7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Jak i co jeść, gdy brzuch woła o pomoc? Dieta na problemy żołądkowe

ból brzucha problemy żołądkowe zdrowie dieta

Jak i co jeść, gdy brzuch woła o pomoc? Dieta na problemy żołądkowe

Bóle brzucha, w tym szczególnie dolegliwości ze strony żołądka to przypadłość, która na co dzień dotyka wiele osób. Dyskomfort w jamie brzusznej może wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn, które są związane m.in. z nieodpowiednim stylem życia, w tym niewłaściwym odżywianiem, jak również z występowaniem wielu chorób współistniejących. W niniejszym artykule skupiliśmy się na omówieniu zagadnienia: odżywianie, a problemy żołądkowe, czyli wyjaśniliśmy najważniejsze zasady diety w obliczu dysfunkcji żołądka.

 

Dieta na problemy żołądkowe

W sieci, na różnych forach internetowych można bardzo często spotkać się z pytaniem: „jak radzić sobie z problemami żołądkowymi?”. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ występowanie nieżytu żołądka wiąże się z wieloma dokuczliwymi objawami. Poza wspomnianym bólem są to m.in. wzdęcia, nudności, wymioty, utrata apetytu.

Jednym z najważniejszych rozwiązań jest zastosowanie odpowiedniej diety, której zadaniem będzie m.in. zmniejszenie nasilenia bólu i złagodzenie zmian chorobowych. Pewnie zastanawiasz się, jaka dieta jest odpowiednia na problemy żołądkowe? Otóż w tym przypadku zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. W dalszej części artykułu dowiesz się, po jakie produkty sięgać oraz których produktów unikać, aby pomóc sobie podczas dolegliwości żołądkowych.

 

Co jeść przy problemach żołądkowych

Istotnym elementem diety na problemy żołądkowe (lekkostrawnej) jest dobór odpowiednich produktów spożywczych, z których powinien składać się nasz codzienny jadłospis. Podstawą menu powinny być chude gatunki mięsa, chude gatunki ryb (najlepiej w postaci ugotowanej lub pieczonej w folii), niskotłuszczowe produkty mleczne (w tym te, które mają właściwości prebiotyczne), a także produkty zbożowe o ograniczonej zawartości błonnika.

Warzywa powinny być spożywane w formie gotowanej. Podobnie owoce – najlepiej przygotowywać z nich kompoty i przeciery. Oczywiście owoce jemy bez skórki i pestek. Zupy należy sporządzać na wywarach warzywnych.

W przypadku problemów żołądkowych, w tym wrzodów należy pamiętać również o kilku dodatkowych zasadach i zaleceniach:

  • W ciągu dnia najlepiej spożywać większą ilość posiłków (np. 6), ale o mniejszej objętości; dobrze, aby po posiłki sięgać w regularnych odstępach czasowych, np. co 2-3 godziny
  • Ostatni posiłek najlepiej spożyć na ok. 2-3 godziny przed snem
  • Temperatura podawanych potraw nie może być zbyt niska lub zbyt wysoka
  • Produkty należy dokładnie pogryźć i przeżuć
  • Posiłki spożywa się powoli, w spokojnej atmosferze

Dodatkowo w przypadku osób z nadwagą lub otyłością zaleca się redukcję masy ciała.

ból brzucha zdrowie dieta jedzenie

Zdrowsze dla naszego brzucha jest częstsze jedzenie mniejszych posiłków

 

Produkty lekkostrawne - lista

Jak wcześniej wspomniano, podstawą diety na problemy żołądkowe jest dobór odpowiednich produktów spożywczych. Poniżej zamieściliśmy listę produktów, z podziałem na konkretne kategorie, które można włączyć do swojego jadłospisu.

  • Produkty zbożowe – pieczywo jasne (na bazie mąki pszennej), ryż biały, makaron pszenny, kaszka manna, kasza kukurydziana, kasza jęczmienna, płatki owsiane
  • Warzywa – najlepiej w formie gotowanej: buraki, dynia, kabaczek, marchew, seler, pietruszka; bez gotowania można sięgnąć po pomidory bez skórki (po uprzednim sparzeniu) i zieloną sałatę
  • Owoce – jabłka, brzoskwinie, morele, banany, winogrono
  • Mięso i ryby - mięso z kurczaka, indyka, królika, cielęcina; polędwica, szynki, filety; dorsz, mintaj, pstrąg tęczowy, sola, szczupak, leszcz
  • Produkty mleczne - mleko słodkie, mleko zsiadłe, jogurt naturalny, kefir, serki homogenizowane, sery twarogowe chude lub półtłuste
  • Tłuszcze - masło, słodka śmietanka, oleje roślinne (np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek)
  • Napoje – słaba herbata, rozcieńczone soki owocowe, kawa zbożowa z mlekiem, woda mineralna niegazowana
  • Łagodne przyprawy - koperek, majeranek, kminek, natka pietruszki, sok z cytryny, wanilia
  • Jaja – gotowane na miękko lub w postaci jajecznicy przygotowanej na parze
  • Słodycze i desery – kompoty, budynie, musy owocowe, galaretki, kisiele, biszkopty, ciasta drożdżowe

 

Dieta na problemy żołądkowe - których produktów unikać?

Stosując dietę na problemy żołądkowe należy unikać produktów ciężkostrawnych i/lub tych, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Osoby będące na tej diecie powinny zrezygnować z potraw smażonych i wędzonych oraz zup sporządzonych na wywarze z kości lub z tłustych gatunków mięsa. Do przygotowywania posiłków nie zaleca się wykorzystywania pikantnych przypraw, takich jak np. pieprz, curry, ocet, papryczka chilli.

W diecie na problemy żołądkowe nie ma miejsca na kwaśne owoce, w tym szczególnie na owoce cytrusowe (np. pomarańcza, mandarynki, grejpfruty). Do przeciwwskazanych owoców zaliczamy również gruszki, śliwki, agrest, czereśnie i owoce suszone. W przypadku warzyw zaleca się wyeliminować wszelkiego rodzaje kapusty, rzodkiewkę, paprykę, rzepę, szczaw, cebulę, karczochy, nasiona roślin strączkowych (np. fasolę, bób, soczewicę, soję, groch).

Spośród mięsa i ryb należy zrezygnować z tłustej wieprzowiny, dziczyzny, gęsi, kaczki, łososia, halibuta, śledzia. Osoby na diecie lekkostrawnej nie powinny też sięgać po tłuszcze, takie jak: margaryna twarda, słonina, boczek, smalec, kwaśna śmietana. Dodatkowo nie należy spożywać jaj w formie sadzonej, smażonej i gotowanej na twardo.

Wśród przekąsek i słodyczy przeciwwskazane są orzechy, czekolada, dżemy wysoko słodzone, ciasta kruche, pączki, ciastka z kremem, chałwa, chipsy ziemniaczane.

W trakcie stosowania diety na problemy żołądkowe nie należy spożywać płynów w postaci mocnej herbaty, kawy naturalnej, napojów gazowanych, napojów energetycznych. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są również bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania napojów alkoholowych.

Jak widać, ważnym elementem w przypadku bólu i wrzodów żołądka jest bezpieczne żywienie, które nie tylko nie zaostrzy objawów, ale również pomoże je złagodzić.

 

Literatura:

  1. Vomero ND. i wsp.: Nutritional care in peptic ulcer. Arg Bras Cir Dig., 2014, 27, 4, 298-302.
  2. Marotta RB. i wsp.: Diet and nutrition in ulcer disease. Med Clin North Am., 1991, 75, 4, 967-979.
  3. Newlove-Delgado TV. i wsp.: Dietary interventions for recurrent abdominal pain in childhood. Cochrane Database Syst Rev., 2017, 3, 3.
  4. Malik TF. i wsp.: Peptic Ulcer Disease. StatPearls, 2021.
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱