7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Ruch receptą na zdrowie i długowieczność

Od dawna wiadomo, że styl życia, a szczególnie racjonalne odżywianie i aktywność fizyczna, to recepta na zdrowe i długie życie. Tymczasem ruszamy się zdecydowanie za mało. Zapominamy że ćwicząc, spacerując, uprawiając sport wzmacniamy naszą odporność oraz ogólną wydolność naszego organizmu.

Aktywność fizyczna receptą na zdrowie i długowieczność

Szybki tryb życia, samochody, siedząca praca powodują, że zażywamy coraz mniej ruchu. Otyłość oraz choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów. A przecież jest na to prosta recepta – aktywność fizyczna. To już nie tylko moda, ale i konieczność!

Nie chodzi o wielogodzinne ciężkie treningi, lecz o regularny ruch, taki, który możemy uprawiać z naszą rodziną czy przyjaciółmi i który dostarczy nam przyjemności. Najlepszy jest wysiłek o umiarkowanej intensywności, odpowiednio dostosowany do wieku i możliwości każdego z nas. Dobrze byłoby, aby spalać w ciągu tygodnia co najmniej 2 tysiące kalorii.

Same plusy

Ruch ma szczególnie pozytywny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz sprawność tlenową organizmu. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna utrzymuje prawidłowy przepływ krwi zmniejszając tym samym ryzyko wielu chorób.

Już po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń fizycznych obserwujemy wyraźny przyrost siły i masy mięśniowej oraz ich większą elastyczność. Siła mięśni gwarantuje sprawność naszym kościom i zapobiega uszkodzeniom stawów. Ich wytrzymałość odgrywa ważną rolę w codziennej mobilności zapewniając dobrą sprawność funkcjonalną, dzięki której radzimy sobie z codziennymi czynnościami.

Regularne uprawianie sportu pomaga zachować wagę na właściwym poziomie chroniąc przed nadwagą i otyłością. Ruch poprawia metabolizm, dzięki czemu organizm nie odkłada zbędnych kalorii w postaci tłuszczu.

Ruch nie tylko chroni przed osteoporozą, lecz także pomaga ją zwalczać. Sprawia również, że stawy stają się z czasem odporniejsze na urazy i kontuzje.

Aktywność fizyczna oddziałując na układ immunologiczny zmniejsza ryzyko występowania infekcji i przeziębień.

Aktywność fizyczna wpływa także na nasze samopoczucie. Uwalniane podczas ćwiczeń endorfiny działają przeciwbólowo oraz poprawiają nam nastrój. Z kolei serotonina wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, który jest hormonem wytwarzanym w sytuacjach stresu, tak wszechobecnego w codziennym życiu.

Podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny poprawiające nasz nastrój

Na ruch nigdy nie jest za późno!

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego i opublikowanych w „Journal of the American Geriatrics Society”, dzięki aktywności fizycznej kobiety mogą wpłynąć na długość swojego życia.

Stwierdzili oni, że banalne codzienne czynności, wymagające niewielkiego ruchu, takie jak: spacer z psem czy sprzątanie mają ogromny wpływ na kondycję kobiet. Około 1 godzina ruchu o umiarkowanym stopniu nasilenia, powoduje, że ryzyko wcześniejszego zgonu zmniejsza się o blisko 40% procent w porównaniu z paniami, które na co dzień nie zażywają ruchu.

Jak poinformował dziennik „Daily Mail”, do jeszcze bardziej zaskakujących wniosków doszli specjaliści z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili próbę wśród 17 700 kobiet powyżej 70. roku życia. Stwierdzili, że umiarkowany ruch może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu aż o 70%.

Okazuje się, że aktywność fizyczna rozpoczęta w piątej, szóstej czy siódmej dekadzie życia przynosi nam ogromne korzyści. Co więcej, jest niemal porównywalna w efektach jak ta rozpoczęta jej w młodości!

Jest jednak haczyk…

Jeśli już zaczniemy, nie możemy przestać. Ruch działa zbawiennie, dopóki jesteśmy aktywni. Efekty znikną, jak tylko przestaniemy się ruszać!

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱