7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Olej z wiesiołka – jak spożywać i w jakim celu?

olej z wiesiołka właściwości zdrowie

Olej z wiesiołka – jak spożywać i w jakim celu?

W ostatnim czasie coraz większą uwagę zwraca się na korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania olejów roślinnych. Większość tych produktów składa się z jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują szeroki, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jednym z olejów, o którym zaczęto coraz więcej pisać i mówić jest właśnie olej z wiesiołka. W niniejszym artykule przybliżyliśmy Ci jego sylwetkę. Jeżeli zastanawiasz się, co daje olej z wiesiołka, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

 

Czym jest wiesiołek?

Wiesiołek dwuletni (Oenothera L.) to roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), która występuje głównie w umiarkowanych i tropikalnych strefach klimatycznych Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Niektóre gatunki przystosowały się również do nieco innych warunków pogodowych i zasiedlają Europę. Obecnie szacuje się, że w krajach europejskich występuje ok. 70 gatunków tej rośliny.

 

Olej z wiesiołka – charakterystyka

Z nasion wiesiołka dwuletniego pozyskuje się olej metodą tłoczenia na zimno. Jest to metoda pozwalająca na zachowanie jak najwyższych wartości odżywczych w końcowym produkcie.

W oleju z wiesiołka dominują nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim kwas gamma-linolenowy (GLA) i kwas linolowy (LA). W tym miejscu warto też wspomnieć, że olej z wiesiołka dostarcza stosunkowo dużej ilości steroli roślinnych (fitosteroli). Wśród tej grupy składników w najwyższych ilościach występuje beta-sitosterol. Poza nim, w mniejszych stężeniach obecne są też m.in. kampesterol, awenasterol i sitostanol.

 

Właściwości oleju z wiesiołka

Do dziś nie przeprowadzono zbyt wielu badań naukowych dotyczących wpływu spożycia oleju z wiesiołka na zdrowie człowieka. Jednak nie oznacza to, że niczego o nim nie wiemy. W dalszej części tekstu zamieściliśmy sprawdzone informacje na temat jego zbadanych właściwości prozdrowotnych.

 

Olej z wiesiołka skuteczny w „zbijaniu” cholesterolu

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania oleju z wiesiołka mogą odnieść przede wszystkim osoby, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. W jednej z prac, której wyniki zostały opublikowane w 2020 roku na łamach czasopisma naukowego Phytotherapy Research, badacze wykazali, że olej ten jest przydatny dla poprawy profilu lipidowego krwi.

Uzyskane dane jednoznacznie pokazują, że włączenie oleju z wiesiołka do diety może skutkować znaczącą redukcją poziomu triglicerydów we krwi (nawet o nieco ponad 38 mg/dl). Dodatkowo olej z wiesiołka powoduje wzrost stężenia „dobrego” cholesterolu HDL. W kontekście obniżania stężenia cholesterolu we krwi skuteczne może być spożywanie różnych olejów roślinnych (nie tylko oleju z wiesiołka), które w swoim składzie zawierają kwasy tłuszczowe jednonienasycone i kwasy tłuszczowe wielonienasycone

olej z wiesiołka właściwości prozdrowotne

Z nasion tych żółtych kwiatów powstaje cenny olej o bogatych prozdrowotnych właściwościach

 

Olej z wiesiołka dla osób z RZS?

Naukowcy sugerują, że oleje roślinne, które są bogate we wspomniany kwas gamma-linolenowy (GLA), czyli np. olej z wiesiołka, mogą być prawdopodobnie pomocne dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Istnieją pewne przesłanki, które wskazują, że oleje zawierające GLA mogą zmniejszać intensywność bólu u osób z RZS.  Trzeba jednak podkreślić, że temat ten wymaga jeszcze bardziej dokładniejszego zbadania i obecnie nie można formułować jednoznacznych wniosków.

 

Jak stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie głównie jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że olej z wiesiołka nie powinien być poddawany działaniu wysokiej temperatury, czyli nie nadaje się on do smażenia. Powinien być stosowany na zimno – jako dodatek do np. sałatek, serów twarogowych, past warzywnych. Warto też wspomnieć, że w sprzedaży dostępny jest również olej z wiesiołka w kapsułkach. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za jego smakiem.

 

Dawkowanie oleju z wiesiołka

Na dzień dzisiejszy nie określono konkretnej dawki oleju z wiesiołka, którą należy spożywać, aby osiągnąć pewne korzyści zdrowotne. Jednakże opierając się na dotychczasowych badaniach naukowych, wydaje się, że wystarczy stosować jedną łyżeczkę oleju (ok. 5 g) dziennie.

 

Przechowywanie oleju z wiesiołka

Ze względu na obecność w składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej z wiesiołka jest produktem stosunkowo nietrwałym i wrażliwym na działanie wielu czynników (m.in. temperatury, światła). Dlatego też zaleca się przechowywać go w ciemnej butelce, a po otwarciu – w lodówce.

olej z wiesiołka po otwarciu lodówka zdrowie

Olej z wiesiołka po otwarciu najlepiej przechowywać w lodówce

 

Olej z wiesiołka - przeciwwskazania

Olej z wiesiołka jest produktem bezpiecznym dla ludzi. Jednakże nie został on aż tak dobrze przebadany, jak inne rodzaje olejów. U niektórych osób może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. bóle brzucha). Ostrożność podczas jego stosowania powinny ponadto zachować osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Pomiędzy tymi składnikami mogą pojawić się pewne interakcje, które w konsekwencji mogą zwiększyć ryzyko krwawienia. Warto jednak przede wszystkim skonsultować fakt spożywania oleju wiesiołka z lekarzem, który wskaże potencjalne przeciwskazania.

 

Olej z wiesiołka – czy warto?

Opinie o oleju z wiesiołka, które można znaleźć w Sieci, i które to są wydawane przez osoby stosujące go na co dzień, świadczą o tym, że olej ten rzeczywiście posiada walory prozdrowotne. Wiele osób chwali go sobie właśnie ze względu na wspomniane działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi.

 

Literatura:

  1. Khorshidi M. i wsp.: Effect of evening primrose oil supplementation on lipid profile: A systematic review and meta‐analysis of randomized clinical trials. Phytotherapy Research, 2020, 34, 10, 2628-2638.
  2. Cameron M. i wsp.: Herbal therapy for treating rheumatoid arthritis. Cochrane Database of Systemic Reviews, 2011.
  3. Timoszuk M. i wsp.: Evening Primrose (Oenothera biennis) Biological Activity Dependent on Chemical Composition. Antioxidants, 2018, 7, 8, 108.
  4. Kulczyński B.: Olej z wiesiołka [dostęp: https://vitapedia.pl/olej-z-wiesiolka].
  5. Morse NL. i wsp.: A meta-analysis of randomized, placebo-controlled clinical trials of Efamol evening primrose oil in atopic eczema. Where do we go from here in light of more recent discoveries? Curr Pharm Biotechnol., 2006, 7, 6, 503-524.
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱