Kawa oraz jej wpływ na nasz organizm. Polifenole, lepszy nastrój, lepiej funkcjonująca wątroba, poprawa pracy mózgu, złagodzenie objawów choroby Parkinsona i Alzheimera. Sposób parzenia kawy.
Kawa – czarne złoto
Kawa, zwana też „czarnym złotem”, od lat cieszy się ogromną popularnością. Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez „małej czarnej”. Zawarta w kawie kofeina pobudza bowiem nasz organizm i naszą sprawność psychiczną. Właściwości kawy wciąż są analizowane przez naukowców, ale jak wskazują ostatnie wyniki badań, może ona nawet zapobiegać niektórym chorobom.
Do niedawna panowała powszechnie opinia, że picie kawy to nienajlepszy nawyk. Jak jednak wynika z ostatnich opracowań naukowych, umiarkowane picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca.
Dobroczynne polifenole
Spośród wielu składników kawy na uwagę zasługują zwłaszcza polifenole, czyli organiczne związki chemiczne z grupy fenoli występujące naturalnie jedynie w roślinach.
Polifenole wykazują intensywne działanie antyoksydacyjne, niszczą bowiem wolne rodniki powstające w naszym organizmie. Pełnią funkcję ochronną przed nowotworami, ponieważ blokują związki o charakterze kancerogennym. Polifenole zapobiegają również infekcjom, alergiom oraz chorobom układu pokarmowego. Wykazują działanie żółciopędne i przeciwwrzodowe. Sprzyjają funkcjonowaniu układu immunologicznego i wykazują działanie przeciwzapalne.
Sposób na szczęście
Już sam zapach kawy zmniejsza stres i poprawia nastrój. Kofeina może również dawać odczucie pewnego rodzaju euforii. Przyczyną dobrego samopoczucia po wypiciu kawy jest bogactwo zawartych w niej przeciwutleniaczy i aktywacja oksytocyny – hormonu miłości. Kawa działa jako łagodny środek przeciwdepresyjny, pomagając w produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i noradrenalina.
Pozytywny wpływ na wątrobę
U osób, które piją co najmniej jedną filiżankę kawy dziennie, rzadziej rozwija się marskość wątroby, czyli choroba autoimmunologiczna spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu, która może prowadzić do niewydolności wątroby i raka. Kawa może pomóc również w zapobieganiu nie-alkoholowej choroby wątroby (NAFLD).
Lepsze funkcjonowanie mózgu
Kawa pozwala pracować mózgowi w znacznie bardziej efektywny i inteligentny sposób. Dzięki kofeinie poprawie ulega bowiem czas reakcji, czujność, uwaga, logiczne rozumowanie – większość złożonych funkcji kojarzonych z inteligencją.
Umiarkowane spożycie kawy może ponadto znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania lub opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera.
Kawa może łagodzić objawy choroby Parkinsona
W 2015 roku w ScienceDaily napisano, że picie kawy może pomóc ludziom z chorobą Parkinsona. Ronald Postuma, autor badania, twierdzi, że dzięki kofeinie zawartej w kawie, jesteśmy mniej narażeni na rozwój tej choroby. To jedno z pierwszych badań na ludziach pokazujące, że może ona pomóc zmniejszyć dolegliwości ruchowe u osób już chorujących.
Kawa a ciśnienie
Picie kawy może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zależy to jednak od częstotliwości jej picia. Przy okazjonalnym spożyciu, u osób, które zwyczajowo jej nie pijają, może dojść do wzrostu ciśnienia o 5–15 mmHg. U osób regularnie pijących kawę, dochodzi do rozwoju częściowej lub całkowitej tolerancji organizmu, dlatego też wzrost ciśnienia jest znikomy.
Ważny jest sposób parzenia kawy
Kawa zawiera wiele składników korzystnych, ale również potencjalnie szkodliwych. W dużej mierze zależy to od sposobu jej parzenia Najbardziej zalecane jest parzenie kawy przy użyciu filtrów, które utrudniają przenikanie do naparu frakcji tłuszczowych, triglicerydów i homocysteiny, podnoszących stężenie we krwi cholesterolu.
Bardzo ważnym elementem całego procesu przygotowywania kawy jest też temperatura parzenia. To właśnie ona, w dużej mierze, ma wpływ na to, co z kawy zostanie wydobyte. Generalnie, optymalna temperatura parzenia kawy to 88–94 °C.