7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Metoda BLW - czy jest skuteczna i jakie są jej wady oraz zalety?

blw jedzenie dieta niemowlak

Metoda BLW - czy jest skuteczna i jakie są jej wady oraz zalety? 

Narodziny dziecka to dla rodziców ogromna radość, ale też duży stres. Muszą oni bowiem nauczyć się sporo nowych rzeczy, aby w prawidłowy sposób móc zająć się nowym, małym członkiem rodziny. Jednym z takich aspektów jest żywienie malucha.

Okres rozszerzania diety u niemowlaka jest bardzo ważny, gdyż to właśnie wtedy dziecko poznaje nowe smaki, zapachy oraz konsystencje różnych produktów żywnościowych. W dzisiejszych czasach często rodzice interesują się nowymi zasadami dotyczącymi żywienia niemowląt, które często odbiegają swoją formą od tradycyjnych metod rozszerzania diety. Dowiedz się więcej na ten temat!

 

Co to jest BLW?

BLW to skrót od angielskiej nazwy „Baby Led Weaning”, która oznacza alternatywną metodę rozszerzania diety niemowlęcia. Charakteryzuje się ona kontrolowanym przez dziecko wprowadzaniem pokarmów stałych do diety. W języku polskim przyjęła ona nazwę „Bobas Lubi Wybór”.

Dla wielu rodziców tradycyjne metody włączania poszczególnych pokarmów do jadłospisu dziecka są zbyt standardowe, dlatego metoda BLW zyskuje coraz więcej zwolenników oraz staje się bardziej popularna również w Polsce.

 

Na czym polega metoda BLW?

Głównym założeniem metody BLW jest to, że maluch sam decyduje o tym, co, kiedy oraz w jaki sposób czy w jak dużej ilości zje. Metoda ta pozwala na ominięcie etapu papek oraz karmienia dziecka łyżeczką przez opiekunów. Niemowlę od samego początku rozszerzania diety ma okazję poznać różne, nowe pokarmy oraz ich faktyczne konsystencje, smaki i zapachy.

Dzięki zastosowaniu metody BLW dziecko uczy się spożywać produkty stałe, takie jak surowe oraz gotowane warzywa, owoce, makaron, ryż czy kasze. Są mu one podawane w naturalnie występującej formie, a nie w postaci przygotowanych wcześniej papek.

Nowe produkty powinny być wprowadzane stopniowo, nie w dużej ilości jednocześnie, a także w takiej formie, aby dziecko nie miało problemu z chwyceniem ich do ręki. Opiekunowie na początku powinni pozwolić dziecku jeść palcami, a z czasem przyzwyczajać je do używania sztućców. Podczas stosowania metody BLW dziecko należy karmić piersią lub innym produktem zastępującym mleko kobiece, gdyż stanowi ono podstawę żywienia niemowlaka podczas pierwszego roku życia. Metoda ta ma na celu stopniowe odzwyczajanie dziecka od spożywania samego mleka i pomaga odkryć maluchowi świat jedzenia oraz nowe, różnorodne smaki.

jedzenie dieta dziecko blw

Stosowanie metody BLW stanowczo rozszerza dietę dziecka

 

Od kiedy można rozpocząć stosowanie metody BLW?

Warunkiem rozpoczęcia stosowania metody BLW u dziecka jest to, aby potrafiło ono samodzielnie siedzieć oraz miało odpowiednio wykształcony odruch chwytny. Maluch powinien cechować się dojrzałością nerwowo-mięśniową, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie ruchów szyi, a także głowy. Warto również, aby dziecko obserwowało dorosłych i interesowało się tym, co mają oni na talerzach.

Jak wskazują eksperci, odpowiednim momentem na rozpoczęcie rozszerzania diety jest szósty miesiąc życia dziecka. Wtedy organizm malucha jest już odpowiednio przygotowany do przyjęcia innego pokarmu niż mleko, a samo dziecko zaczyna bardziej interesować się produktami żywnościowymi, umie chwytać je palcami i prowadzić rękę do ust.

Trzeba jednak pamiętać, że jedne dzieci rozwijają się szybciej, inne zaś potrzebują na nabranie pewnych umiejętności trochę więcej czasu. Jeżeli maluch nie siedzi stabilnie lub z początku nie wykazuje zainteresowania pokarmami, nie należy na siłę wprowadzać metody BLW. Trzeba pamiętać, że początkowe zetknięcie się z jedzeniem ma być dla dziecka głównie zabawą i musi wywoływać pozytywne skojarzenia.

 

Jakie są zalety stosowania metody BLW?

Metoda BLW ma wielu zwolenników – nie bez powodu, ponieważ jej stosowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu tego sposobu żywienia dziecko ma okazję poznać różne smaki, a także ich połączenie. Metoda BLW daje możliwość rozwoju sensorycznego malucha, który poprzez jedzenie tego, co chce oraz ile chce, rozwija swój zmysł dotyku, wzroku oraz węchu. Pomaga ona również w prawidłowym wykształceniu odruchu żucia oraz gryzienia.

Metoda BLW pozwala też na naukę podejmowania samodzielnych decyzji, a także rozwoju świadomości, że jedzenie jest przyjemnością i powinno przebiegać w atmosferze pozbawionej stresu i pośpiechu. Zaleca się, aby rodzice zasiadali wraz z dzieckiem do posiłków i bacznie obserwowali, co robi podczas jedzenia, gdyż dzięki temu mogą zauważyć, jakie preferencje smakowe ma ich pociecha. Do zadań opiekunów należy także to, aby zadbać o bezpieczeństwo malucha podczas spożywania posiłków.

Nie powinni jednak ingerować oni w wybory malucha ani obawiać się, że poprzez to, że dziecko nie zjadło wystarczającej ilości pokarmów, będzie głodne. Rodzice muszą pamiętać, że jego podstawowym pokarmem jest mleko.

Przeprowadzone badania wskazują, że metoda BLW pozytywnie wpływa również na regulację mechanizmów apetytu oraz sytości niemowlaka. Ich odpowiednie wykształcenie ma wpływ na zapobieganie nadmiernej masy ciała, co zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka w przyszłości nadwagi czy otyłości.

dieta jedzenie metoda blw dziecko niemowlak przyjemność

Metoda BLW kształci wśród dzieci świadomość, że jedzenie może być przyjemnością

 

Jakie są wady stosowania metody BLW?

Do głównych wad można zaliczyć to, że przy zastosowaniu metody BLW rodzice, często nawet nieświadomie, podają dziecku posiłki, które nie są przeznaczone dla niemowląt. Dzieje się tak, ponieważ opiekunowie nierzadko podają dziecku to, co sami jedzą. Niestety takie postępowanie może prowadzić do spożywania przez dziecko niezdrowych pokarmów, przez mogą wykształcić się u niego nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Należy również pamiętać, że niemowlę ma wrażliwy organizm, który dopiero się rozwija i nie jest gotowy na przyjmowanie niektórych produktów żywnościowych. Jak zalecają eksperci, w pierwszych latach życia dziecka powinno ono otrzymywać żywność, która jest przeznaczona dla maluchów w ich wieku. Dlatego tak istotne jest, aby rodzice przygotowywali posiłki specjalnie dla swojego dziecka, a nie dawali mu tego, co sami zamierzają zjeść. Przy wyborze powinni się oni kierować tym, żeby poszczególne posiłki nie były przetworzone oraz nie zawierały między innymi dużych ilości soli czy przypraw, które mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm malucha. 

Ponadto przy stosowaniu metody BLW istnieje ryzyko, że dziecko samo będzie pomijało produkty, które należy wprowadzić do jego jadłospisu w danym momencie. Niektóre badania wskazują, że może to doprowadzić do pewnych niedoborów oraz spowodować, że dziecko nie spróbuje poszczególnych pokarmów. 

Jeszcze jednym minusem metody BLW jest dość spory bałagan, który może towarzyszyć każdemu posiłkowi dziecka. Na początku stosowania tej metody rozszerzania diety maluch traktuje ją głównie jako zabawę i może wypluwać lub rozrzucać jedzenie, brudząc przy tym siebie, ubranie, a także otoczenie.

 

Czy warto stosować metodę BLW?

Jak widać, metoda BLW ma zarówno wady, jak i zalety, zresztą podobnie jak klasyczny model rozszerzania diety. Niewątpliwie jednak wiele z założeń tej metody jest bardzo słusznych i dlatego warto je wprowadzić w życie!

Niektórzy eksperci żywienia twierdzą, że optymalnym modelem karmienia niemowląt istnieje tak zwany responsywny styl żywienia. Polega on na tym, że opiekun podejmuje decyzję o tym, kiedy oraz co niemowlę będzie spożywało, dziecko zaś decyduje, czy zje dany posiłek (a jeśli tak to w jakich ilościach). Eksperci są podzieleni co do tego, która z metod rozszerzania diety dziecka jest najlepsza i to rodzic po ewentualnej konsultacji z dietetykiem czy lekarzem pediatrą powinien zdecydować, którą z nich zastosuje u swojej pociechy.

  

Bibliografia:

1) Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

2) Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2021

3) Mika M., Matuszczyk P., Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2017, T. 14, 733-738

4) Winnicka E., Rozwój umiejętności jedzenia w 1. roku życia− co warto wiedzieć Standardy Medyczne Pediatria 2017 T. 14 754-762

5) Milena Nosek „Rozszerzanie diety metodą BLW”, strona internetowa Bobovita.pl

 

(1 Vote)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱