Tężyczka – drganie powieki czy coś więcej? Czym jest tężyczka?

tężyczka drganie powiek zdrowie skurcze mięśni

Tężyczka – drganie powieki czy coś więcej? Czym jest tężyczka?

Czym jest tężyczka? Czy objawia się tylko drganiem powieki, czy też sugeruje większe problemy? Dowiedz się więcej o tym schorzeniu oraz sposobach leczenia tężyczki.

tężyczka drganie powiek zdrowie skurcze mięśni

Tężyczka – drganie powieki czy coś więcej? Czym jest tężyczka?

Skurcze mięśni, mrowienie dłoni i stóp oraz drganie powiek to najczęstsze objawy, które wymienia się w kontekście tężyczki. Istnieje jednak o wiele więcej symptomów tej dolegliwości. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jeszcze może skutkować tężyczka i w jaki sposób należy ją leczyć.

 

Czym jest tężyczka?

Tężyczka to zespół objawów związanych ze zbyt dużą pobudliwością nerwowo-mięśniową. Symptomy pojawiają się bardzo często w momencie, gdy w naszym organizmie zabraknie elektrolitów, w tym szczególnie wapnia i magnezu.

Warto jednak zaznaczyć, że wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tężyczki. Są to:

  • Tężyczka jawna (hipokalcemiczna) – cechuje się występowaniem objawów klinicznych; stanowi ok. 30% wszystkich przypadków tężyczki.
  • Tężyczka utajona (normokalcemiczna) – przez długi czas przebiega bez pojawienia się zauważalnych symptomów. Jej objawy uwidaczniają się zazwyczaj po zadziałaniu konkretnego bodźca. Może nim być np. zasadowica oddechowa spowodowana hiperwentylacją, która z kolei może być skutkiem wystąpienia sytuacji stresowych lub napadów lękowych.

 

Jakie są objawy tężyczki?

Wielu osobom tężyczka kojarzy się z nadmiernymi skurczami mięśni. Jest to prawidłowe skojarzenie, jednakże warto wiedzieć, że tężyczka objawia się również innymi dolegliwościami. Trzeba też podkreślić, że skurcze mogą obejmować zarówno mięśnie poprzecznie prążkowane, jak i mięśnie gładkie.

 

Jak wygląda atak tężyczki jawnej?

Jednymi z pierwszych objawów są parestezje zlokalizowane w okolicach ust i palców. Mowa tu przede wszystkim o uczuciu mrowienia i drętwienia. W dalszej kolejności pojawiają się bolesne skurcze mięśni rąk i stóp. Warto jednak podkreślić, że skurcze mogą obejmować jeszcze inne obszary ciała. Charakterystycznym symptomem tężyczki jest również drganie powieki.

Skurcze mogą obejmować też usta. Wówczas mówimy o tzw. ustach karpia. Bez względu na lokalizację, skurcze zwykle pojawiają się nagle i jeśli nie podejmiemy się odpowiedniej interwencji, mogą trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Wymienione powyżej objawy dotyczą skurczów mięśni poprzecznie prążkowanych.

Jak wspomniano, skurcze mogą obejmować też mięśnie gładkie. W takiej sytuacji pojawiają się objawy, które zwykle trudno powiązać z tężyczką. Wśród nich należy wymienić migrenowe bóle głowy, bóle brzucha, skurcze oskrzeli, dusznicę bolesną, a nawet światłowstręt.

skurcze mięśni tężyczka choroba czy groźna

Objawem tężyczki mogą być skurcze mięśni

 

Objawy tężyczki utajonej

Mało kto zdaje sobie sprawę, że tężyczka (a konkretnie tężyczka utajona) może dawać bardzo szerokie spectrum objawów. Wśród nich można wymienić te podstawowe, np. mrowienie i drętwienie kończyn, a także ich skurcze. Jednakże mogą pojawić się też mało specyficzne symptomy, w tym takie jak chroniczne zmęczenie, a także problemy ze snem. U osób cierpiących na ten rodzaj tężyczki obserwuje się również zaburzenia nastroju i pamięci.

Pacjenci z tężyczką niejednokrotnie zgłaszają również kołatanie serca i bóle zlokalizowane w klatce piersiowej. Dodatkowo tężyczka może cechować się wystąpieniem szeregu innych objawów. Mowa tu m.in. tu o:

  • Objawie Chvostka – polega na pojawieniu się gwałtowanych skurczów mięśni twarzy na skutek uderzenia młoteczkiem neurologicznym w mięsień żwacza (policzek)
  • Objawie Lusta – dotyczy skurczu mięśni strzałkowych i odwiedzenia stopy jako reakcji na uderzenie młoteczkiem neurologicznym w nerw strzałkowy wspólny
  • Objawie Trousseau – jest to charakterystyczne zaciśnięcie dłoni (tzw. ręka położnika) w wyniku ucisku ramienia powodującego niedokrwienie
  • Objawie Erba – jest związany z nadmierną pobudliwością nerwów ruchowych, w tym nerwu twarzowego na prąd galwaniczny

 

Czy tężyczka jest groźna?

Bardzo często można spotkać się z pytaniem, czy tężyczka jest groźna. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Gdy jest ona w porę leczona, to nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia. Jednakże w przypadku np. głębokiej hipokalcemii, czyli znacznie obniżonego stężenia wapnia we krwi, mogą pojawić się drgawki. Co więcej, u niektórych osób mogą wystąpić również objawy niewydolności serca, w tym zatrzymanie krążenia. W takiej sytuacji tężyczka może zagrażać naszemu życiu.

 

Tężyczka u dzieci

Poza wspomnianymi dwoma rodzajami tężyczki (jawna i utajona) warto też wspomnieć o tzw. tężyczce noworodkowej. Ma ona zwykle miejsce w ciągu 48h od momentu urodzenia.

Do czynników ryzyka wystąpienia tężyczki u noworodków należy wymienić m.in.: poród przedwczesny, niską masę urodzeniową, niedotlenienie. Dodatkowo na tężyczkę bardziej narażone są dzieci urodzone przez kobiety, u których rozwinęła się cukrzyca ciężarnych. Tężyczka u małych dzieci objawia się zwykle drżeniami mięśni, bezdechem, a także niewydolnością serca.

tężyczka u dzieci czy groźna co to jak leczyć

Tężyczka zdarza się nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci

 

Jak leczyć tężyczkę?

Sposób leczenia tężyczki jest uzależniony od nasilenia objawów i stwierdzonych niedoborów elektrolitów. W przypadku napadu tężyczki spowodowanego deficytem wapnia podaje się chlorek lub glukonian wapnia drogą dożylną. Z kolei, jeśli u pacjenta stwierdzono niedobór magnezu, stosuje się siarczan magnezu (domięśniowo lub w formie wlewu dożylnego).

Po opanowaniu napadu tężyczki, osoby zmagające się z brakiem magnezu powinny uzupełnić go, stosując suplementy diety. W tym miejscu warto dodać, że jedną z najlepiej przyswajalnych postaci chemicznych magnezu jest cytrynian magnezu, który można znaleźć np. w preparacie o nazwie ProSkurcz.

Istotnym elementem leczenia jest również zwalczenie przyczyny zaburzeń elektrolitowych wyzwalających objawy tężyczki. Dla przykładu osoby cierpiące na niedoczynność przytarczyc powinny przyjmować wapń w ilości ok. 1-3 g/dzień (w postaci doustnej, np. jako suplement diety). Ponadto osoby te powinny otrzymywać aktywną postać witaminy D.

 

Literatura

  1. Jakubas-Kwiatkowska W. i wsp.: Hipokalcemia w praktyce klinicznej — przyczyny, objawy i leczenie. Choroby Serca i Naczyń, 2005, 2, 4, 232-237.
  2. Jopek A. i wsp.: Tężyczka u dzieci – diagnostyka i leczenie. Neurologia Dziecięca, 2019, 28, 57, 35-39.
  3. Zawadzki D. i wsp.: Tężyczka jako stan zagrożenia życia w zespole ratownictwa medycznego. Na Ratunek, 2017, 5.

Dodaj komentarz