Niezwykłe właściwości lawendy. Olejek lawendowy i jego zbawienny wpływ na różne dolegliwości. Zastosowanie w kosmetyce oraz kuchni.
Jak lawenda dba o zapach, układ oddechowy i nasz żołądek?
Od wieków lawendę stosowano w kuchni, medycynie i kosmetyce. Jej charakterystycznego zapachu nie da się pomylić z żadnym innym. Prawdziwymi lawendowymi koneserami byli Rzymianie, którzy lubowali się w kąpielach z jej dodatkiem. To właśnie im lawenda zawdzięcza swoją nazwę. Co jeszcze kryje w sobie ta aromatyczna roślina?
Lawenda – niezwykły zapach i niezwykłe właściwości
Lawenda wąskolistna to jedna z najpopularniejszych odmian tego krzewu. To gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, prawdopodobnie z południa Hiszpanii. Szybko rozprzestrzeniła się na tereny Francji, Włoch oraz Portugalii. Obecnie występuje niemal we wszystkich krajach Europy.
Kwiaty lawendy kryją w sobie niezwykłe składniki. Jest w nich wyjątkowo duża ilość garbników, a ponadto triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne oraz sole mineralne. To, co jednak w lawendzie najcenniejsze, to olejek eteryczny o wyjątkowo bogatym składzie. Znajdziemy w nim substancje o szerokim spektrum działania, takie jak linalol, geraniol, furfurol, cyneol, pinen, borneol.
Olejek lawendowy na różne dolegliwości
Lawenda znajduje swoje zastosowanie szczególnie w aromaterapii. Z jej kwiatów pozyskiwany jest olejek eteryczny, który z uwagi na swój bogaty skład, jest pomocny w dolegliwościach układu oddechowego. Inhalacje z użyciem olejku lawendowego przynoszą ulgę przy uporczywym kaszlu czy katarze, a także przy problemach z zatokami.
Olejek lawendowy używany jest w aromaterapii jako środek na uspokojenie oraz bezsenność. Podgrzany olejek lawendowy nadaje pomieszczeniu cudowny zapach i sprawdza się doskonale właśnie wtedy, kiedy chcemy się zrelaksować i oczyścić umysł. Zapach lawendy wprawia w stan głębokiego odprężenia.
Lawenda ma również właściwości przeciwbólowe. Nacieranie olejkiem lawendowym miejsc zmian reumatycznych przynosi skuteczną ulgę.
Substancje zawarte w kwiatach i liściach lawendy mogą być pomocne przy różnych kłopotach żołądkowych, pobudzają wydzielanie soków i żółci, poprawiają apetyt, przyśpieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia, poprawiają perystaltykę jelit.
Ze względu na swoje działanie antyseptyczne, olejek z lawendy może być ponadto używany do płukania jamy ustnej w przypadku bólu gardła lub wystąpienia aft.
Znanym zastosowaniem lawendy jest wieszanie zapachowych torebek, które za sprawą linalolu znajdującego się w składzie olejku eterycznego mają odstraszać mole, mszyce komary czy wołki zbożowe
Zastosowanie w kosmetyce
Z uwagi na swoje właściwości, lawenda wspomaga także walkę z trądzikiem i pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, dlatego też często jest używana jako składnik mydeł, toników, maści czy kremów do cery problemowej, delikatnej i wrażliwej ze skłonnością do podrażnień.
Aromat lawendy jest również dodawany do perfum, dzięki niemu zyskują one charakterystyczny i intrygujący zapach.
Suszone gałązki i kwiaty lawendy upodobały sobie już nasze babcie i prababcie. Domowymi sposobami robiły z nich pachnidełka, a w szafach z bielizną i pościelą umieszczały lniane woreczki wypełnione pachnącymi, suszonymi kwiatkami lawendy.
Lawenda w kuchni
Lawenda jest jednym z ziół, które wchodzi w skład mieszanki znanej pod nazwą ziół prowansalskich. Suszona lawenda jest przyprawą, która doskonale komponuje się z rozmarynem, oregano, estragonem, majerankiem oraz cząbrem. Mięso natarte suszoną przed pieczeniem lawendą zyska ciekawy kwiatowy aromat z delikatną cytrynową nutą w tle.
Lawenda jest również doskonałym dodatkiem do oliwy z oliwek, dzięki której staje się fantastycznym składnikiem sałatek. Do sałatek, win, octu winnego najlepiej używać świeżych gałązek i listków, a do wszelkiego rodzaju deserów świeżych kwiatków lub olejku lawendowego. Szczególnie niezwykłe są lody lawendowe.
Ciekawym wykorzystaniem suszonej lawendy jest również dodanie jej do zwykłego cukru. Po kilkunastu dniach cukier taki sprawi, że słodkie wypieki oraz desery zyskają dzięki niemu interesujący i niecodzienny smak.