Recepta na cukrzycę typu 2? Niewielka utrata wagi!

"Recepta

Cukrzyca typu 2 – choroba przewlekła i niezwykle groźna. Dotychczasowe metody walki z cukrzycą. Nadzieja dla diabetyków w świetle najnowszych badań – już 10% utraty wagi szansą na reemisję choroby.

Recepta na cukrzycę typu 2? Niewielka utrata wagi!

Według najnowszych badań osoby, które stracą 10% masy ciała w ciągu pierwszych 5 lat po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2, mają największą szansę na jej remisję. Odkrycie sugeruje, że można wyleczyć się z choroby bez poważnych zmian w stylu życia lub ekstremalnych ograniczeń kalorycznych.

"Recepta

Cukrzyca typu 2 dotyka 400 milionów ludzi na całym świecie i stanowi jedną z najgroźniejszych, a przy tym najpowszechniej występujących chorób metabolicznych. Prowadzi bowiem do rozwoju wielu powikłań jak ślepota, problemy z sercem czy niewydolność nerek.

W powstawaniu cukrzycy mają udział dwa czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy, jakim jest otyłość. Leczenie cukrzycy typu 2 jest zazwyczaj kompleksowe i składają się na nie metody niefarmakologiczne, czyli edukacja, dieta i aktywność fizyczna oraz leczenie farmakologiczne.

Jak sądzono dotychczas, wysoki poziom glukozy we krwi, który definiuje cukrzycę, może powrócić do normy poprzez znaczne ograniczenie kalorii i utratę masy ciała. Diabetycy cierpiący na cukrzycę typu 2 muszą stosować się do restrykcyjnych wytycznych ilościowych oraz jakościowych dotyczących przyjmowanych produktów.

Podstawowe zasady, jeżeli chodzi o dietę osób cierpiących na cukrzycę to:

  • niska zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów, w tym sacharozyglukozy czy fruktozy,
  • niska kaloryczność,
  • niski indeks glikemiczny (poniżej 50), czyli wskaźnik informujący o tym, jak dany produkt wpływa na podniesienie stężenia glukozy we krwi po spożyciu posiłku.
"Recepta

Ograniczenia te są często nie tylko trudne do wprowadzenia w życie, ale mogą działać demotywująco na pacjentów. 

Nowa nadzieja dla diabetyków

Zespół kierowany przez naukowców z University of Cambridge przeanalizował dane z badania 867 osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą w wieku 40 i 69 lat. Korzystając z danych pochodzących z populacyjnego badania przesiewowego w kierunku cukrzycy typu 2, oceniono związek między zmianą zachowania a utratą masy ciała w roku po diagnozie i kolejnych 4 latach. Ocenie poddano: zmiany w masie ciała, aktywność fizyczną, dietę oraz spożycie alkoholu.

Naukowcy odkryli, że u 257 uczestników badania (30% wszystkich badanych), którzy stracili 10% lub więcej masy ciała w ciągu pierwszych pięciu lat po diagnozie, nastąpiła reemisja choroby[1]. Co ważne, osiągnęli to bez radykalnych zmian związanych z modyfikacją stylu życia i ekstremalnych ograniczeń kalorycznych.

Jak twierdzi prof. Simon Griffin z MRC Epidemiology Unit, choć cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, już poprzez niezbyt drastyczne zmiany w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej, można ją kontrolować, a nawet cofać.  

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190930114752.htm

Dodaj komentarz