7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Szczęście i jego pojmowanie przez różne kultury

Pojęcie szczęścia bardzo się różni w różnych częściach świata

Szczęście od zawsze było przedmiotem naszych dążeń, a od ponad dwóch tysięcy lat nurtuje przedstawicieli nauk społecznych. Kiedyś było rozumiane jako pomyślność, która oznaczała dobry los. Współcześnie to nie tylko pomyślność, ale także stan emocjonalny. Jak pojmowane jest w różnych częściach świata?

Różnice w postrzeganiu szczęścia w kulturze wschodniej i zachodniej

Okazuje się, że znalezienie wspólnej płaszczyzny między różnymi kulturami oraz ich pojmowaniem szczęścia nie jest łatwe. Dla kultury zachodniej szczęście związane jest intensywną emocją i energiąDla mieszkańców Indii i Chin szczęście to stan harmonii i spokój, tutaj jego koncepcja koncentruje się na byciu poważnym i powściągliwym.

W kulturze zachodniej dominują aktywne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, z kolei w krajach Wschodu przyjmuje się świat takim, jakim jest, bez zmieniania go. Ludzie Wschodu są bardziej skłonni zaakceptować aktualną sytuację i nie dążyć do niemożliwej doskonałości, która ostatecznie kończy się rozczarowaniem. Kultury zachodnie kładą nacisk na autonomię. Ludzie są zachęcani do postrzegania siebie jako wyjątkowych i niezależnychOsobiste osiągnięcia i samoocena są wysoko cenione i są ważnymi czynnikami szczęścia.

Wschód ceni harmonię grupy i więzi międzyludzkie. Rodzina i społeczność odgrywają bardzo ważną rolę w życiu codziennym. Szczęście w tych kulturach związane jest z relacjami międzyludzkimi i wypełnianiem obowiązków społecznych.

Na zachodzie mamy obsesję na punkcie szczęścia, postrzegamy je jako prawo, cel, coś koniecznego do osiągnięcia. Ironia polega na tym, że im aktywniej poszukujemy szczęścia, tym bardziej nam ono umyka.

Liczy się bycie z innymi i pomaganie im. To sprawia, że ​​warto żyć.

Najszczęśliwszy kraj na świecie – Finlandia

Według corocznego rankingu najszczęśliwszych państw świata przygotowywanego przez ONZ Finlandia drugi rok z rzędu znajduje się na pierwszym miejscu. Dlaczego jej mieszkańcy są tak szczęśliwi?

To kraj, który może pochwalić się najlepszym systemem edukacji na świecieznakomitym programem socjalnym, silnie dotowaną służba zdrowia, a do tego wysokimi płacami. Do tego dochodzi 37-godzinny tydzień pracy i 6 tygodni wakacji, co sprzyja zachowaniu balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Fińskie społeczeństwo jest bardzo wspierane przez państwo, ale jednocześnie ma poczucie kontroli nad własnym życiem.

Mieszkańcy Finlandii nie pragną być niezwykle bogaci. Chcą mieć przyzwoitą pracę i prowadzić sielskie, zwyczajne życie. Tak właśnie pojmują szczęście. Hygge to natomiast duńska koncepcja kreowania przyjemnej atmosfery, która ma być kluczem do szczęścia i zadowolenia z życia. To błogość, relaks, umiejętność cieszenia się chwilą oraz wszystko, co wprawia nas w dobry nastrój.

Duńczycy chcą po prostu prowadzić sielskie, zwyczajne życie
Duńczycy chcą po prostu prowadzić sielskie, zwyczajne życie

Wśród najbardziej szczęśliwych narodów znalazły się też kolejne kraje europejskie, jak NorwegiaIslandiaHolandiaSzwajcaria czy Szwecja.

Szczęście według Amerykanów

Stany Zjednoczone wcale nie zajmują tak wysokiego miejsca w rankingu szczęśliwych państw świata, jak można byłoby się spodziewać, biorąc pod uwagę ich status supermocarstwa. Są najbogatszym państwem świata, a większość Amerykanów nie musi się martwić o przetrwanie. Chociaż często powtarzają, że pieniądze szczęścia nie dają, zachowują się tak, jakby w głębi ducha sądzili, że jest dokładnie na odwrót.

Amerykanie bardzo obnoszą się z własnym poczuciem szczęścia próbując wywrzeć wrażenie na innych. Oto, co pewien Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych powiedział pisarce Laurze Klos-Sokol o Amerykanach: Gdy Amerykanie mówią, że było wspaniale, ja wiem, że było dobrze. Gdy mówią, że było dobrze, wiem, że było w porządku. A kiedy mówią, że było w porządku, wiem, że było źle[1].

Amerykanie pracują dłużej i dojeżdżają do pracy dalej niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego kraju. Okazuje się, że to właśnie te rzeczy negatywnie wpływają na ich szczęście. Każda minuta spędzona w samochodzie to chwila odebrana rodzinie i bliskim, czyli temu, co sprawia, że Amerykanie są naprawdę spełnieni. Dla nich bowiem szczęście znajduje się w domu

Nieszczęśliwa Afryka

Najmniej szczęśliwe kraje to państwa afrykańskie: Republika ŚrodkowoafrykańskaBurundi czy TanzaniaWiększość mieszkańców Afryki najbardziej ceni sobie czas z rodziną i przyjaciółmi. W dobrych i złych czasach są zawsze razem. Opiekują się wszystkimi w swojej wiosce i mają wspólny cel. Szczęście w Afryce określa ubuntu. Mimo że w Afryce funkcjonuje kilka tysięcy różnych języków, ubuntu to słowo, które znają wszyscy. To południowoafrykańska filozofia, która w najbardziej podstawowej formie oznacza po prostu ludzką życzliwość. Ludzie w Afryce mniej koncentrują się bowiem na swoich warunkach życia, a szczęście odnoszą bezpośrednio do własnego sposobu myślenia, czyli dawania dobra innym.

[1] Geografia szczęścia, Eric Weiner, 2012, s. 25

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱