Sód – niezbędny pierwiastek w codziennej diecie

Sód

Sód to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada w pewnym stopniu za pracę serca i ciśnienie tętnicze. Podobnie jak potas, magnez i wapń należy do elektrolitów, czyli substancji, które występują we wszystkich płynach ciała w formie jonów. Chociaż jest niezbędny, często spożywamy go w nadmiarze, przez co może powodować negatywne skutki.

Gdzie szukać sodu?

Sód dostarczamy do organizmu wraz z codzienną dietą. Głównym jego źródłem jest chlorek sodu, czyli sól spożywcza. W dużych ilościach występuje on głównie w żywności przetworzonej, do której został dodany właśnie pod postacią soli. Znajdziemy go w gotowych produktach, serach, pieczywie i przetworach mięsnych. Również gotowe sosy, marynaty czy buliony zawierają sporą ilość soli, a co za tym idzie, także sodu. Wszechobecność soli sprawia, że bardzo często, mimochodem dostarczamy sód w zbyt dużych ilościach, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Zalecenia dotyczące soli

Według norm ustanowionych przez Instytut Żywności I Żywienia w Warszawie, spożycie sodu dla osoby dorosłej powinno wynosić 1200 – 1500 mg (1.2 – 1.5 g). Z kolei WHO (ang. World Health Organization), czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie spożycia soli do 5 gramów dziennie, a sodu do 2 g. Odpowiada to jednej łyżeczce soli. Jak widać jest to bardzo mała ilość, dlatego chcąc zadbać o siebie, należy unikać nadmiernego spożywania soli.

Sól kuchenna
Sól kuchenna

Jak zapobiegać nadmiarom sodu w organizmie

Przede wszystkim powinno się wykluczyć z diety produkty wysoko przetworzone. Chociaż są one smaczne i łatwe do przygotowania, bardzo często zawierają duże ilości soli. Warto również zmniejszyć użycie soli w kuchni lub stosować sól o obniżonej zawartości sodu. Tego typu sól zawiera ok. 30% mniej sodu w składzie, a dodatkowo zawiera inne składniki mineralne, takie jak potas i jod. Pamiętajmy również o zachowaniu równowagi pomiędzy sodem a potasem. W przypadku zwiększonego spożycia sodu, warto również zwiększyć ilość potasu w diecie. Znajdziemy go przede wszystkim w warzywach i owocach takich jak banany, pomidory, ziemniaki czy kiwi.

Czy powinno się zatem całkowicie wykluczyć sód z diety? Zdecydowanie nie. Mimo pewnych wad, sód jest niezbędnym pierwiastkiem, a jego niedobór może być równie szkodliwy, co nadmiar. Dlatego nie eliminujmy go całkowicie, ale zwracajmy uwagę na to, jaką jego ilość dziennie spożywamy.

Sól kuchenna
Sól kuchenna w potrawach

Zdjęcia:

  • https://pxhere.com/pl/photo/44324
  • https://pixabay.com/pl/s%C3%B3l-charakter-je%C5%9B%C4%87-%C5%BCywno%C5%9B%C4%87-91539/
  • https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=226319&picture=iodized-salt-crystals

Dodaj komentarz