Mroźne poranki i wieczory, chłodne dni, długie oczekiwanie na przystankach, a potem niedogrzane autobusy czy tramwaje.
To źródła przenikliwego uczucia chłodu, które towarzyszy nam jeszcze na długo po powrocie do domu. W jaki sposób skutecznie rozgrzać się, by nie dopadło nas przeziębienie?
Poza ciepłym kocem i drzemką w łóżku, skutecznym rozwiązaniem będą ciepłe i dodające energii posiłki czy napoje, które na stałe powinny zagościć w zimowym jadłospisie.
Regularne nawadnianie organizmu zimą jest zresztą szczególnie ważne. Choć możemy odczuwać mniejsze pragnienie, płyny są niezbędne, aby poprawić cyrkulację krwi w naszym ciele. A przecież dobre krążenie to ciepłe dłonie i stopy, które zimą marzną najczęściej!
Sięgnijmy po wzbogacone dodatkiem suszonych owoców i rozgrzewających przypraw herbaty, napary ziołowe, mleko czy wszelkiego typu grzańce, które skutecznie rozgrzeją i poprawią nam humor w długie zimowe wieczory. Aby urozmaicić nieco zimowe menu, warto skorzystać z tradycyjnych receptur na napoje z różnych stron świata, które rozgrzewają ich mieszkańców od pokoleń.
GRZANE WINO CZYLI GLÖGG Z OWOCAMI
Glögg – to rodzaj grzanego wina, wywodzący się ze Szwecji, ale popularny w całej Skandynawii i Estonii. W smaku przypomina grzane wino znane również w naszym kraju, jednak skandynawska wersja jest zdecydowanie bardziej bogata w smaki i aromaty.
Napój przyrządza się podgrzewając czerwone wino wraz z korzennymi przyprawami, jak cynamon, goździki czy imbir. Do glögg dodaje się także świeże jabłka, miód, tymianek, skórkę pomarańczową i duże ilości bakalii.
Wśród Skandynawów to popularny napój zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia i w okresie noworocznym. Jednak dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, pity jest w praktycznie przez całą zimę.
NAPÓJ IMBIROWY – NAJPROSTSZY GRZANIEC Z CHIN
Już w medycynie chińskiej imbir zaliczany był do „gorących” produktów. To niezwykle charakterystyczna w smaku roślina.
Aby przygotować napój imbirowy, należy zagotować wodę z imbirem, sokiem z cytryny, pod koniec dodać miód i wszystko starannie wymieszać. Prawda, że proste?
TURECKA BOZA
To lekko sfermentowany napój bezalkoholowy produkowany z ziaren, a jego specyficzny, kwaskowaty smak czyni go raczej przysmakiem dla koneserów. Boza jest charakterystyczna dla kuchni bałkańskiej, a w Turcji przygotowuje się ją głównie ze sfermentowanej kukurydzy. Boza posiada także wiele wartości odżywczych, takich jak białko, wapń, żelazo, cynk i fosfor.
W dawnych czasach boza sprzedawana była przez ulicznych handlarzy, a jej zwiększona „podaż” zwiastowała nadejście chłodu. Napój ten, ze względu na swoje rozgrzewające właściwości, pity był bowiem głównie zimą.
Co ciekawe, tradycja ta dotarła także do nas za sprawą Macedończyków, osiadłych przed wojną w rejonach Białegostoku.
CZEKOLADA PO MEKSYKAŃSKU
Ten aromatyczny i rozgrzewający napój, pobudzając produkcję endorfin, cudownie poprawi nastrój największego zmarzlaka! To połączenie mleka z gorzką czekoladą, jasnobrązowym cukrem, cynamonem i odrobiną soli. Po zdjęciu z ognia, dodawane jest kilka kropel naturalnego ekstraktu waniliowego. Wszystko ubijane jest trzepaczką, tak by napój był puszysty. Meksykanie używają do tego celu specjalnej drewnianej trzepaczki „molinillo”.
NOON CHAI – NAPÓJ ZAKOCHANYCH Z KASZMIRU
Ten wywodzący się z Kaszmiru napój zachwyci przede wszystkim niepowtarzalną różową barwą, która powstaje w trakcie przygotowywania. To ze względu na nią herbata noon chai nazywana jest napojem zakochanych. W tradycyjnych domach pita była zazwyczaj z okazji ważnych rodzinnych wydarzeń, jak śluby czy narodziny.
Do przygotowania tradycyjnego noon chai, mieszkańcy Kaszmiru wykorzystują lokalną odmianę herbaty, którą przygotowują w samowarze, dodając m.in. sodę oczyszczoną, szczyptę soli, cukier, przyprawy, pistacje i migdały oraz mleko.
Co więcej, noon chai możemy przygotować samodzielnie w domu i delektować się nim w długie zimowe wieczory podczas ulubionej lektury czy filmu. Poniżej znajdziecie krótki i prosty w przygotowaniu przepis.
Składniki:
- 3 szklanki wody,
- 2 łyżki liściastej zielonej herbaty,
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- szczypta soli,
- kilka ziaren kardamonu,
- 1 laska cynamonu,
- 4 gwiazdki anyżu,
- 2 szklanki mleka,
- 1 łyżka cukru,
- 70 g pistacji,
- 70 g migdałów.
Do delikatnie gotującej się wody wsypać liście herbaty. Wolno podgrzewać, nie doprowadzając do jej wrzenia. Do herbaty dodać sodę oczyszczoną, sól, kilka ziaren utartego wcześniej kardamonu, laskę cynamonu, anyż, nadal delikatnie podgrzewając wywar. Następnie wsypać cukier, posiekane migdały i pistacje i podgrzewać na małym ogniu przez ok. 20 minut. Następnie dolewać mleko i zwiększyć ogień, doprowadzając wywar do wrzenia. Gotowy napar odcedzić za pomocą sitka. Przelać do szklanek i posypać pokruszonymi pistacjami i migdałami.
Na zdrowie!
Zdjęcia:
- https://pixabay.com/pl/ludzie-cz%C5%82owiek-kobieta-kawa-2562352/
- https://pixabay.com/pl/adwent-kubek-gotowane-wina-gor%C4%85ce-1380137/
- https://pixabay.com/pl/imbir-gor%C4%85ca-cytryny-tr%C3%B3jnik-1918107/
- https://pixabay.com/pl/herbata-chai-gor%C4%85cy-pi%C4%87-indyjski-1770422/