Empatia – dlaczego warto ją pielęgnować?

Empatia – dlaczego warto ją pielęgnować?

Empatia czyli zdolność współodczuwania oraz rozumienia emocji i uczuć innych osób.

Empatia – dlaczego warto ją pielęgnować?

Empatia, czyli zdolność zauważania i współodczuwania stanów emocjonalnych innych ludzi kształtowana jest we wczesnym dzieciństwie, ale zależy również środowiska, w którym dorastamy. Zdaniem psychologów jest niezwykle ważna w budowaniu relacji społecznych oraz świadczy o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Czym jest empatia?

Empatia zazwyczaj kojarzy się z wrażliwością, delikatnością i dużą podatnością na emocje. Jednak empatia nie jest przejawem słabości lub szczególnej wrażliwości, ale niezbędną cechą każdego, prawidłowo rozwiniętego emocjonalnie człowieka. Nie bez przyczyny uważa się, że osoby całkowicie niezdolne do współodczuwania, to jednostki skrajnie egoistyczne, dbające tylko o siebie i własne interesy.

Człowiek empatyczny rozumie uczucia, postawy i działania innych. Potrafi spojrzeć na rzeczywistość oczami innych ludzi i wyobrazić sobie, co druga osoba czuje, a często nawet przeżywać z nią pewne sytuacje. Dzięki temu jest też w stanie udzielić jej stosownej pomocy.

Co daje nam empatia?

Pomoc czy działanie na rzecz innych istotnie poprawia nasze samopoczucie, a może nawet przedłużać nasze życie. Kiedy pomagamy, pojawiają się w nas pozytywne emocje, a dzięki nim możemy zmienić siebie i nasze życie na lepsze.

Pomaganie innym to zastrzyk nowej energii, stajemy się też silniejsi psychicznie. Obniżony nastrój powoduje swego rodzaju zamknięcie się w sobie i koncentrację na własnych problemach. Rozwijanie w sobie empatii pomaga w walce z depresją, łagodzi stres czy objawy nerwicy.

Rozumiejąc inne osoby, stajemy się dla nich atrakcyjniejszym partnerem do rozmów. Czują się wysłuchane, akceptowane i zrozumiane. Może to zwiększać szansę na nawiązanie nowych znajomości, przyjaźni lub rozpoczęcie szczęśliwego związku.

Empatia poprawia jakość naszego życia w społeczeństwie, ponieważ pozwala nam przewidywać reakcje i zachowania innych osób. Im bardziej jesteśmy empatyczni, tym łatwiej znaleźć nam kompromis i porozumieć się w konfliktowych sytuacjach.

Część osób może mieć nadmiernie rozwiniętą empatię. Ważne jest, aby troszcząc się o innych, nie zapominać o sobie. Nadmierna empatia może być zjawiskiem negatywnym. Osoby takie nie potrafią odciąć się od negatywnych emocji, często towarzyszy im stres i zmęczenie.

Czy można nauczyć się empatii?

Można, trzeba, a przede wszystkim warto. Jak pisze na swoim blogu Krystyna Janda, obyśmy nie musieli kupować empatii, jak kiedyś kupowało się płaczki na pogrzeby.

Jednym ze sposobów na zrozumienie innej osoby może być próba postawienia się w jej sytuacji. Zastanówmy się, co my byśmy czuli lub zrobili na jej miejscu, a może co wtedy byśmy chcieli usłyszeć. Dzięki temu nie tylko lepiej zrozumiemy drugą osobę, ale może uda nam się jej doradzić czy skutecznie pomóc.

Przeszkodą we wzajemnym współodczuwaniu może być problem z koncentracją. Często rozmawiając z kimś, jesteśmy rozkojarzeni i zaabsorbowani innymi myślami lub sytuacjami.

Przeróżne zdarzenia w pracy, czy w domu mogą nam przeszkadzać w skupieniu się na innych. Warto podczas rozmowy z drugą osobą poświęcić jej więcej uwagi.

Aby poprawić naszą zdolność współodczuwania, warto też rozwijać nasze umiejętności komunikowania się. Zacznijmy od słuchania innych. Dobry rozmówca jest przede wszystkim świetnym słuchaczem. Słuchanie bowiem, prowadzi do zrozumienia. Zrozumienie zaś daje niesamowitą możliwość spojrzenia na rozmówcę w zupełnie inny sposób niż dotychczas.

Zacznijmy od słuchania innych

Świetnym sposobem, aby obudzić w sobie empatię są zwierzęta. To najlepsi nauczyciele w tej dziedzinie, bowiem same bezbłędnie rozpoznają emocje swoich właścicieli. Innym sposobem może być wolontariat.

Empatia jest niezwykle potrzebna w budowaniu relacji międzyludzkich. Warto ją rozwijać, ponieważ staje się też jedną z kluczowych kompetencji na rynku pracy.

Dodaj komentarz