7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Niezwykły Ostropest Plamisty

Ostropest Plamisty
Ostropest plamisty

Ostropest nasiona

Jakie właściwości ma ostropest plamisty?

Surowcem zielarskim ostropestu są jego nasiona. Zawierają one witaminy C i K, kwasy organiczne, kwa linolowy (omega-6), śluz, histaminę, tyraminę, flawonoidy, garbniki i sole mineralne. Jednak najważniejszym związkiem występującym w nasionach jest sylimaryna. Sylimaryna jest to kompleks związków składający się przede wszystkim z sylibininy, flawonolignanów, izosylibiny, taksyfoliny i innych. To właśnie ten związek odpowiada za charakterystyczne właściwości ostropestu wspierające wątrobę. Sylimaryna regeneruje komórki wątrobowe. Ostropest pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji i stanu wątroby. Pomaga chronić komórki wątroby i przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci.

Nasiona ostropestu

Ostropest ostatnimi czasy zyskał niebywałą popularność. Dzięki temu obecnie dostępny jest nie tylko w aptekach, ale i sklepach ze zdrową żywnością. Zwykle spotkać go pod postacią surowych nasion w całości lub zmielonych , a także w formie oleju. Jeśli zależy nam na drogocennych właściwościach ostropestu, warto wybierać olej z jasno określoną zawartością sylimaryny. Nasiona ostropestu mogą być stosowane jako dodatek do pieczywa, jogurtów lub sałatek. Olej sprawdzi się jako dodatek do dań podawanych na zimno m.in. surówek i sałatek.

Zdjęcia:

  • https://pixabay.com/pl/ostropest-plamisty-cardus-marianus-848752/
  • https://www.maxpixel.net/Milk-Thistle-Seed-3267382
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱