7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

jak osobowość decyduje o karierze zawodowej

Jak nasza osobowość decyduje o karierze zawodowej?

PRACA I KARIERA

To nasza osobowość decyduje o tym, w jaki sposób reagujemy na określone bodźce czy sytuacje. Cechy charakteru wpływają na różne sfery naszego życia, także na sferę zawodową. Jak dalece sukces oraz kariera zawodowa zależą właśnie od naszej osobowości?

Spis treści:

Czym jest osobowość?

Każdemu z nas można przypisać indywidualny zestaw cech charakteru i zachowań, które składają się na naszą osobowość. To, jakie mamy skłonności, zdolności i predyspozycje, może decydować o powodzeniu w pracy.

Jesteś pracowita i efektywna, a może twórcza i błyskotliwa? Obserwujesz w sobie zdolności przywódcze? Planując ścieżkę rozwoju zawodowego, warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze kompetencje i umiejętności, ale również indywidualny potencjał zawodowy, jaki wynika z naszego typu osobowości. To szansa nie tylko na lepsze dostosowanie do charakteru zatrudnienia, ale także szybsze wspinanie się po szczeblach kariery. Im bardziej będziemy bowiem lubić i angażować się w wykonywany zawód, tym większa szansa na czerpanie z niego faktycznej satysfakcji. Osobowość i kariera to niezwykle istotny tandem w naszym codziennym funkcjonowaniu!

6 typów osobowości wg Hollanda

Jak zatem wybrać właściwy kierunek kariery? Psycholog i socjolog John L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości, które odpowiadają sześciu środowiskom zawodowym[1]:

  • typ realistyczny,
  • badawczy,
  • artystyczny,
  • społeczny,
  • przedsiębiorczy.

Różnią się one zarówno pod względem posiadanych umiejętności, wyznawanych wartości, lubianych czynności, jak i sposobu oceny własnej osoby. Czynniki te znacząco wpływają na to, w jaki sposób funkcjonujemy później w miejscu pracy. Istnieją bowiem zawody, w których poszczególne typy osobowości sprawdzą się szczególnie dobrze, a niektóre – będą spotykać się z ciągłymi utrudnieniami, wywołanymi taką, a nie inną konstrukcją osobowości. Warto zatem zawczasu zastanowić się nad związkiem między naszym charakterem a karierą. Właściwe przemyślenie tej kwestii i decyzja na wczesnym obszarze rozwoju może zaowocować niezwykle obiecującą drogą zawodową!

Osobowość realistyczna a kariera

Osoby o osobowości realistycznej lubią działać i rozwiązywać problemy. Są praktyczne, uczciwe, szczere i wytrwałe, jednak nie do końca dobrze czują się w kontaktach z innymi ludźmi. Mają zdolności mechaniczne, umiejętności manualne i siłę fizyczną.

Jak powiązać ten typ osobowości z karierą zawodową? Odpowiednimi zawodami dla realistów będą: kierowca, pilot, elektryk, mechanik, optyk, ale także rolnik czy ogrodnik.

Osobowość badawcza a ścieżka zawodowa

Typ badawczy analizuje zjawiska, myśli lub uczucia oraz dąży do zrozumienia świata. Ma umiejętności analityczne i matematyczne. Jest indywidualistą i nie bardzo lubi kierować innymi ludźmi. Uważa się za osobę inteligentną i dokładną, a także nieco sceptyczną.

Jaki jest związek między tą osobowością a karierą? Proponowane zawody dla tego typu charakteru to np. socjolog, filozof, biolog, geolog, fizyk, matematyk, astronom, archeolog, chemik, programista czy farmaceuta.

Osobowość artystyczna a dalsza praca

Typ artystyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest kreatywnym, twórczym i wrażliwym intelektualistą. Ma bujną wyobraźnię i jest otwarty na otoczenie. Niezależny i nieszablonowy, nie znosi rutyny. Ceni za to estetykę i piękno.

Jaki jest wpływ tego rodzaju osobowości na karierę zawodową? Dla artystów najlepsze będą wszelkie zawody oparte na wolności i kreatywności - jak aktor, pisarz, malarz, fotograf, architekt, dyrygent, kompozytor, muzyk, tancerz, wizażysta, rzeźbiarz, projektant mody.

Osobowość społeczna a kariera

Typ społeczny lubi pracować z ludźmi, doradzać, nauczać i opiekować się innymi. Jest odpowiedzialny, empatyczny, uczuciowy i życzliwy. Nie lubi zajęć manualnych oraz związanych z technologiami, nie przepada również za pracą fizyczną.

Ten rodzaj osobowości najlepiej odnajdzie się w zawodzie lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, pracownika socjalnego, nauczyciela, policjanta, ratownika, kelnera, stewardessy lub trenera.

Osobowość przedsiębiorcza a praca i władza

To „człowiek sukcesu”, dobrze czujący się w pracy z ludźmi, ale także podczas zarządzania całym zespołem. Jest odważny i chętnie podejmuje ryzyko. Lubi przewodzić. Pociąga go władza, pieniądze i wpływy. Jest pewny siebie, energiczny, bystry, ambitny i pełen optymizmu.

Jak w tym przypadku wygląda związek między osobowością a karierą? Proponowane zawody dla typu przedsiębiorczego to: prawnik, adwokat, sędzia, dyplomata, makler, menedżer, handlowiec czy doradca podatkowy.

osobowość społeczna a kariera

Osobowość konwencjonalna a kariera

Typ konwencjonalny lubi porządek i bezpieczeństwo. Działa według ściśle określonych reguł. Jest sumienny, systematyczny i skuteczny w swoim działaniu. Osoby o takiej osobowości fascynuje praca związana z porządkowaniem danych, raportowaniem, rozwiązywaniem problemów w ramach ustalonych zasad i procedur.  To typ praktyczny, rozważny i oszczędny.

Osobowość konwencjonalna świetnie sprawdzi się w zawodzie księgowego, kasjera, radcy prawnego, statystyka, agenta ubezpieczeniowego, recepcjonisty lub inkasenta.

 

Jak wybrać kierunek kariery?

Należy zaznaczyć, że tzw. czyste typy osobowości występują niezwykle rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z typami mieszanymi, które czerpią z kilku typów osobowości.

Przystępując do analizy profilu osobowościowego, musimy pamiętać, że każdy z typów psychologicznych jest inny i każdy ma swoje słabe i mocne strony. Dlatego planując swoją karierę zawodową, dobrze jest określić obszary, w których nasze predyspozycje i potencjał zawodowy będzie najlepiej wykorzystany i pozwoli osiągnąć zawodowy sukces.

Efektem powinno być znalezienie miejsca pracy lub obszaru kariery, do którego będziemy faktycznie pasować. Dzięki powiązaniu cech osobowości i zainteresowań z wymaganiami danego zawodu będziemy mogli stworzyć niezwykle korzystną synergię, która zapewni mnóstwo korzyści – tak pracodawcy, jak i, przede wszystkim, nam samym.

 

[1] Gajek M., Stelmach A., Planuj, wyznaczaj, działaj. O skutecznym osiąganiu celów zawodowych, Wyd. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, 2012.

(1 Vote)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱