Naukowcy są zgodni – osoby aktywne, stosujące zasady zdrowego żywienia mogą dzięki temu uzyskać lepszy nastrój i znacznie rzadziej ulegać depresji.
Co najmniej 5 posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty zbożowe, pełnowartościowe źródła białka – to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia każdego dnia.
JEDZENIE TO EMOCJE
W codziennym życiu relacja między jedzeniem a emocjami jest często mało uchwytna i niedoceniana. A przecież gdy mamy gorszy dzień bądź chandrę, chętniej sięgamy po czekoladę, stres zajadamy przekąskami, a spotkanie ze znajomymi przy stole w domu czy w restauracji dobrze wpływa na nasz humor.
Okazuje się, że na dłuższą metę niekorzystne nawyki żywieniowe mogą prowadzić do obniżenia samopoczucia i pojawienia się negatywnych emocji. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o nasze samopoczucie bądź ogólny stosunek do życia.
Ludzie są bowiem bardzo wrażliwi na emocje i nastroje w ich otoczeniu. Podświadomie je przejmują i odczuwają. Dlatego komunikując pozytywne nastawienie sprawiamy, że inni w naszym towarzystwie czują się dobrze, a dzięki temu ogólne zadowolenie wiążą właśnie z nami.
Serotonina to hormon, który odpowiada za nastrój, reguluje sen i apetyt. Gdy jej poziom jest za niski, możemy poczuć się zmęczeni, działać impulsywniej i łatwiej popadać w konflikty. Możemy jednak skutecznie wpływać na poziom serotoniny za pomocą diety. Jedzmy częściej orzechy, ryby, jaja, chude mięsa, kakao i pijmy mleko!
WODA
Nieodpowiednie nawodnienie organizmu może powodować powoduje rozdrażnienie, zmęczenie, senność, czy nawet ból głowy. Dlatego wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Wypicie naraz bardzo dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu. Lekarze zalecają, aby codziennie przyjmować ok. 100ml/1kg masy ciała (w zależności od płci, aktywności fizycznej, wieku) wody i innych płynów.
MAGNEZ ORAZ WITAMINY Z GRUPY B
Magnez to jeden z najbardziej skutecznych regulatorów biologicznej odpowiedzi organizmu na stres. Zapobiega występowaniu negatywnych objawów stresu, jak niepokój, bóle mięśni, zaburzenia koncentracji i pamięci czy problemy ze snem. Produkty bogate w magnez to m.in. pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały, kasza gryczana czy banany.
ENDORFINY
Endorfiny to natomiast grupa hormonów, odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie, a nawet euforię. Warto zatem wiedzieć, jak podnieść ich poziom.
Endorfiny wytwarzane są przez organizm w niektórych sytuacjach i przy udziale pewnych pokarmów. Oprócz wysiłku fizycznego, seksu, słońca, śmiechu itp. warto przyjrzeć się naszej diecie, bo niektóre pokarmy również z powodzeniem wywołują wytwarzanie endorfin. Należy do nich między innymi czekolada. W diecie powinno znaleźć się również mięso, nasiona słonecznika, pestki dyni i niektóre sery.
JEDZMY ZDROWO!
To, że dieta ma ogromny wpływ na nasze życie nie jest odkryciem. W dzisiejszym pędzie i towarzyszącym nam stresie często jednak zapominamy o tym, odżywiając się nieregularnie i nie zawsze zdrowo. A przecież to, co jemy, ma nie tylko wpływ na nasz organizm, ale również na nasze samopoczucie. To natomiast mocny fundament pod pozytywne relacje z innymi ludźmi. Nie lekceważmy tego!