Jak radzić sobie z krytyką?

Krytyka – mówi się o niej, że może być konstruktywna. 

 

 

Krytyka – mówi się o niej, że może być konstruktywna. Jednak nie ma co ukrywać – bywa także męcząca, niszcząca i destruktywna. Wszystko dlatego, że może przybierać różny charakter. Warto nieco bliżej zapoznać się z tym tematem.

 

Co to jest krytyka?

W dużym skrócie można powiedzieć, że krytyka jest procesem dokonywania analizy, oceny i osądzania danej osoby, zjawiska, dzieła bądź też sytuacji. Warto podkreślić, że może mieć ona różny cel i charakter. Krytykę można podzielić na krytykę pozytywną i negatywną. Nie zawsze jest szkodliwa – czasem służy jako narzędzie umożliwiające doskonalenie poprzez wskazanie słabych stron i możliwości ich poprawy.

Z racji tego, że krytyka spotyka nas w różnych dziedzinach życia, warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić. Wszystko dlatego, że nie zawsze jest obiektywna, a wręcz przeciwnie – czasem bywa krzywdząca.

Jak radzić sobie z krytyką w pracy?

O ile konstruktywna krytyka w pracy może dodać motywacji do działania, o tyle czasem przynosi efekt wręcz odwrotny.

Osoby, które umiejętnie chcą radzić sobie z krytyką w pracy, powinny pamiętać, że nie każda krytyka jest zła. Czasem może ona pomóc w samodoskonaleniu, co przełoży się na wykonywanie pracy lepiej i efektywniej. Po usłyszeniu krytycznej uwagi zawsze warto zastanowić się, czy jest ona uzasadniona – jeśli tak, pora wyciągnąć wnioski i rozważyć, co można zrobić w celu poprawy swoich działań.

Mimo tego, że krytyka jest bardzo istotną częścią życia zawodowego, nie zawsze jest konstruktywna i pozytywna. Zawsze warto próbować zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby. Jeśli pracownik sądzi, że uwagi w jego stronę są niesprawiedliwe, powinien zapytać osobę krytykująca o szczegóły i uzasadnienie swojej opinii.

Warto zrobić wszystko, by niesprawiedliwa krytyka w pracy nie prowadziła do poczucia frustracji. Emocjonalne reagowanie może tylko pogorszyć sytuację. Trzeba pamiętać o tym, że kluczem do porozumienia jest zachowanie spokoju i umiejętność wytoczenia racjonalnych argumentów. Wbrew pozorom – pomóc w tym mogą suplementy diety, takie jak ProMagnez, który wspiera utrzymanie funkcji psychologicznych, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia oraz przyczynia się do prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego.

 

Krytyka w pracy może demotywować.

Jak radzić sobie z krytyką w szkole?

Uczniowie często mają problem z radzeniem sobie z krytyką, która podchodzi od kolegów z klasy bądź też nauczycieli.

Nie ma co ukrywać – wysłuchiwanie negatywnych uwag na swój temat z pewnością nie należy do przyjemności. Tego rodzaju krytykę z reguły ciężko jest zaakceptować. Bardzo ważne jest jednak, aby starannie wysłuchać tego, co druga osoba ma do przekazania. Dzięki temu można zrozumieć, w jaki sposób można poprawić swoje zachowanie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skupianie się wyłącznie na negatywnych komentarzach nie jest wskazane. O ile konstruktywna krytyka jest bardzo ważna, o tyle warto skupiać się przede wszystkim na otrzymywanych od innych osób pozytywnych uwagach. Dzięki temu można zrozumieć swoje mocne strony i nauczyć się je wykorzystywać w codziennym, szkolnym życiu.

Zdarza się jednak, że ciągła krytyka w szkole staje się ogromnym problemem, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach warto szukać wsparcia u innych osób – członków rodziny, przyjaciół bądź też pracowników szkoły.

Ciągła krytyka może negatywnie wpłynąć na dziecko. 

Jak sobie radzić z krytyką w związku?

Radzenie sobie z krytyką związku może być trudne – wszystko dlatego, że uwagi wychodzą od bliskiej, kochanej osoby.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze mają one wydźwięk negatywny. Dlatego tak istotne jest, by unikać emocjonalnych reakcji – warto uważnie wysłuchać drugiej połowy i starać się zrozumieć jej perspektywę. Otwartość na krytykę może pomóc w ulepszaniu relacji pomiędzy dwójką ludzi.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że krytykę w związku także trzeba umieć wyrażać w odpowiedni sposób. Komunikat kierowany do partnera powinien być konstruktywny, szczery i bezpośredni. Oskarżenia i ataki mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego i warto unikać ich za wszelką cenę.

Jeśli krytyka wywołuje negatywne emocje, warto porozmawiać o tym ze swoim partnerem – wyrazić swoje uczucia i emocje.

Zdarzają się sytuacje, kiedy krytyka w związku staje się problemem. Ciągła krytyka w związku może osłabić więź, a nawet – całkowicie zniszczyć relację. Daje poczucie, że dana osoba nie jest wystarczająco dobra, obniża poczucie własnej wartości oraz prowadzi do samotności i braku bliskości.

Niezależnie od tego, czy krytyka jest uzasadniona, czy też nie – w związku obie osoby muszą czuć się akceptowane i szanowane. Konstruktywna krytyka potrafi poprawić relację – jeśli jednak prowadzi do obrażania drugiej osoby, jest to problem, z którym należy walczyć.

Dodaj komentarz