Granat jest stosowany w kulinariach i medycynie naturalnej od tysiącleci. Co sprawia, że jest tak popularny? Poznajcie najważniejsze właściwości tego niezwykłego owocu.
Jakie walory zdrowotne drzemią w granacie?
Granat to owoc pochodzący od granatowca właściwego (Punica granatum), którego kolebką są prawdopodobnie Afganistan i Iran. Owoc ten był bardzo dobrze znany już w czasach starożytnych, gdzie szeroko wykorzystywano go w celach leczniczych. Czy granat i sok z granatu rzeczywiście mogą wspomóc nasze zdrowie? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.
- Granat – wartości odżywcze
- Właściwości granatu
- Sok z granatu – zrobić czy kupić?
- Jak pić sok z granatu?
Granat – wartości odżywcze
Granat jest owocem niskokalorycznym. Jego wartość energetyczna wynosi ok. 65-86 kcal/100 g. Surowiec ten jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Zawartość tego składnika kształtuje się na poziomie 4-5 g/100 g.
Spośród składników mineralnych, w granacie występują wysokie ilości potasu (236 mg/100 g). Owoc ten zawiera również stosunkowo dużo witaminy C (10-16 mg/100 g). Jednakże o prawdziwej sile granatu świadczą obecne w nim związki bioaktywne, których najważniejszą grupę stanowią polifenole. W soku z granatu zidentyfikowano takie związki polifenolowe jak: antocyjany, kwercetyna, rutyna i kwasy fenolowe (np. kwas elagowy, kwas galusowy).
Jakie są właściwości granatu?
Na podstawie dotychczasowego stanu wiedzy można potwierdzić, że regularne spożywanie owoców granatu może przynosić nam wiele korzyści zdrowotnych. O tym, jak granat wpływa na organizm człowieka, przeczytasz w poniżej części tekstu.
Granat na nadciśnienie
Granatem powinny zainteresować się przede wszystkim osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, w tym osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Naukowcy dowodzą bowiem, że owoc ten posiada działanie hipotensyjne.
W 2017 roku na łamach czasopisma Pharmacological Research opublikowali oni obszerne opracowanie, w którym jednoznacznie potwierdzili, że spożywanie soku z granatu powoduje redukcję ciśnienia krwi. Na podstawie przeprowadzonych analiz statystycznych autorzy pracy zauważyli, że u osób, które piją regularnie naturalny sok z granatu, może nastąpić istotne obniżenie skurczowego ciśnienia krwi. Istotne, bo wynoszące nawet aż ok. 4-11 mmHg.
Jak to się dzieje, że granat może regulować ciśnienie tętnicze? Uważa się, że to działanie zawdzięcza obecności flawonoidów w swoim składzie. Związki te łagodzą stres oksydacyjny, zmniejszają stan zapalny, poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a dodatkowo mogą wpływać na układ renina-angiotensyna-aldosteron.
Granat jest dobrym wyborem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi
Granat dla osób aktywnych fizycznie
Aktualny stan wiedzy pokazuje, że granat może być wartościowym elementem diety dla osób, które są aktywne fizycznie, w tym sportowców. Badacze sugerują, że spożywanie granatu wiąże się ze zwiększeniem wydajności podczas ćwiczeń. Dodatkowo owoc ten przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Uważa się, że hamuje on uszkodzenie mięśni wywołane ćwiczeniami, jak również działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.
Granat łagodzi przebieg RZS
Do dziś przeprowadzono kilka badań, w których pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) podawano granat. Na ich podstawie zaobserwowano, że związki obecne w granacie mogą poprawiać zdrowie osób zmagających się z RZS.
Dla przykładu odnotowano, że spożywanie granatu wiązało się ze zmniejszeniem opuchlizny stawów, jak również ze złagodzeniem bólu. Dodatkowo autorzy badań wykazali, że granat zmniejszał stan zapalny, a także wzmacniał aktywność przeciwutleniaczy w ustroju.
Granat działa przeciwdrobnoustrojowo
W publikacjach naukowych dotyczących aktywności biologicznej granatu można przeczytać, że składniki w nim obecne hamują rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, w tym głównie bakterii.
Naukowcy odnotowali, że ekstrakty przygotowane z wykorzystaniem skórki granatu hamują rozwój bakterii patogennych, takich jak Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae i Listeria monocytogenes. Z kolei związki zawarte w owocu granatu mogą powodować rozwój bakterii korzystnych dla zdrowia człowieka. Głównie mowa tu o Bifidobacterium spp. i Lactobacillus spp.
Sok z granatu – zrobić czy kupić?
Na sklepowych półkach coraz częściej można spotkać sok z granatu. Czy warto po niego sięgać, czy lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie go samodzielnie? Zarówno w przypadku granatu, jak i innych owoców, a także warzyw, zawsze najlepiej własnoręcznie wyciskać soki.
Jednakże przygotowywanie soku z granatu może przysparzać niektórym osobom problemów. Dlatego też, jeżeli nie masz ochoty i/lub czasu na jego samodzielne przygotowanie, to sięgnij po gotowe produkty. Pamiętaj tylko, aby sok ten był bezpośrednio wyciskany, a nie odtwarzany z koncentratów.
Z owoców granatu można wycisnąć pełen wartości odżywczych sok
Jak pić sok z granatu?
Wiele osób, które chcą wypróbować sok z granatu, zastanawia się, w jakich ilościach najlepiej go pić. Producenci zwykle zalecają porcję 50 ml/dziennie, czyli ok. ¼ szklanki. Wydaje się, że regularne spożywanie takiej ilości soku może przynieść korzyści. Sok z granatu świetnie sprawdzi się także jako dodatek do sałatek, deserów owocowo-lodowych, mięsa, czy też herbaty.
Literatura:
Kulczyński B.: Granat – tropikalny owoc bogaty w związki bioaktywne o właściwościach prozdrowotnych. Nauka Przyroda Technologie, 2015, 9, 3.
Sahebkar A. i wsp.: Effects of pomegranate juice on blood pressure: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Pharmacol Res., 2017, 115, 149-161.
Mahdavi AM. i wsp.: Potential effects of pomegranate (Punica granatum) on rheumatoid arthritis: A systematic review. Int J Clin Pract, 2021, 13999.
Vucic V. i wsp.: Composition and Potential Health Benefits of Pomegranate: A Review. Curr Pharm Des., 2019, 25, 16, 1817-1827.