Wyniki badań są nieubłagane – prawie 1/3 wszystkich produktów żywnościowych wytworzonych na terenie całego świata, ostatecznie ląduje w śmieciach.
Nie wszyscy mają świadomość tego, jak poważny jest problem marnowania żywności. Wyniki badań są nieubłagane – prawie 1/3 wszystkich produktów żywnościowych wytworzonych na terenie całego świata, ostatecznie ląduje w śmieciach. Nic więc dziwnego, że ludzie podejmują różnego rodzaju aktywności, które mają zadanie zredukować straty pożywienia. Tak właśnie narodził się ruch zwany freeganizmem. Na czym dokładnie polega?
- Czym jest freeganizm?
- Freeganizm w Polsce
- Freeganizm – jak zacząć?
- Czy freeganizm jest legalny?
- Freeganizm jako sposób na życie
Czym jest freeganizm?
Otóż, termin freeganizmu narodził się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie lat 90 XX wieku. To antykonsumpcyjny styl życia, którego zadaniem jest takie gospodarowanie zasobami, aby zminimalizować marnotrawstwo produktów spożywczych i niespożywczych. Freeganie protestują przeciwko nieefektywnemu zarządzaniu żywnością, unikając zakupów produktów spożywczych w tradycyjnych sklepach. Odżywiają się pożywieniem, który zostało usunięte ze sprzedaży w restauracjach i sklepach spożywczych, a także tym, co znajdują w śmietnikach. Brzmi dość kontrowersyjnie?
To prawda, jednak freeganie wskazują, że codziennie w śmieciach ląduje mnóstwo żywności, która wciąż jest świeża i jak najbardziej zdatna do użytku. Przykładowo – ze znalezionych warzyw można przyrządzać pyszne i zdrowe sałatki. Wystarczy dodać do nich odrobinę mikstury Olei Hepa od DrGaja.
Skip freeganizm to działalność polegająca na nocnym przeszukiwaniu przysklepowych śmietników w poszukiwaniu produktów, które wciąż nadają się do jedzenia. Skip – to sklepowy kontener, który przeznaczony jest na odpady. Freeganie twierdzą, że stanowi on prawdziwą skarbnicę świeżej i pysznej żywności. I taka jest prawda – warzywa i owoce, które można znaleźć w kontenerach, często prezentują się o wiele lepiej niż te oferowane do regularnej sprzedaży w supermarketach. Wszystko zależy od szczęścia i umiejętności poszukiwania.
Na śmietniki trafia wiele żywności – jeszcze w bardzo dobrym stanie
Freeganizm w Polsce
Pomimo tego, że freeganizm narodził się w Stanach Zjednoczonych, także i w Polsce zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie. Rosnące koszty życia, a także niechęć do marnowania jedzenia sprawiają, że grupy freeganowe pojawiają się we wszystkich większych miastach. Ludzie co rok znajdują w śmietnikach dziesiątki kilogramów jedzenia, które zdatne jest do użytku.
Freeganizm – jak zacząć?
Wiele osób zastanawia się, czy samodzielne poszukiwania w śmietnikach mają sens. Otóż, bez wiedzy, gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania, mogą być one bardzo trudne. Dlatego zamiast skipować samemu, warto znaleźć innych freegan, którzy mają w takich praktykach doświadczenie.
Wystarczy poszukać w Internecie – na portalach społecznościowych działają grupy zrzeszające freegan z różnych miast. Wbrew pozorom, nie są to szaleńcy, ludzie na skraju ubóstwa bądź też bezdomni, a osoby, które chcą zaoszczędzić na kupowaniu jedzenia oraz zapobiegać jego marnowaniu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że na tego typu grupach internetowych obowiązują rygorystyczne zasady – freeganie zobowiązani są do pozostawiania porządku po swoich łowach, odnoszenia się do siebie z szacunkiem, a także wspierania idei freeganizmu. Niedopuszczalne jest wyśmiewanie, poruszanie delikatnych i poufnych tematów, a także kpienie lub obrażanie innych.
Żywność, którą możemy znaleźć na sklepowych półkach w sporej części się marnuje i trafia na śmietnik.
Czy freeganizm jest legalny?
Osoby zastanawiające się, gdzie szukać zdatnej do spożycia żywności, mają naprawdę szerokie pole do popisu. Miejsca, które wyrzucają najwięcej produktów spożywczych to osiedlowe sklepy spożywcze, bazary i targowiska, restauracje, duże supermarkety oraz hotele, szkoły i szpitale. W tych wszystkich miejscach można znaleźć przyzwoitej jakości produkty, które jak najbardziej można przetworzyć na własną rękę. Freeganie swój jadłospis w całości opierają na tym, co uda im się znaleźć – całkowicie rezygnują z zakupów spożywczych, bowiem są im one zwyczajnie niepotrzebne. Zresztą, zazwyczaj znalezionej żywności jest za dużo i trafia ona do jadłodajni, bezdomnych i innych osób w potrzebie.
Pytanie, czy freerganizm jest legalny? Otóż, ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wrzuconą żywność traktuje się jak śmieci, toteż jej wartość spada do zera – ciężko więc w tym przypadku mówić o kradzieży. Niestety, freeganie często są karani mandatami – choćby za to, że w celu poszukiwania żywności zmuszeni są wtargnąć na teren sklepu. Warto pamiętać o tym, że w większości miejsc zatrudnieni są ochroniarze, którzy przeganiają skipujących, a czasem nawet – wzywają policję.
Freeganie jednak twierdzą, że mandaty za ich działalność są wystawiane bezzasadnie i można je unieważnić w sądzie.
Freeganizm jako sposób na życie
Coraz większa liczba osób traktuje freeganizm jako sposób na życie i oszczędności. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są to tradycyjne zakupy spożywcze – spożywa się to, co uda się znaleźć, a nie to, na co ma się ochotę. Taka dieta nie zawsze jest też w stanie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki odżywcze. Dlatego warto stosować suplementy diety, które mogą być doskonałym uzupełnieniem freegańskiej diety. Mowa tutaj między innymi o produktach DrGaja, takich jak ProMagnez lub ProOdporność.