Dotyk natury, czyli „witamina N” polecana zwłaszcza kobietom

Od dawna wiadomo, że kontakt z przyrodą bardzo dobrze wpływa na ogólne samopoczucie oraz stan psychiczny człowieka. Zapach kwiatów, świeże powietrze, szum wody, zieleń drzew, wszystko to wycisza, koi zmysły i relaksuje. Badania pokazują, że zwłaszcza kobietom Matka Natura jest szczególnie bliska i ma na nie zbawienny wpływ.

Kontakt z naturą polecany jest zwłaszcza kobietom

Wyższa samoocena

Kari Hennigan[1] z Instytutu Psychologii Transpersonalnej w Kalifornii przeprowadziła badania wśród kobiet w wieku 24–55. Okazuje się, że te które żyją blisko natury, nie tylko mają mocniej ugruntowane poczucie własnej wartości, ale również lepszą samoocenę własnego ciała. Wynika to z tego, że zdecydowanie mniej obcują ze środkami masowego przekazu, które promują przesadnie szczupłą sylwetkę i ogólnie wyidealizowany wygląd.

To właśnie kobiety są szczególnie wrażliwe na wszelkie doznania, jakie przynosi natura. Mają też bardziej naturalne poczucie troski i odpowiedzialności o środowisko.

Mniejszy stres

Miejskie życie w dłuższej perspektywie może męczyć. W dużej mierze uzależnione jest ono od spraw zawodowych, gdzie kobiety są szczególnie narażone na stres, zmęczenie i silne emocje. Do tego obowiązki i codzienne problemy domowe.

Warto czasem uciec od zgiełku miasta, hałasu i spędzić kilka godzin na łonie przyrody. Brak odgłosów cywilizacji, do których tak przywykliśmy, ma niezwykły wpływ na nasze skołatane nerwy. Dopasowujemy się do rytmu natury. Oddech staje się bardziej regularny i głębszy, a tętno zwalnia.

Kontakt z przyrodą redukuje poczucie niepokoju, zmniejsza napięcie i pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Mózg lubi niewymuszoną uwagę, gdy nie musimy koncentrować się na konkretnym przedmiocie czy zadaniu do wykonania. Dodatkowo zieleń obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu.

Więcej szczęścia

Natura działa niezwykle kojąco na osoby z zaburzeniami lękowymi czy depresją. Dzięki niej częściej chce nam się uśmiechać i patrzymy bardziej optymistycznie na świat. Obcowanie z naturą zwiększa świadomość zmysłową, gdyż mamy dużo więcej bodźców, które możemy obserwować, słuchać i wąchać.

Obcowanie z przyrodą pozytywnie wpływa na nasz nastrój

Słońce i świeże powietrze

Wszyscy wiemy, że drzewa dostarczają tlenu, ale wchłaniają również zanieczyszczenia i filtrują powietrze. Przebywanie wśród nich sprawia, że oddychamy czystym i świeżym powietrzem. Spacer po lesie to doskonała forma dotlenienia naszego mózgu oraz całego organizmu.

Wycieczka do lasu to doskonała forma dotlenienia naszego organizmu

Nawet 10 minut na słońcu to idealny i naturalny sposób na dostarczenie witaminy D, która wpływa na stan naszych kości i odporność.

Większa kreatywność i energia

Przebywanie pośród przyrody powoduje, że odpoczywa przede wszystkim nasz mózg. Doskonale się resetuje i uwalnia od nadmiernej ilości informacji. Dzięki temu poprawia się nasza zdolność koncentracji, pamięć i abstrakcyjne myślenie. Kontakt z naturą jest tak dobroczynny również dlatego, że używamy wtedy wszystkich zmysłów. Piękne widoki, zieleń drzew, błękit nieba, szum fal czy śpiew ptaków to rzeczy, na które kobiety są szczególnie wrażliwe.

Z natury czerpiemy ogromną energię

Gdy czujemy się pozbawione sił, chęci do działania, zamiast sięgać po kolejną filiżankę kawy, powinnyśmy pójść na spacer do parku, popływać w jeziorze czy poleżeć na łące. Zdecydowanie skuteczniej zredukuje to nasze zmęczenie oraz doda energii, wyostrzy zmysły i dobrze wpłynie na nasze samopoczucie.

Obcowanie z przyrodą to ogromna przyjemność, tylko musimy na nowo nauczyć się czerpać z niej radość i siłę. A zatem drogie Panie nie kombinujmy, nie komplikujmy i nie szukajmy wymówek, tylko zanurzmy się w naturze!


[1] Kari Hennigan, Therapeutic Potential of Time in Nature: Implications for Body Image in Women, Ecopsychology, Vol. 2, No. 3, Kalifornia 2010

Zdjęcia:

https://pixabay.com/pl/photos/kobiety-molo-jezioro-moda-ludzie-1784755/

https://pixabay.com/pl/photos/pi%C4%99kny-m%C5%82ody-dziewczyna-kobiety-71493/

https://pixabay.com/pl/photos/turyst%C4%85-backpacker-piesze-wycieczki-918704/

https://pixabay.com/pl/photos/fitness-skok-zdrowia-kobieta-332278/