10 szlaków górskich, które warto odwiedzić jesienią

szlaki-gorskie-jesienia

Jesień to doskonała pora roku, aby udać się na pieszą wędrówkę górską. Do dyspozycji są szlaki dla początkujących, trasy, w które z powodzeniem można udać się z dziećmi, ale też bardziej wymagające, szlaki jednodniowe. Sprawdź naszą propozycję 10. szlaków górskich na jesienne wycieczki i wybierz swój szlak turystyczny.

 

Szlaki dla początkujących – który szlak turystyczny wybrać?

W naszym rankingu 10. szlaków turystycznych znalazły się trasy idealne na początek górskich wypraw, a także trasy dla rodzin z dziećmi. Szlak turystyczny, który warto wybrać na rozpoczęcie jesiennej przygody z górami to droga wiodąca na Korbanię w Bieszczadach. Ze szczytu rozpościera się piękny widok w kierunku Jeziora Solińskiego. Podczas wędrówek należy zwracać uwagę na kolory szlaków górskich. Wyruszając z dzieckiem, najlepiej wybrać ścieżkę zieloną z Bukowca, której długość wynosi ok. 2,5 km, a czas przejścia to średnio 60 minut.

Doskonałe szlaki dla początkujących to także ścieżka na Garlejów Groń w Beskidzie Makowskim ze wsi Hucisko oraz Białe Skały i Kopa Śmierci w Górach Stołowych. W pierwszym przypadku trasa liczy 6 kilometrów, a jej przejście zajmie około 2 godzin. Po drodze można podziwiać piękne widoki na Pilsko, Babią Górę i Beskid Żywiecki. W drugim przypadku trasa wiedzie przez Narożnik, Kopę Śmierci, a także Skały Puchacza i Białe Skały. To wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać unikalne formacje skalne. Szlak turystyczny ma 7 kilometrów długości, a jego pokonanie zajmie około 2 godzin.

szlaki-gorskie-jesienia

Szlaki w górach dla rodzin z dziećmi

Nieco dłuższe, ale wciąż odpowiednie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym będą szlaki jednodniowe takie jak:

  • Gorce i Bukowina Obidowska – trasa liczy 8 kilometrów i zajmie 3 godziny. Choć początkowo prowadzi drogą asfaltową, potem przechodzi w leśną dróżkę. Ze szlaku można podziwiać malowniczą panoramę Tatr. Z Bukowiny Obidowskiej, gdzie znajduje się schronisko, można też dalej ruszyć na Turbacz.
gorlice

  • Tatry i Dolina Chochołowska – to malowniczy szlak o długości 8 kilometrów. Dodatkową atrakcją jest możliwość częściowego przejazdu kolejką lub rowerami. Na polanie znajduje się schronisko. Jeśli będziecie chcieli ruszyć dalej, można zdobyć szczyt graniczny Grześ.
  • Góry Sowie i Wielka Sowa – szlak turystyczny na najwyższy szczyt Gór Sowich wiedzie z Przełęczy Jugowskiej. Choć trasa ma 10 km, jest bardzo łagodna, a jej przejście zajmuje około 3 godzin. Po drodze znajdują się dwa schroniska, a na szczycie można podziwiać panoramę z wieży widokowej.
wyczieczka-w-gory-z-dziecmi

Szlaki w górach na cały dzień, które warto odwiedzić jesienią

Coraz większą popularnością cieszą się szlaki, które umożliwiają całodniową wycieczkę z zaplanowaniem wolnego przejścia i kilku postojów. Do takich tras należą:

  • Beskid Niski i Ferdel – na szczycie znajduje się wieża widokowa, a szlak turystyczny prowadzi z miejscowości Folusz przez Kornuty, Wątkową i mierzy 18 km długości. Pokonanie trasy zajmuje około 6 godzin.
beskid-niski

  • Pieniny i Wysoka – szlak górski wiedzie na najwyższy szczyt pasma górskiego i prowadzi z Jaworek do Schroniska pod Durbaszką, Wysoką i Przełęcz Rozdziela. Przejście trasy zajmuje około 5 godzin, a do pokonania jest 15 kilometrów.
pieniny

  • Tatry i Czerwone Wierchy – to zdecydowanie jedna z najlepszych propozycji jesiennych tras górskich. Choć na szczyty można dotrzeć różnymi trasami, ciekawą propozycją jest szlak turystyczny wiodący z Doliny Kościeliskiej przez Małołączniak, a następnie Krzesanicę i Ciemniak. Trasa mierzy 16 km, jest dość wymagająca i często zajmuje więcej niż 8 godzin.
czerwone-wierchy

  • Beskid Sądecki i Wielki Rogacz – to trasa wiodąca do Chatki pod Niemcową, a następnie na Wielki Rogacz. Szlak turystyczny mierzy 17 kilometrów, a jego przejście zajmuje średnio 5 godzin. Nagrodą za przejście trasy jest niepowtarzalny widok na panoramę Tatr.
jednodniowe-wycieczki-w-gory

O czym pamiętać, wędrując po górach?

Podczas górskich wędrówek bardzo ważne jest wsparcie organizmu i uzupełnianie poziomu minerałów, a w szczególności magnezu, potasu i wapnia, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w postaci skurczów mięśni i wspomoże ogólną kondycję organizmu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych skurczów podczas górskich wędrówek warto sięgnąć po suplement diety DR Gaja ProSkurcz. To kompozycja magnezu, potasu i wapnia w postaci łatwo przyswajalnych cytrynianów, zamknięta w wygodnych saszetkach do rozpuszczania w wodzie. Wystarczy jedna porcja ProSkurczu i można cieszyć się nawet jednodniowymi, górskimi wędrówkami bez nawracających i bolesnych skurczów.

proskurcz

Dodaj komentarz