7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Rozciąganie – dlaczego jest tak ważne?

Rozciąganie to tak zwany stretching. Pomimo tego że na co dzień niewiele osób przywiązuje do niego większą uwagę, to jednak odkrywa on bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto zastanowić się, dlaczego rozciąganie jest tak istotne i w jaki sposób robić to prawidłowo.

Rozciąganie odgrywa istotną rolę w całym procesie treningowym.

Dlaczego warto się rozciągać?

Osoby zastanawiające się, jak rozciągać swoje ciało, powinny przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie – dlaczego w ogóle warto to robić?

Prawidłowo wykonane ćwiczenia rozciągające pozwalają:

poprawiać zakres ruchu – regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające pozwalają poprawiać zakres ruchu w stawach. Zaniedbanie ich może prowadzić do zwiększonego ryzyka urazów oraz sztywności stawów, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności,
redukować napięcie mięśniowe – kto z nas nie zna bolesnych skurczy mięśni, zwłaszcza w nocy? A tymczasem mogą być one wynikiem zwiększonego napięcia mięśniowego. Ćwiczenia rozciągające pozwalają złagodzić to napięcie, redukować uczucie sztywności oraz poprawić przepływ krwi,
zachować elastyczność mięśniową – regularne rozciąganie utrzymuje elastyczność mięśni, która pozwala zachować pełny zakres ruchu w stawach. Nie bez znaczenia jest fakt, że elastyczne mięśnie stają się bardziej odporne na urazy i kontuzje oraz wspierają utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
poprawiać krążenie – ćwiczenia rozciągające pomagają w poprawie krążenia krwi w mięśniach. Dzięki temu tlen i składniki odżywcze lepiej wnikają w ich głąb, co zmniejsza ryzyko kontuzji i przyspiesza regenerację,
redukować stres – systematyczne wykonywanie rozciągających ćwiczeń pomaga w relaksacji mięśni i redukcji stresu. Rozciąganie poprawia samopoczucie i kojąco działa na organizm.

Dlaczego warto rozciągać się przed treningiem?

Nie od dziś wiadomo, że rozciąganie stanowi doskonałe przygotowanie do aktywności fizycznej.

Rozciąganie łydek i rozciąganie pleców zwiększa elastyczność mięśniową, co pozwala lepiej wykonywać różne ruchy i techniki treningowe, a przy okazji zwiększa odporność na urazy. Każdy sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ćwiczenia rozciągające przed treningiem zmniejszają ryzyko kontuzji oraz podatność na skurcze, naciągnięcia i nadwyrężenia. Śmiało można powiedzieć, że rozciąganie przed treningiem pozwala również mentalnie przygotować się do wysiłku fizycznego. Pozwala skoncentrować się, zrelaksować i przygotować na aktywność.

W jaki sposób rozciągać się przed treningiem? Otóż, rozciąganie kręgosłupa i innych partii ciała powinno być płynne i delikatne, bez dolegliwości bólowych i nagłych ruchów. Osoby, które nie są pewne, czy w prawidłowy sposób wykonują ćwiczenia, mogą skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże dobrać rodzaje ćwiczeń dopasowane do kondycji fizycznej i indywidualnych potrzeb danej osoby.

Dlaczego warto rozciągać się przed treningiem?

Czy po treningu trzeba się rozciągać?

Rozciąganie jest bardzo ważne nie tylko przed treningiem, ale także po jego zakończeniu. Ma ono bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu oraz procesu regeneracji. Przede wszystkim, intensywny trening często powoduje skurcze i napięcie mięśni, czasem bardzo bolesne. Stretching po treningu pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie, co przynosi natychmiastową ulgę nawet po najbardziej intensywnym treningu.

Osoby zastanawiające się, jak rozciągać swoje ciało, powinny przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie – dlaczego w ogóle warto to robić?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ćwiczenia fizyczne angażują różne partie mięśni. Może prowadzić to do nierównowagi mięśniowej. Dlatego po zakończonym treningu warto wykonywać ćwiczenia rozciągające, które przywrócą równowagę pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi organizmu. Z racji tego, że stretching poprawia krążenie krwi w mięśniach, może przyspieszyć on proces ich regeneracji po wysiłku fizycznym. Pozwala zapobiegać to zakwasom mięśniowym, które potrafią być bardzo dokuczliwe.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bolesne skurcze mięśni mogą dotknąć każdego – zwłaszcza osoby aktywne fizycznie. Przykładowo – skurcz uda może być bardzo bolesny. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, warto rozważyć wprowadzenie rozsądnej, zbilansowanej suplementacji. Nieocenioną pomocą w walce ze skurczami może okazać się preparat ProSkurcz, który w połączeniu z codziennie wykonywanymi ćwiczeniami rozciągającymi przynosi naprawdę pozytywne efekty w poradzeniu sobie z uporczywymi skurczami.

ProSkurcz jest kompleksem minerałów wpływających na pracę mięśni. Zawiera magnez, wapń i potas w formie wysokoprzyswajalnych cytrynianów, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego.
Kup ProSkurcz
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱