Relacje międzyludzkie mają nierzadko decydujące znaczenie dla naszego poczucia szczęścia. W VII rozdziale książki „Szczęście – mity i fakty. W poszukiwaniu mądrego życia” podejmujemy zatem tematykę udanych więzi z innymi osobami. Autorem rozdziału „Relacje międzyludzkie” jest dr Jacek Sobek.
Kto z nas na pytanie o szczęście powiedziałby, że świadomie i całkowicie z niego rezygnuje? Gdybyśmy faktycznie usłyszeli taką odpowiedź, prawdopodobnie uznalibyśmy ją za miało wiarygodną, niekonwencjonalną, a może nawet prowokacyjną. Dlaczego? Dlatego, że szczęście, jakkolwiek rozumiane, jest naturalnym dążeniem człowieka. Co zatem czyni nas szczęśliwymi?
Kilka pokoleń naukowców z Uniwersytetu Harvarda od 1938 roku docieka w ramach „The Harvard Suty of Adult Development”, co tak naprawdę sprawia, że ludzie są szczęśliwi w życiu. W prawdopodobnie najdłuższych w historii (ponad 75 lat) badaniach życia dorosłych ludzi śledzone są, rok po roku, losy 724 mężczyzn (60% z nich żyje do dziś, a większość z ich ma obecnie ponad 90 lat). Z badań tych wynikają trzy ważne spostrzeżenia.
Po pierwsze, zgodnie z diagnozą naukowców samotność jest toksyczna. Ludzie odizolowani szybciej podupadają na zdrowiu, są mniej szczęśliwi niż by tego chcieli. Relacje z innymi są bardzo pożyteczne – ludzie pozostający w więzach rodzinnych, przyjacielskich czy wspólnotowych żyją dłużej, są zdrowsi i szczęśliwsi.
Po drugie, w szczęściu, bardziej niż liczba znajomych czy wierność w związku, liczy się jakość bliskich relacji z innymi ludźmi – życie w przyjaznych związkach i w zgodzie ma pewną wartość chroniącą.
Po trzecie, udane związki chronią nie tylko zdrowie naszych ciał, ale również umysłów, bowiem pamięć i wspomnienia stają się trwalsze.
W ostatnim rozdziale naszej książki „Szczęście – mity i fakty. W poszukiwaniu mądrego życia” zatytułowanym „Relacje międzyludzkie” skupiamy się zatem na sekretach udanych więzi z innymi osobami. Autor tekstu, dr Jacek Sobek, psycholog, trener i wykładowca KUL pokazuje w nim, jak nawiązywać trwałe relacje, podtrzymywać je i unikać tych, które mogą być toksyczne dla naszego życia.
Pamiętajcie, że rozdział „Relacje międzyludzkie” możecie pobrać zupełnie ZA DARMO. Kliknijcie w poniższy banner, aby uzyskać dostęp do blisko 30 stron wiedzy i praktycznych wskazówek na temat wartościowych więzi z najbliższymi, znajomymi czy współpracownikami.