7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

czym jest wellness i flow

Czym jest wellness i flow?

Czym jest szczęście? Odpowiedź na to pytanie, z pozoru oczywista, jest niezwykle trudna do sformułowania – przede wszystkim dlatego, że dla każdego oznacza ono coś innego. Niewątpliwie szczęście to stan ducha, wewnętrzna równowaga, harmonia, radość i satysfakcja. Jak jednak możemy stan ten osiągnąć? Ciekawą propozycją w tym obszarze są coraz popularniejsze koncepcje wellness oraz flow.

Zarówno wellness i jak flow to coraz bardziej popularne teorie, które zakładają budowę harmonii oraz równowagi pomiędzy naszym stanem wewnętrznym a tym, co na zewnątrz. Według nich mamy prawo, a nawet obowiązek dbać o siebie oraz o swoje szczęście.

 

Czym jest wellness?

Wellness to zdaniem Grzegorza Filipowicza[1] jeden z istotnych elementów modelu HPI (Human Performance Improvement), czyli sposobu myślenia, które jest ukierunkowane na poszukiwanie metod systemowego, kompleksowego i trwałego podnoszenia wydajności zawodowej pracowników.

Dzięki HPI pracownicy mogą pracować bardziej efektywnie i w pełni wykorzystywać swój potencjał. Aby jednak tak było, niezwykle ważny jest stan psychofizyczny pracownika, jego samopoczucie oraz rozwój.  Jest on istotny nie tylko dla niego samego, ale składa się na sukces każdej organizacji.

 

Wellness, czyli podejście holistyczne

Wellness to podejście holistyczne. Łączy bowiem zabiegi dla ciała z oddziaływaniem na psychikę oraz edukacją i doradztwem. Zapewniając stan równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, wskazuje jak osiągnąć szczęście w różnych obszarach naszego życia.

Istotna jest tutaj świadomość i inicjatywa w celu poprawy własnego stanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, duchowego, sytuacji środowiskowej, społecznej czy zawodowej.

wellness podejście holistyczne

 

Wellness w pracy

Nową niszę w postaci usług wellness szybko odkrywają sieci fitness, salony SPA i gabinety kosmetyczne, które rozszerzają swoją podstawową ofertę o niekonwencjonalne propozycje dla tzw. klientów instytucjonalnych. W myśl tego trendu powstają kompleksowe usługi związane z wellness, zakładające opiekę i konsultacje lekarzy, specjalistów fizjoterapii, psychologii czy zdrowego odżywiania.

W ramach usług wellness w pracy Identyfikowany jest stan fizyczny zespołu, następnie proponowane są programy edukacyjne, lecznicze czy ćwiczenia profilaktyczno-korekcyjne. Całość uzupełniają porady psychologa, trenera czy dietetyka.

 

Wellness w świecie biznesu

Ofertę poszerzają specjalne programy dla menedżerów, jest to bowiem grupa szczególnie narażona na negatywne skutki stresu i niezbyt higienicznego stylu życia. A to właśnie ich niedyspozycja oznacza potencjalnie największe straty dla firmy. W programach wellness dla biznesu nacisk kładzie się przede wszystkim na wyrabianie dobrych nawyków, zalecając pozytywne zmiany w stylu życia.

 

Czym jest flow?

Ciekawą koncepcją jest także teoria przepływu, czyli flow. Jej twórcą jest Mihály Csíkszentmihályi, według którego flow to stan między satysfakcją a euforią, wywołany dzięki całkowitemu oddaniu się jakiejś czynności. Charakteryzuje się pełnym zaangażowaniem oraz silną koncentracją na wykonywaniu danego zadania. Do tego stopnia, że czas staje w miejscu i nagle wszystko inne przestaje mieć znaczenie – oczywiście poza zadaniem, które wykonujemy.

flow i koncentracja

 

Na czym polega flow?

To jak unoszenie się na wodzie czy niesienie z falą! Flow może pojawić się w różnych obszarach życia, jednak najczęściej odczuwamy ten stan podczas takich zajęć jak sport, żeglarstwo, wspinaczka górska, komponowanie muzyki, malowanie, joga czy medytacja.

Doświadczenie tego typu jest rodzajem motywacji wewnętrznej, w którym ciało lub umysł podejmują duży, ale dobrowolny wysiłek, by wykonać coś przyjemnego, rozwijającego i wartościowego. W stanie flow odczuwamy radość z samego wykonywania czynności, często nie koncentrując się na tym, co przyniesie efekt końcowy.

Stan flow dostarcza ogromnego zadowolenia, poczucia sensu, jest satysfakcjonujący sam w sobie. Ze względu na obecność pozytywnych emocji wywołuje w nas chęć do powtarzania czynności, pomimo tego, że czasem wymaga sporego wysiłku. Flow ponadto rozwija kreatywność, konsekwencję oraz wytrwałość.

 

[1] Grzegorz Filipowicz, Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników, oprac. Competency Institute 2011

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱