Sposoby na budowanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich
5 sposobów na budowanie i podtrzymywanie relacji: poczucie własnej wartości i bycie sobą, empatia, jasne komunikaty, świadomość swoich granic i szanowanie granic innych, akceptacja.
Sposoby na budowanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich
Człowiek jest istotą społeczną, dlatego relacje międzyludzkie to jeden z najważniejszych elementów naszego życia. Jak jednak budować je i podtrzymywać w sposób efektywny i satysfakcjonujący – tak dla nas, jak i naszego otoczenia?
- Jaka jest rola relacji międzyludzkich?
- Jak budować relacje międzyludzkie?
- Jaka jest rola empatii w relacjach międzyludzkich?
- Jak dobrze się komunikować?
- Granice w relacjach międzyludzkich
- Podtrzymywanie relacji międzyludzkich
Jaka jest rola relacji międzyludzkich?
Dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe. Nie każdy ma jednak łatwość w nawiązywaniu i tworzeniu więzi, nie każdy też wyniósł prawidłowe wzorce z domu rodzinnego.
Warto zatem pamiętać, że budowanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich to umiejętność, którą można po prostu nabyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pozwolą Wam wynieść tę niezwykle cenną kompetencję na wyższy poziom.
Budowanie relacji międzyludzkich – zacznijmy od siebie!
Aby budować wartościowe relacje międzyludzkie, zacznijmy przede wszystkim… od siebie! Jeśli nie akceptujemy własnej osobowości czy wyglądu, niezwykle ciężko będzie nam nawiązać satysfakcjonujące kontakty z innymi osobami. Ważne jest tutaj poczucie własnej wartości. Stanowi ono wypadkową doświadczeń, wychowania, norm kulturowych, przekonań czy atrakcyjności. To właśnie poczucie własnej wartości w dużej mierze determinuje jakość naszego życia.
Nie chodzi naturalnie o to, aby rozdmuchać wizję samego siebie do rozmiarów ego hollywoodzkiej gwiazdy, ale aby poznać swoje mocne strony, nauczyć się szacunku do siebie, wydobyć własne zalety i świadomie z nich korzystać.
Ważne jest także, aby, po prostu, być sobą. Często ze strachu przed brakiem akceptacji zaczynamy udawać innych, niż jesteśmy w rzeczywistości. Nakładanie masek jest nie tylko nie w porządku wobec innych, ale na dłuższą metę może być uciążliwe dla nas. Trudno budować bliskość i autentyczne relacje, gdy udajemy i nie mówimy, co naprawdę myślimy i czujemy.
Jak empatia wpływa na jakość relacji międzyludzkich?
Jedną z przyczyn problemów w relacjach międzyludzkich może być egoizm i egocentryzm. Skupiamy się wówczas wyłącznie na sobie, nie zwracając uwagi na potrzeby partnera, przyjaciół czy współpracowników.
Musimy jednak pamiętać, że dbanie i traktowanie swoich potrzeb jako ważnych stanowi fundament zdrowego poczucia własnej wartości i troski o siebie dopóty, dopóki nie stawiamy swoich potrzeb ponad potrzeby innych. Warto rozwijać zatem u siebie empatię, czyli umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych oraz spojrzenia na rzeczywistość z perspektywy drugiej osoby.
Rola komunikacji w budowaniu relacji międzyludzkich
Komunikacja to jedna z najważniejszych kompetencji osobistych wpływających na budowanie relacji międzyludzkich. Oddziałuje bowiem na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych, a to z kolei przekłada się na jakość naszych kontaktów z innymi osobami.
Błędy i szumy w komunikacji powodują powstawanie nieporozumień i prowadzą do konfliktów. Warto trenować zatem umiejętność przejrzystej i skutecznej komunikacji, bo tylko szczery, pozytywny i otwarty kontakt tworzy autentyczne relacje osobiste i biznesowe.
Zasady skutecznej komunikacji
W tym obszarze ważne jest przede wszystkim komunikowanie w pierwszej osobie. Mówmy jasno i szczerze o swoich odczuciach i wrażeniach. Unikajmy oceny zachowania innych. Nie generalizujmy oraz nie oceniajmy rozmówcy. Nie przerywajmy, nie osądzajmy wypowiedzi.
Aby budować satysfakcjonujące relacje międzyludzkie, należy rozwijać także umiejętność aktywnego słuchania. Słuchanie aktywne to zdolność skupienia całej uwagi na swoim rozmówcy tak, aby naprawdę zrozumieć, co chce nam przekazać.
Granice w relacjach międzyludzkich
Aby zadbać o dobre relacje z innymi, niezbędna jest znajomość i poszanowanie granic własnych i drugiej osoby. Mamy różne osobowości, poglądy i potrzeby. Istotna jest zatem świadomość barier innych osób i asertywne komunikowanie własnych ograniczeń. Pamiętajmy, że choć jesteśmy razem lub działamy razem, to wciąż pozostajemy odrębnymi osobami.
Podtrzymywanie relacji międzyludzkich – nic na siłę!
Kolejnym istotnym zagadnieniem z obszaru relacji międzyludzkich jest nasza tendencja do niekorzystnego oceniania innych przy równoczesnym pragnieniu bycia ocenianym dobrze. Jeśli skupiamy się na tym, aby wszyscy postrzegali nas pozytywnie, przestajemy być sobą. Nie musimy podobać się wszystkim – ważne, by ludzie w naszym otoczeniu nas szanowali i czuli się szanowani.
Stosując tych kilka prostych zasad, możemy wprowadzić znaczące „usprawnienia” w obszarze budowania i podtrzymywania relacji międzyludzkich. Warto zrobić to jak najszybciej. Naukowcy z Harvardu w słynnym, blisko 75-letnim projekcie badawczym wykazali bowiem, że nic tak nie determinuje satysfakcji z naszego życia, jak właśnie jakość relacji z innymi osobami. A zatem, do dzieła! 🙂
Zobacz film: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness | Robert Waldinger