Aktywność fizyczna powinna stanowić stały punkt naszego codziennego planu dnia. Jednak często brak nam mobilizacji i regularności w codziennych treningach. Jeśli chcesz dłużej wytrwać w swoim postanowieniu i sumiennie wykonywać ćwiczenia, dopasuj rodzaj aktywności fizycznej do typu swojej osobowości.
- Typ osobowości a dobór ćwiczeń – sprawdź, kim jesteś
- Ćwiczenia idealne dla ekstrawertyka – co wybrać?
- Rodzaje aktywności fizycznej dla introwertyków
- O czym pamiętać, wykonując ćwiczenia?
Typ osobowości a dobór ćwiczeń – sprawdź, kim jesteś
Nawał codziennych obowiązków, przemęczenie i poczucie braku spełnienia z wykonywanych ćwiczeń może zniechęcać do regularnej aktywności fizycznej. Aby treningi przynosiły efekty trzeba dobrać typ aktywności do swojego temperamentu.
Kluczem do osiągnięcia sukcesu w dobraniu właściwej dziedziny w dbaniu o sylwetkę i zdrowie fizyczne może być więc rozpoznanie Twojego typu osobowości. Sprawdź, w której grupie znajdujesz więcej cech pasujących do Ciebie, a następnie wypróbuj rodzaje ćwiczeń dopasowane do tego typu temperamentu.
Cechy charakterystyczne ekstrawertyka:
- pewność siebie,
- dynamiczne tempo życia,
- łatwość nawiązywania nowych kontaktów,
- chęć dominacji w grupie,
- otwartość na nowe doświadczenia i wyzwania,
- beztroska,
- gadatliwość,
- preferowanie odpoczynku poza domem, podczas spotkań towarzyskich, na koncertach czy w klubach,
- optymizm,
- duże grono znajomych.
Cechy charakterystyczne introwertyka:
- małomówność,
- refleksyjność,
- umiejętne dobieranie znajomych (mniej przyjaciół, ale bliższych),
- potrzeba spokoju i ciszy,
- umiłowanie porządku,
- stosunkowo szybkie męczenie się interakcjami z innymi osobami,
- preferowanie spędzania wolnych chwil w samotności,
- potrzeba własnej przestrzeni,
- preferowanie spędzania czasu w gronie najbliższych zamiast na poznawaniu nowych osób,
- zdecydowanie, konkretność, stanowczość.
Ćwiczenia idealne dla ekstrawertyka – co wybrać?
Jeżeli zdecydowanie więcej cech opisujących Ciebie pochodzi z pierwszej grupy, idealną formą aktywności będzie np. taniec. To doskonałe połączenie rozrywki, aktywności, a także okazja do spotkania z przyjaciółmi lub szansa na nawiązanie nowych znajomości. Ekstrawertycy zadowoleni będą również z nietypowych form ćwiczeń i zajęć. Można pokusić się więc o spróbowanie sportów ekstremalnych, zajęć fitness w wodzie czy jogi powietrznej.
Ciekawą propozycją dla ekstrawertyków będzie również boot camp. To idealna okazja do uwielbianej przez ten typ osobowości rywalizacji i działania w grupie. Zorganizowane ćwiczenia na świeżym powietrzu dostarczą adrenaliny i niezapomnianych przygód. Jednocześnie będą nieocenionym wsparciem dla układu krwionośnego, obniżenia ciśnienia i redukcji stresu.
Rodzaje aktywności fizycznej dla introwertyków
Doskonałą formą relaksu i ćwiczeń dla introwertyków będzie z pewnością joga, która z racji skupienia i ubogacenia wnętrza dostarczy też osobom z tym typem osobowości nowej energii i sił. Bardzo dobrym wyborem będzie również pilates, a także Barre Fitness, będący połączeniem jogi, pilatesu oraz baletu.
Doskonałą opcją dla introwertyków są również zajęcia HIIT, czyli trening interwałowy, który umożliwia szybką redukcję tkanki tłuszczowej. To naprzemienne ćwiczenia aerobowe i umiarkowane zajęcia kardio. Cały trening nie trwa zazwyczaj dłużej niż 30 minut.
O czym pamiętać, wykonując ćwiczenia?
Oprócz właściwego dopasowania rodzaju aktywności ważne jest też wsparcie organizmu i uzupełnianie poziomu niezbędnych minerałów. Jedną z propozycji jest suplement DR Gaja ProSkurcz. To produkt dedykowany nie tylko sportowcom, ale też osobom aktywnym i pracującym fizycznie, podatnym na stres i przebywającym długo w pozycji siedzącej.
ProSkurcz wspomaga pracę mięśni, dostarczając organizmowi niezbędnej dawki składników takich jak magnez, potas i wapń. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nieprzyjemnych skurczów i zadbanie o doskonałą kondycję zarówno podczas ćwiczeń fizycznych, jak i na co dzień. Suplement diety DR Gaja ProSkurcz nie zawiera substancji słodzących, konserwantów, barwników, aromatów, ani innych zbędnych dodatków chemicznych. Magnez, potas i wapń zawarte w produkcie występują natomiast w postaci łatwo przyswajalnych cytrynianów.