Kuchnia kanadyjska – nie tylko syrop klonowy

Kuchnia kanadyjska - nie tylko syrop klonowy

Kanada, kraj niezwykle malowniczy, ale przede wszystkim zróżnicowany, zarówno pod względem klimatu, krajobrazu, jak i ludności zamieszkującej tutejsze tereny. To także prawdziwy miks kulturowy, a co za tym idzie, oczywiście kulinarny.

Kuchnia kanadyjska – nie tylko syrop klonowy

Kuchnia kanadyjska jest niezwykle różnorodna, ale to, co z pewnością ją łączy to naturalne produkty i właściwości rozgrzewające potraw.

Na północy spowitej śniegiem i owianej arktycznymi wiatrami kuchnia jest prosta i opiera się na tradycjach kulinarnych pierwotnych mieszkańców tego regionu. Jest bogata w białko i mięso takich zwierząt jak łosie, bizony, foki i morsy.

Z kolei na południu, pokrytym soczystą zielenią lasów i prerii, błękitem jezior i zatok, dominują gleby, na których rośnie bogactwo warzyw, owoców i ziół. Od wschodu i zachodu Kanadę oblewają oceany, a w kuchni królują dania z ryb i owoców morza.

Kuchnia kanadyjska łączy elementy kuchni tutejszych tubylców, czyli Indian i Inuitów, pierwszych osadników z Europy czyli Francuzów i Brytyjczyków, jak i późniejszych imigrantów, m.in. Skandynawów, Włochów, Ukraińców, Japończyków, Chińczyków oraz Polaków. Każdy z tych krajów przemycił do tutejszego menu coś smacznego. Z połączenia charakterystycznych tylko dla Kanady składników, jak syrop klonowy, borówki i jagody oraz rzadko spotykane w innych częściach świata gatunki ryb i mięs, powstała kuchnia będąca wynikiem eksperymentów i ciekawych zestawień smakowych.

Na zachodzie Kanady

Bliskość oceanu decyduje tu nie tylko o pogodzie, ale także o menu. Mamy tutaj łososia pacyficznego, dorsza, solę oraz ogromną ilość skorupiaków.

Vancouver niezwykle dobrze przyjęła się kuchnia japońska i chińska. W tutejszym Chinatown serwowane są oryginalne dania kuchni chińskiej, a niemal na każdym rogu znajdują się sushi bary. Wiele dań kuchni ulicznej, jak hamburgery czy przekąski, ma w swoim składzie typowo japońskie dodatki. Powstała tu nawet charakterystyczna odmiana hot-doga zwanego japa-dog. W jego skład, poza bułką i kiełbaską, wchodzi wasabijapońska rzodkiew i glony.

W Kanadzie popularne są też dania kuchni brytyjskiej, bazujące na dziczyźnie i treściwych składnikach. Przykładem jest np. kaloryczne śniadanie logger’s breakfast, na które składają się: szynka, bekon, jaja, kiełbaski i placki. Z kolei w Albercie dominuje ceniona na całym świecie wołowina. Tutejsze lasy bogate są w grzyby, jak kurki i smardze, będące składnikiem wielu dań. Rośnie tutaj też wiele odmian jagód, które dodawane są do ciast, bądź też są wykorzystane do wyrabianie konfitur i sosów, stanowiących doskonały dodatek do mięs.

Saskatchewan, do którego z czasem przybyli osadnicy m.in. z Polski serwuje się m.in. polskie pierogi czy gołąbki. Specjalnością tego regionu jest domowy chleb z dodatkiem maku. Tu także wszechobecne są jagody, z których najbardziej ceniona, jagoda saskatoon, dodawana jest niemalże do wszystkich rodzajów dań.

W Manitobie znajdziemy potrawy żydowskie, włoskie, chińskie, japońskie, a nawet ukraińskie. W dzielnicy francuskiej królują tarty i zupy-kremy. Im dalej na północ, tym potrawy są bardziej treściwe. Bazują głównie na dziczyźnie, mięsie bizonów oraz zbożach. Tubylcy jedzą tu m.in. mięso niedźwiedzie i bobrze ogony.

Kanada centralna

Quebecu serwuje się m. in. francuskie dania. Wśród typowych potraw wymienić trzeba tourtiere czy cassoulet. Ulubionym deserem są sucre a la creme przygotowane ze skondensowanego mleka, masła, odrobiny alkoholu oraz syropu klonowego. Zresztą syrop klonowy dodaje się tu zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Specjalnością regionu jest też szynka wędzona z dodatkiem syropu klonowego oraz tarta z syropem klonowym.

Kuchnia kanadyjska - nie tylko syrop klonowy

Na wschodzie

Tutejszą kuchnię charakteryzuje bogactwo potraw z ryb, owoców morza oraz morskich ssaków. Cała wschodnia część Kanady znajduje się pod wpływem kuchni brytyjskiej, szkockiej i irlandzkiej.

Nowej Fundlandii i Labradorze dominują potrawy z ryb i owoców morza. Jednym z nich jest fisherman’s brewis, czyli solony dorsz podawany z herbatnikiem albo sucharem. Serwuje się tutaj też dania z mięsa fok. Innym tradycyjnym posiłkiem jest jigg’s dinner czyli solona wołowina, gotowana kiełbasa oraz pudding z groszku.

Nowej Szkocji także niezwykle popularne są ryby i owoce morza. Podaje się gęste chowdery, zapiekane ostrygi, faszerowane kraby oraz różnego rodzaju zapiekanki na bazie ziemniaków, ryb i śmietany. Na Wyspie Księcia Edwarda natomiast widoczny jest wpływ kuchni brytyjskiej w postaci licznych dań mięsnych: steków, gulaszy, puddingów z dodatkiem podrobów i żeberek przyrządzanych na wiele sposobów.

Kanada Północna

Tutaj klimat jest bardziej surowy, a tereny zamieszkują głównie rdzenni Inuici. Dominują potrawy z mięsa bizonów, łosi i kóz oraz ryb. W rejonach najdalej wysuniętych na północ królują potrawy z mięsa fok, morsów czy zajęcy polarnych. Kuchnia kanadyjska to zatem prawdziwy tygiel kultur i smaków.

Dodaj komentarz