7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Spożycie soli a nadciśnienie i masa ciała

Co trzeci Polak nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na nadciśnienie tętnicze. Już dawno temu lekarze dostrzegli związek między wysokim ciśnieniem krwi a spożyciem soli, wskazywali także na jej wpływ na ogólną masę ciała. Jak wykazują jednak ostatnie badania, ta druga teza okazuje się być nie do końca prawdziwa.

Spożycie soli a nadciśnienie i masa ciała

Ponieważ uważa się, że spożycie soli przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, ograniczenie jej jest powszechną metodą w walce z nadciśnieniem tętniczym.

Ostatnie badania podważyły tradycyjne paradygmaty fizjologii sodu u ssaków, sugerujące rzekomy wpływ sodu na przyrost masy ciała. Ta nowa teoria ma istotny wpływ na zalecenia żywieniowe dla całej naszej populacji.

Sód i dwa rodzaje diety

Nowe badania przeprowadzone zostały przez dr Stephena Jurascheka z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC)[1]. Naukowcy zbadali wpływ trzech różnych poziomów spożycia sodu przy dwóch różnych dietach – typowej amerykańskiej diety (dieta kontrolna) lub zdrowej diety (dieta DASH).

Uczestnicy przez 4 tygodnie losowo spożywali sód na poziomie niskim (1150 mg Na/dzień), średnim (2300 mg Na/dzień) i wysokim (3450 mg Na/dzień). Podczas eksperymentu otrzymywali wszystkie posiłki, mogli też bez ograniczeń pić napoje niekaloryczne, np. wodę. Po każdym okresie oceniano pobór energii, masę ciała, pragnienie oraz 24-godzinną objętość moczu. W badaniach wzięły udział kobiety i mężczyźni, których średni wiek wynosił 48 lat. Najnowsze wyniki badańWśród osób z dietą kontrolną, średnia masa ciała nieznacznie wzrosła przy wyższym poziomie sodu, ale nie wśród osób, którym przypisano dietę DASH. Spożycie energii natomiast nie różniło się w zależności od poziomu sodu w obu dietach.

Naukowcy odkryli, że zmniejszenie spożycia sodu u dorosłych z podwyższonym ciśnieniem krwi lub nadciśnieniem zmniejszyło pragnienie, objętość moczu (wskaźnik spożycia płynów) i ciśnienie krwi, ale nie wpłynęło na zapotrzebowanie na energię metaboliczną.
Spożycie soli a nadciśnienie i masa ciała

Badania te w znaczący sposób przyczyniają się do naukowej debaty i podkreślają znaczenie redukcji spożycia sodu jako środka obniżającego ciśnienie krwi.Jak twierdzi dr Juraschek, zalecenia dotyczące zdrowia publicznego, mające na celu obniżenie spożycia sodu w całej populacji, mogą być kontynuowane bez obawy, że prowadzą do zmian masy ciała.

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200122080558.htm

(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱