Jak radzić sobie z niestrawnością? Jak zapobiegać wzdęciom?
Niestrawność to zaburzenia trawienia, które mogą skutkować pojawieniem się bólu brzucha, wzdęć, wymiotów, biegunek i złego samopoczucia.
Jak radzić sobie z niestrawnością? Jak zapobiegać wzdęciom?
Niestrawność to stan, z którym boryka się, przynajmniej od czasu do czasu, mnóstwo osób. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, na czym tak właściwie polegają dręczące je objawy żołądkowe. Niestrawność to zaburzenia trawienia, które mogą skutkować pojawieniem się bólu brzucha, wzdęć, wymiotów, biegunek i złego samopoczucia. Na niestrawność zazwyczaj wpływa spożycie zbyt dużej ilości tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także używek.
Dolegliwością, która najczęściej pojawia się na skutek niestrawności, są wzdęcia. Zazwyczaj spowodowane są one nagromadzeniem powietrza w przewodzie pokarmowym, do czego dochodzi na skutek jedzenia w pośpiechu oraz popijania gazowanych napojów do posiłków. Jak walczyć z niestrawnością i zapobiegać wzdęciom?
Jak zapobiegać niestrawności?
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób walczyć z niestrawnością, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ma ona różne oblicza. U niektórych osób rozstrój żołądka objawia się bólem brzucha, u innych natomiast pojawiają się wzdęcia, wymioty lub uciążliwe pieczenie w gardle. Na rozregulowanie pracy żołądka wpływ ma nie tylko niewłaściwa dieta, ale także przewlekły stres, brak snu oraz zbyt szybkie jedzenie.
Znane powiedzenie mówi, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku niestrawności. Aby stała się ona jedynie przykrym wspomnieniem z przeszłości, warto wyeliminować ze swojej diety posiłki ciężkostrawne, produkty wysoko przetworzone, dania typu fast-food, a także słodycze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niestrawność może być także wynikiem nietolerancji pokarmowej – w celu jej wykrycia można zrobić testy alergiczne. Jeśli okaże się, że to właśnie tolerancja pokarmowa odpowiada za niestrawność, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by zażegnać problem raz na zawsze.
Aby zapobiegać niestrawności, koniecznie należy zadbać o kulturę jedzenia. Każdy posiłek warto spożywać powoli, bardzo dokładnie przeżywając pojedyncze kęsy. Dla ludzkiego organizmu o wiele bardziej korzystne jest jedzenie częściej mniejszych porcji niż spożywanie dużych posiłków na raz. Na pracę całego organizmu w dużej mierze wpływa także sen i odpoczynek – dlatego absolutnie nie wolno ich zaniedbywać.
Wzdęcia mogą powodować duży dyskomfort
Domowe sposoby na niestrawność
W walce z niesprawnością warto wykorzystać domowe sposoby na niestrawność – niekoniecznie trzeba od razu sięgać do domowej apteczki. Na poprawę trawienia pozytywnie może wpłynąć zastosowanie suszu ziołowego pod postacią aromatycznego naparu. Rośliny, które dobroczynnie wpływają na układ pokarmowy to między innymi melisa, rumianek, kminek i koper włoski.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na niestrawność, zaleca się także wypicie przed snem wody z cytryną i imbirem bądź też rozpuszczonej w wodzie sody oczyszczonej. Pomóc mogą także ciepłe okłady na brzuch oraz relaksujące kąpiele w wannie.
Aby skutki niestrawności stały się mniej dotkliwe, w trakcie problemów żołądkowych lepiej zrezygnować z obcisłych ubrań, które wzmożony ucisk na brzuch. O wiele lepiej sprawdzą się luźne elementy garderoby, które zapewnią wygodę, a jednocześnie nie będą potęgować przykrych dolegliwości.
Osoby, które zastanawiają się, co na niestrawność żołądka będzie najlepsze, mogą spróbować pić małymi łykami gorzką, mocną herbatę. To jeden ze sprawdzonych, babcinych sposobów, które przynoszą naprawdę widoczne efekty.
Warto także zadbać o zdrowie układu trawiennego, stosując odpowiednio dobrane suplementy diety. Do takich należy mikstura Olei Hepa – produkt zawierający ekstrakt z ostropestu, który wspomaga regenerację komórek wątroby oraz chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. W składzie preparatu znaleźć można olej z ostropestu, olej z czarnuszki, olej lniany oraz ekstrakt z ostropesty zawierający sylimarynę.
Przy problemach gastrycznych warto zadbać o odpowiednią dietę
Jak zapobiegać wzdęciom i gazom?
Wzdęcia to bardzo przykra i uciążliwa dolegliwość, która wielu osobom spędza sen z powiek. Gazy, które w nadmiarze gromadzą się w jelitach, mogą być przyczyną bardzo silnego dyskomfortu. Warto wiedzieć, w jaki sposób im zapobiegać.
Osoby, które chcą walczyć skutecznie ze wzdęciami i gazami, powinny:
- zrezygnować z używek,
- unikać gazowanych napojów,
- ograniczyć spożycie warzyw kapustnych i roślin strączkowych,
- zminimalizować spożycie przetworzonej żywności i słodyczy,
- regularnie uprawiać aktywność fizyczną,
- pić dużo niegazowanej wody,
- sięgać po napary ziołowe,
- regularnie spożywać probiotyki,
- zadbać o powolne i dokładne przeżuwanie spożywanych pokarmów.