7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Fleksitarianizm – zasady i korzyści zdrowotne

jedzenie zdrowie dieta fleksitarianizm

Fleksitarianizm – zasady i korzyści zdrowotne

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne staje się stosowanie diet roślinnych. Przypisuje się im szerokie właściwości zdrowotne. Jednakże istnieje wiele odłamów tego typu diet. W niniejszym artykule postanowiliśmy scharakteryzować dietę fleksitariańską. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega ten sposób żywienia, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

 

 

Czym jest fleksitarianizm?

Zanim przejdziemy do omówienia właściwości zdrowotnych fleksitarianizmu, na wstępie chcielibyśmy krótko omówić, czym jest ten rodzaj diety.

Na czym polega fleksitarianizm? Fleksitarianizm to jedna z form wegetarianizmu. Nazwa „fleksitarianizm” jest połączeniem dwóch angielskich słów: „flexible” (elastyczny) i „vegetarianism” (wegetarianizm). I właściwie dosłownie dietę fleksitariańską można uznać za elastyczną wersję wegetarianizmu. Dlaczego? W tej diecie dopuszcza się spożywanie nie tylko produktów odzwierzęcych (np. jaj, mleka), ale również mięsa. Stąd też mówi się, że fleksitarianizm to semiwegetarianizm. Osoby stosujące ten rodzaj diety przestrzegają podstawowych zasad wegetarianizmu i od czasu do czasu włączają do swojego jadłospisu mięso i ryby.

 

Fleksitarianizm, a semiwegetarianizm – brak jednoznacznej definicji

Pomimo tego, że fleksitarianizm jest często uznawany za mniej rygorystyczną dietę wegetariańską, tak naprawdę do dzisiaj nie sprecyzowano szczegółowych założeń tego sposobu żywienia. W różnych opracowaniach naukowych podawano nieco odmienne definicje fleksitarianizmu, który jak wcześniej wspomniano, należy zaliczyć do diety semiwegetariańskiej. Poniżej przywołaliśmy niektóre z nich:

 • Fleksitarianizm wyklucza czerwone mięso, ale dopuszcza drób i ryby
 • Fleksitarianizm to laktowegetarianizm, w którym od czasu do czasu spożywa się ryby, drób i jaja
 • Fleksitarianizm uwzględnia spożywanie produktów mlecznych i/lub jaj oraz mięso (przy czym czerwone mięso może być spożywane rzadziej, niż raz w tygodniu)
 • Fleksitarianizm dopuszcza jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, ale zwykle wyklucza z diety mięso czerwone
 • Fleksitarianizm to dieta laktoowowegetariańska z dodatkową porcją ryb raz w tygodniu i mięsem raz na dwa tygodnie

 

Fleksitarianizm – podstawowe założenia

Wydaje się, że fleksitarianie uznają fakt, że produkty pochodzenia zwierzęcego są ważnym źródłem białka, tłuszczu i mikroelementów. Jednocześnie biorą pod uwagę aspekty etyczne związane m.in. z poprawą dobrostanu zwierząt.

Dodatkowo uwzględniają w swoim podejściu dowody na to, że długotrwałe spożywanie dużych ilości mięsa czerwonego (w tym głównie przetworzonego) może zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, a także nowotworów (głównie raka jelita grubego).

fleksitarianizm zdrowie jedzenie mięso ryby

Fleksitarianizm dopuszcza okazjonalne spożycie mięsa czy ryb, jako cennego źródła wartości odżywczych 

 

Fleksitarianizm – co jeść?

Podstawą fleksitarianizmu jest dieta roślinna. Dlatego też w diecie fleksitariańskiej spożywa się przede wszystkim:

 • Zboża i pseudozboża (np. pszenicę, jęczmień, owies, żyto, komosę ryżową, tapiokę, kukurydzę, grykę, amarantus, ryż) oraz produkty przygotowane na ich bazie
 • Nasiona roślin strączkowych (np. soję, fasolę, ciecierzycę, soczewicę, bób, groch)
 • Warzywa
 • Owoce
 • Orzechy (np. orzechy laskowe, włoskie, makadamia, pistacje, migdały)
 • Nasiona (np. nasiona słonecznika, chia, siemię lniane)
 • Pestki (np. pestki dyni)
 • Napoje roślinne (np. napój owsiany, migdałowy, gryczany, sojowy)
 • Tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej z czarnuszki, olej rzepakowy, olej z awokado)

Jak wcześniej wspomniano, fleksitarianizm dopuszcza też okazjonalne spożywanie mięsa (drobiu, mięsa czerwonego), ryb i produktów pochodzenia zwierzęcego (np. jaj, mleka, serów, miodu). Jednakże dotychczas nie ustalono dopuszczalnych ilości tych produktów. Wydaje się, że jest to kwestia indywidualna z zaznaczeniem, że w diecie fleksitariańskiej przeważają produkty roślinne. Rozszerzając dietę roślinną o produkty zwierzęce, warto zadbać o to, aby spośród tej grupy produktów najczęściej sięgać po jaja, niskotłuszczowe produkty mleczne i tłuste ryby morskie (np. łosoś, sardynki, śledzie).

 

Jakie są zalety fleksitarianizmu?

Stosowanie diet roślinnych wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Wśród nich należy wymienić m.in.:

 • Zmniejszone ryzyko występowania niektórych nowotworów (np. raka jelita grubego)
 • Poprawę glikemii (ustabilizowanie stężenia glukozy we krwi)
 • Redukcję insulinooporności
 • Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
 • Poprawę lipidogramu (np. obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL)
 • Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (np. udarów mózgu)

Dodatkowo opieranie się na produktach roślinnych sprzyja utrzymywaniu pożądanej masy ciała i zapobieganiu rozwoju nadwagi i otyłości (choć nie oznacza to, że np. na diecie fleksitariańskiej nie można przytyć).

 

Fleksitarianizm a wegetarianizm

W kilku badaniach naukowych porównywano działanie zdrowotne różnych rodzajów diet roślinnych. Co na ich podstawie odnotowali naukowcy? W jednej z prac zaobserwowano, że stosowanie diety semiwegetariańskiej (można uznać ją za fleksitarianizm) wiązało się z obniżeniem ryzyka cukrzycy typu 2 o 24%. Dla porównania, osoby będące na diecie wegańskiej miały niższe ryzyko wystąpienia tej choroby o 49%, osoby na diecie laktoowowegetariańskiej – o 46%, zaś osoby na diecie pesco-wegetariańskiej – o 30%.

Jak zatem widać, fleksitarianizm wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednakże w porównaniu do innych diet roślinnych nie dostarcza aż tak spektakularnych efektów.

 

Fleksitarianizm – jadłospis

W artykule przedstawiliśmy najważniejsze zasady diety fleksitariańskiej. Jeżeli jednak nie do końca jeszcze wiesz, jak stosować fleksitarianizm, zapoznaj się z niniejszym przykładowym jadłospisem.

 • Śniadanie: Kanapki z hummusem i paskami papryki
 • Śniadanie 2: Owsianka na napoju sojowym z jabłkiem, cynamonem i nasionami chia
 • Obiad: Leczo z soczewicą i ryżem brązowym
 • Podwieczorek: Koktajl bananowo-jogurtowy z płatkami owsianymi i masłem orzechowym
 • Kolacja: Frytki ziemniaczane pieczone bez tłuszczu z grillowanym łososiem

 

dieta jadłospis zdrowie gotowanie

Planując jakąkolwiek dietę, warto przygotować konkretny jadłospis i trzymać się tych ustaleń

 

Literatura:

 1. Orlich MJ. i wsp.: Vegetarian dietary patterns and the risk of colorectal cancers. JAMA Intern Med., 2015, 175, 5, 767-776.
 2. Tonstad S. i wsp.: Type of vegetarian diet, body weight, and prevalence of type 2 diabetes. Diabetes Care, 2009, 32, 5, 791-796.
 3. Derbyshire EJ. i wsp.: Flexitarian Diets and Health: A Review of the Evidence-Based Literature. Front Nutr., 2016, 3, 55.
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱