbyła liczne praktyki w placówkach szpitalnych, poradniach dietetycznych oraz zakładach produkcji żywności. Od tego czasu swoje doświadczenie poszerzała poprzez pracę w Poradni Chorób Metabolicznych, konsultacje pacjentów szpitalnych, a także opracowywanie indywidualnych jadłospisów. Prowadzi pacjentów klinicznych m.in. po zabiegach chirurgicznych, cukrzycowych, otyłych, z zaburzeniami hormonalnymi oraz alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. W wolnym czasie uwielbia testować nowe przepisy, którymi dzieli się ze swoimi pacjentami. Najważniejsza zasada to: szybko, zdrowo i smacznie.

Śledź nas na Instagramie @drgaja