SZKOLENIA

Rozdział VII: Relacje międzyludzkie - Jacek Sobek

Kto z nas na pytanie o szczęście powiedziałby, że świadomie i całkowicie z niego rezygnuje? Gdybyśmy faktycznie usłyszeli taką odpowiedź, prawdopodobnie uznalibyśmy ją za miało wiarygodną, niekonwencjonalną, a może nawet prowokacyjną. Dlaczego? Dlatego, że szczęście, jakkolwiek rozumiane, jest naturalnym dążeniem człowieka. Co zatem czyni nas szczęśliwymi?

Kilka pokoleń naukowców z Uniwersytetu Harvarda od 1938 roku docieka w ramach „The Harvard Suty of Adult Development”, co tak naprawdę sprawia, że ludzie są szczęśliwi w życiu. W prawdopodobnie najdłuższych w historii (ponad 75 lat) badaniach życia dorosłych ludzi śledzone są, rok po roku, losy 724 mężczyzn (60% z nich żyje do dziś, a większość z ich ma obecnie ponad 90 lat). Z badań tych wynikają trzy ważne spostrzeżenia.

Po pierwsze, zgodnie z diagnozą naukowców samotność jest toksyczna. Ludzie odizolowani szybciej podupadają na zdrowiu, są mniej szczęśliwi niż by tego chcieli. Relacje z innymi są bardzo pożyteczne – ludzie pozostający w więzach rodzinnych, przyjacielskich czy wspólnotowych żyją dłużej, są zdrowsi i szczęśliwsi.

Po drugie, w szczęściu, bardziej niż liczba znajomych czy wierność w związku, liczy się jakość bliskich relacji z innymi ludźmi – życie w przyjaznych związkach i w zgodzie ma pewną wartość chroniącą.

Po trzecie, udane związki chronią nie tylko zdrowie naszych ciał, ale również umysłów, bowiem pamięć i wspomnienia stają się trwalsze.

W ostatnim rozdziale naszej książki "Szczęście - mity i fakty. W poszukiwaniu mądrego życia" zatytułowanym "Relacje międzyludzkie" skupiamy się zatem na sekretach udanych więzi z innymi osobami. Autor tekstu, dr Jacek Sobek, psycholog, trener i wykładowca KUL pokazuje w nim, jak nawiązywać trwałe relacje, podtrzymywać je i unikać tych, które mogą być toksyczne dla naszego życia.

Pamiętajcie, że rozdział "Relacje międzyludzkie" możecie pobrać zupełnie ZA DARMO. Kliknijcie w poniższy banner, aby uzyskać dostęp do blisko 30 stron wiedzy i praktycznych wskazówek na temat wartościowych więzi z najbliższymi, znajomymi czy współpracownikami.

jacek sobek relacje międzyludzkie ebook

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱