Globalny system żywnościowy i stojące przed nim wyzwania. Głód i otyłość – jedne z ważniejszych problemów współczesnego świata. Konieczność zmian w systemie.
Globalny system żywnościowy – jedno z największych wyzwań współczesnego świata!
Obecna produkcja roślinna zupełnie wystarcza, aby zapewnić żywność blisko 10-miliardowej populacji ludności, jak wynika z przewidywań na 2050 r. Wymaga to jednak radykalnych zmian w produkcji oraz odpowiedniego gospodarowania światową żywnością. Osiągnięcie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi nasza ludzkość.
Z jednej strony głód z drugiej rosnąca otyłość
Ilość produkowanej na świecie żywności wystarczyłaby spokojnie do zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców Ziemi. Czasem trudno nam więc zrozumieć, dlaczego w niektórych krajach ludzie głodują lub są niedożywieni.Tymczasem prawie miliard światowej populacji głoduje regularnie. Z tego też powodu umiera więcej ludzi niż z powodu AIDS, malarii i gruźlicy razem wziętych. Statystycznie co 6 sekund na skutek głodu umiera jedno dziecko, a w ciągu roku na świecie ginie ich ponad 5 milionów.Podczas gdy setki milionów są niedożywione, 672 miliony ludzi cierpi na otyłość, a kolejne 1,3 miliarda ma nadwagę[1]. Problem dotyczy zwłaszcza krajów wysoko rozwiniętych. Jemy niestety za dużo i za tłusto, a przy tym coraz mniej się ruszamy. Konsekwencją są powikłania, jak np. nadciśnienie, cukrzyca czy stłuszczenie wątroby.
Zmiany w systemie żywnościowym
Zasadniczo obecne systemy żywnościowe zawodzą nas pod względem źródeł utrzymania zdrowia ludzi i środowiska. Naukowcy z Lancaster University przeanalizowali globalne oraz regionalne dostawy żywności w celu ujawnienia struktury ich przepływów od produkcji do spożycia.
Twierdzą, że konieczne są fundamentalne zmiany w ludzkiej diecie, tak by zastąpić większość mięsa i nabiału alternatywami roślinnymi. Obecnie około 16% roślin jadalnych przez ludzi jest przeznaczana na paszę dla zwierząt lub do produkcji biopaliw, co jest wysoce nieefektywne. Tym bardziej, że światowa produkcja owoców i warzyw nie jest wystarczająca, aby zapewnić wszystkim zdrową dietę, a rosnąca presja rynkowa na biopaliwa może problem zwiększyć i dodatkowo obciążyć globalny system żywnościowy.
Dlatego też główny nacisk kładzie się na zwiększenie plonów i zmniejszenie ilości odpadów jako głównych mechanizmów zapewniających globalne bezpieczeństwo żywności. Tymczasem musimy wyjść poza ideę, że więcej żywności na świecie i większa wydajność rozwiąże problem[2].
Generalnie globalny system żywnościowy stawia przed nami cztery wymagania:
- Produkcja żywności musi być wystarczająca pod względem ilości i jakości, tak by wyżywić globalną populację bez dewastacji środowiska.
- Dystrybucja żywności powinna być bardziej optymalna i wydajna, tak by różnorodne produkty, zawierające niezbędne wartości odżywcze były dostępne dla wszystkich.
- Warunki społeczno-ekonomiczne muszą być na tyle sprawiedliwe, aby wszyscy konsumenci mieli możliwość korzystania z produktów żywnościowych, które zapewnią im pełnowartościową i zbilansowaną dietę.
- Wreszcie, konsumenci muszą mieć możliwość dokonywania świadomych i racjonalnych wyborów, aby taką pełnowartościową, zrównoważoną i ekologicznie dietę stosować.
Podsumowując, należy zrobić wszystko, aby wzmocnić lokalne i krajowe systemy żywnościowe, dostosować się do kryzysu klimatycznego oraz lepiej przygotować się do zapewnienia zróżnicowanej diety w społecznościach cierpiących na brak żywności.
[1] https://www.unenvironment.org/news-and-stories/story/why-food-systems-need-change
[2]https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180723143040.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fplants_animals%2Ffood+%28Food+News+–+ScienceDaily%29