7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Praca zdalna – jak efektywnie pracować z domu?

Praca zdalna szczególną popularność zyskała w okresie pandemii, kiedy to dla wielu firm stanowiła jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości pracy. O tym, jak wiele zalet ma to rozwiązanie, przekonali się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Nic dziwnego, że pomimo unormowania sytuacji pandemicznej, praca zdalna wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wykonywanie swoich obowiązków zawodowych z domu rodzi różnego rodzaju trudności i wyzwania. Jak efektywnie pracować z domu?

praca-zdalna

1. Jak zachować równowagę pomiędzy pracą zdalną a życiem prywatnym?

2. Jak zadbać o aranżację miejsca do pracy zdalnej?

3. Wpływ diety na efektywność wykonywanych zadań

4. Praca zdalna – jak pozostać skoncentrowanym?

Jak zachować równowagę pomiędzy pracą zdalną a życiem prywatnym?

Wiele osób ceni sobie pracę zdalną ze względu na dużą elastyczność. Oczywiście, samodzielne wyznaczanie sobie godzin pracy według własnego uznania stanowi bardzo kuszącą perspektywę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ustalenie harmonogramu, a następnie – trzymanie się go, wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Pracownicy pracujący z domu często mają problem z wygospodarowaniem odpowiedniej ilości czasu na pracę, bądź też wręcz przeciwnie – poświęcają jej zbyt dużo czasu. Pomocny może okazać się harmonogram, który z góry określa godziny pracy. Warto uwzględnić w nim przerwy na odpoczynek, codzienne czynności oraz posiłki, a następnie – po prostu się go trzymać. Pozwala to na utrzymanie dyscypliny i wydajności i zwiększa efektywność wykonywanych zadań.

Jak zadbać o aranżację miejsca do pracy zdalnej?

Warto pamiętać o tym, że odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy zdalnej ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy pracownika. Przede wszystkim, praca w domu jest dla wielu osób kłopotliwa ze względu na trudności z wygospodarowaniem wolnej przestrzeni. Z problemem tym borykają się zwłaszcza właściciele niewielkich mieszkań, w których każdy metr przestrzeni jest już zaaranżowany. A tymczasem efektywna praca w dużej mierze zależy od otoczenia pracownika.

Osoby, które swoje obowiązki wykonują z domu i pracują przed ekranem komputera, powinny zadbać przede wszystkim o zaopatrzenie się w wygodne biurko oraz ergonomiczny fotel biurowy. Musi on umożliwiać utrzymanie właściwej postawy ciała, co zapobiega zmęczeniu i dolegliwościom bólowym.

Warto pamiętać o tym, że monitor komputera powinien zostać umieszczony równo na poziomie wzroku. Biurko do pracy biurowej musi być na tyle duże i pojemne, by pracownik zawsze mógł mieć pod ręką najpotrzebniejsze przedmioty. Komputer to nie wszystko.

Przydatny może okazać się także drobny sprzęt biurowy, drukarka, segregatory i pojemniki, które ułatwią organizację przestrzeni i zachowanie porządku. Warto codziennie poświęcić przynajmniej kilkanaście minut na uporządkowanie przestrzeni wokół stanowiska pracy. Wyniki badań wykazały bowiem, że pracownicy o wiele efektywnie wykonują swoje właściwości w czystym, uporządkowanym środowisku.

praca-zdalna

Wpływ diety na efektywność wykonywanych zadań

Pracownicy wykonujący swoje obowiązki w modelu pracy zdalnej często niewielką uwagę przywiązują do właściwego odżywiania. A tymczasem jest ono bardzo istotne.

Zbilansowana i zróżnicowana dieta zapobiega powstawaniu różnego rodzaju niedoborów i ułatwia utrzymanie koncentracji, dodaje energii i siły. W diecie osoby pracującej zdalnie nie powinno zabraknąć świeżych owoców, warzyw oraz wartościowych produktów. Nie ma w niej miejsca na wysokoprzetworzone jedzenie, fast foody, nadmiar cukru czy słone przekąski.

Osoby, które obawiają się, że ich dieta może sprzyjać powstawaniu różnych niedoborów, takich jak niedobory magnezu, mogą zdecydować się na mądrze dobrane suplementy diety, takie jak ProMagnez. Nie tylko dostarczają do organizmu cennych składników, ale także wspierają zdolność do koncentracji, regeneracji organizmu i dodają sił do działania.

Praca zdalna – jak pozostać skoncentrowanym?

Ogromnym problemem w pracy zdalnej są tak zwane rozpraszacze myśli – czyli te wszystkie czynniki, które odciągają uwagę pracownika od wykonywanych zadań. Dlatego tak ważne jest, aby osoba pracująca zdalnie miała do dyspozycji swój kącik, najlepiej odizolowany od reszty domu. Jeśli jest to niemożliwe, na czas pracy warto wyłączyć powiadomienia na komputerze i telefonie, telewizor i muzykę. Wszystko po to, aby utrzymać swoją uwagę na wykonywanych obowiązkach i zwiększyć swoją produktywność.

(0 Votes)

DrGaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱