Badania naukowe dotyczące poziomu cholesterolu we krwi. Białe mięso a czerwone mięso – wpływ na organizm
Dbasz o poziom cholesterolu we krwi? Ograniczasz czerwone mięso? Najnowsze doniesienia wskazują, że warto ograniczyć także białe mięso – sprawdzamy wyniki badań naukowców z Oakland!
Wpływ mięsa na poziom cholesterolu we krwi
Na czym tak właściwie polega dieta odpowiednia dla naszego serca i układu krążenia? Cały czas trwają badania naukowe, które pokazują, co i w jakich proporcjach należy jeść, żeby zapewnić odpowiednie wartości odżywcze dla naszego organizmu. Najnowsze studium naukowców z Children’s Hospital Oakland Research Institute w Stanach Zjednoczonych skupia się na powiązaniu spożywanego mięsa i poziomu cholesterolu we krwi.
Jak dotąd uważano, że spożycie czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny, cielęciny, baraniny, jagnięciny oraz dziczyzny) ma nieco inny wpływ na poziom cholesterolu niż mięso białe. Oznacza to, że regularna obecność czerwonego mięsa w jadłospisie może oznaczać zwiększone ryzyko chorób krążenia, czyli chorób układu sercowo-naczyniowego. Białe mięso (drobiowe, czyli z kur, indyków, kaczek, gęsi, także mięso królika) zawiera mniej tłuszczu, stąd mniejsza ilość cholesterolu.
Białe mięso kontra czerwone mięso – które wybrać?
Badanie naukowców z CHORI polegało na mierzeniu poziomu cholesterolu w starannie dobranych grupach. Wśród badanych znalazły się zdrowe kobiety i mężczyźni w różnym wieku (od 21 do 65 lat), których podzielono na dwie grupy (zależnie od dotychczasowej diety: chodziło o spożywanie dużych albo małych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych). W ramach tych grup dokonano kolejnych podziałów: część badanych miała przez cztery tygodnie włączyć do diety czerwone mięso, część białe mięso, a część miała w ogóle z mięsa zrezygnować.
Po czterech tygodniach badań dokonano odpowiednich pomiarów: zmierzono między innymi poziom cholesterolu LDL i HDL. Pierwotne założenie badaczy wiązało się ze znanym już poglądem na temat niekorzystnego wpływu spożycia czerwonego mięsa na podwyższenie cholesterolu we krwi. Okazało się jednak, że białe mięso ma identyczny wpływ, gdy „poziomy spożycia kwasów tłuszczowych są równoważne” – jak wyjaśniał autor badania, dr Ronald Krauss.
Innymi słowy, jedzenie wyłącznie białego mięsa i redukcja spożycia mięsa czerwonego niekoniecznie będzie prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Co prawda podczas badań nie wzięto pod uwagę spożycia ryb ani mięsa pochodzącego od krów hodowanych na pastwiskach ani przetworzonego czerwonego mięsa (jak bekon czy kiełbasa), jednak wyniki eksperymentu badaczy z CHORI mają duże znaczenie.
Badanie jasno pokazuje, że wybierając produkty, która mają nam pomóc obniżyć cholesterol, powinniśmy redukować spożycie każdego rodzaju mięsa: tak białego, jak i czerwonego. Najbardziej korzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi mają białka roślinne, występujące w warzywach czy roślinach strączkowych.
To pierwsze badanie w tym kierunku, niemniej jego wyniki są bardzo interesujące, zwłaszcza w kontekście zwiększonego ryzyka chorób krążenia.