Jak poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci? Budowa skóry, włosów oraz paznokci. Wpływ diety oraz niezbędne witaminy i minerały. Preparat ProUroda i jego skład.
Jak dbać o stan włosów, skóry i paznokci?
DIETA
Gęste, lśniące włosy, mocne paznokcie oraz gładka i jędrna skóra to marzenie każdej kobiety. Często wydajemy na ich pielęgnację majątek, ale mimo to nie odnotowujemy zauważalnych efektów. Dlaczego? Życie w biegu, wysokoprzetworzone, kaloryczne, ale ubogie w substancje odżywcze jedzenie, zanieczyszczenie środowiska, ale także używki… Wszystko to wywiera duży wpływ na nasz wygląd.
Spis treści:
- Budowa skóry, budowa włosów i paznokci
- Co wpływa na nasz wygląd?
- Diety i ich wpływ na stan skóry, włosów i paznokci
- Witaminy i niezbędne mikroelementy
- Suplement ProUroda i jego skład
Jak zbudowana jest skóra?
Skóra to jeden z największych narządów człowieka, pełniący jednocześnie wiele niezwykle ważnych funkcji fizjologicznych. U osoby dorosłej waży łącznie około 5 kg, a jej powierzchnia może sięgać 2 m2. Dzięki znajdującym się w skórze zakończeniom nerwowym odbiera ona bodźce ze świata zewnętrznego, jednak przede wszystkim chroni nasze narządy przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego – takim jak zimno, ciepło czy promieniowanie UV, ale także urazy mechaniczne.
W jej skład wchodzą naczynia krwionośne i limfatyczne, gruczoły potowe i łojowe, a także włosy i paznokcie. Budowa skóry związana jest ściśle z funkcjami, jakie ma pełnić. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, a jej powierzchnię pokrywa płaszcz lipidowy oraz naskórek.
Budowa paznokci
Paznokcie to wytwór nabłonkowy naskórka w postaci płytek rogowych ochraniających opuszkę palca. Składają się z ciała paznokcia i ukrytego w zatoce korzenia. Podłoże ciała i korzenia paznokcia nosi nazwę macierzy.
Paznokcie mają postać elastycznej, zrogowaciałej blaszki. 95% ich składu to keratyna, pozostałe składniki to natomiast wapń, lipidy oraz woda. Paznokcie są wyjątkowo unaczynioną i unerwioną częścią ciała.
Budowa włosów
Włosy, podobnie jak paznokcie, również są wytworami naskórka. Rosną na całej powierzchni skóry z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, miejsca zgięć stawów oraz podeszwy stóp. Wyrastają z zagłębień skóry, które tworzą kanał zwany mieszkiem. Przeciętny człowiek na głowie ma około 100 000-150 000 mieszków włosowych.
Włosy składają się z trzech podstawowych warstw: zewnętrznej, która ma postać cienkiej osłonki, kory włosa oraz rdzenia.
Co wpływa na stan włosów, skóry i paznokci?
Pozbawione blasku, osłabione włosy? Szara i zmęczona skóra? Łamliwe paznokcie? Problemy te, częściej lub rzadziej, dotykają chyba każdego z nas.
Na wygląd naszej skóry składa się szereg czynników, takich jak stres, niektóre leki, choroby, obciążenia genetyczne czy błędy w odżywianiu. Spożywanie dużych ilości cukru, wysokoprzetworzona żywność o znaczącym indeksie glikemicznym – wszystko to zaczyna odbijać się na naszej skórze, mogąc przyczynić się do pogorszenia jej wyglądu oraz ogólnego stanu.
Problemy z wypadaniem włosów zgłasza co druga osoba w Polsce. Czasami tego typu niepojące sygnały mogą być wynikiem choroby, działania czynników atmosferycznych, zażywanych leków czy stresu. Jednak najczęstszą przyczyną problemów, podobnie jak w przypadku skóry, jest nieodpowiednia dieta. Pokazuje to związek między żywieniem a stanem włosów.
Paznokcie również narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak temperatura czy substancje chemiczne. Można z nich wyczytać wiele ważnych informacji o stanie naszego organizmu.
Wszystkie niepokojące sygnały związane ze stanem naszej skóry, włosów czy paznokci to zazwyczaj wynik niedoboru ważnych dla naszego organizmu związków mineralnych i witamin. Aby je uzupełnić, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się naszemu codziennemu jadłospisowi. Możemy również wesprzeć się odpowiednią suplementacją.
Jak dieta wpływa na skórę, włosy i paznokcie?
Dla naszej urody niezwykle ważne jest zbilansowanie diety zarówno pod względem jej składu, jak i energetyczności. Długotrwały ujemny bilans energetyczny wynikający ze zmniejszonej ilości spożywanych kalorii w stosunku do wydatkowanej energii, może przyczynić się do wypadania włosów czy osłabienia paznokci.
Na stan skóry, włosów i paznokci mają wpływ także witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz witamin, nie bez znaczenia dla naszego wyglądu są również składniki mineralne, takie jak krzem, cynk, miedź, magnez czy żelazo. Warto pamiętać także o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Dorosły człowiek powinien przyjmować około 1,5-2 litrów płynów każdego dnia. Potencjalny niedobór wody może zresztą nie tylko negatywnie wpływać na kondycję skóry czy włosów, ale także powodować zachwianie wielu funkcji naszego ciała.
Diety eliminacyjne oraz niedobory składników mineralnych i witamin
Pragnienie uzyskania pięknej i smukłej sylwetki często wiąże się z decyzją o przejściu na radykalną dietę. Choć może ona przynieść w krótkim czasie zadowalające efekty w postaci zrzucenia kilku zbędnych kilogramów, jej stosowanie może niekorzystnie odbić się na kondycji naszej skóry, włosów i paznokci. Diety odchudzające mogą pozbawić nas bowiem m.in. źródeł witaminy A, E oraz K, które znajdziemy m.in. w tłustych rybach, wątrobie, nasionach słonecznika czy migdałach.
Z kolei coraz bardziej popularne diety wegetariańskie, w zależności od stopnia rygoru związanego z eliminacją mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego czy jaj, mogą doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. Nierekomendowane jest zatem samodzielne układanie diet wegetariańskich – w tym obszarze najlepiej zasięgnąć porady dietetyka.
Witaminy na skórę, paznokcie i włosy
Kiedy skóra staje się szara, matowa, pozbawiona blasku, pojawiają się na niej wypryski czy brakuje jej elastyczności, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad naszą codzienną dietą. Być może brakuje w niej niezbędnych dla skóry, włosów i paznokci witamin.
Jedną z ważniejszych jest witamina A. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza i odgrywa istotną rolę w procesie specjalizacji komórek. Witaminę A możemy znaleźć między innymi w maśle i produktach mlecznych, niektórych tłustych rybach, wątrobie i podrobach zwierzęcych, jajach, marchwi, słodkich ziemniakach, czerwonej papryce, jarmużu, szpinaku czy dyni. Owoce bogate w witaminę A to morele i brzoskwinie.
Jeśli nasza skóra staje się szara i ziemista, a na paznokciach pojawiają się plamy oraz bruzdy, może to być wynik niedoborów witamin z grupy B. Warto wtedy sięgnąć po przetwory mleczne, otręby, produkty pełnoziarniste, drożdże, kasze, ryby, wątróbkę, zielone warzywa liściaste, pestki słonecznika, warzywa strączkowe, oliwę z oliwek czy awokado.
Witamina Cpomaga z kolei w produkcji ważnego dla naszej skóry kolagenu, ale także wspiera właściwy metabolizm energetyczny oraz ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Co ważne, zwiększa przyswajanie minerałów takich, jak żelazo, wapń i fosfor. Źródłem witaminy C są przede wszystkim: pietruszka, czerwona papryka, porzeczki, aronia, truskawki, kiwi, owoce cytrusowe oraz maliny.
Kolejnym przyjacielem naszej urody jest witamina E. To silny przeciwutleniacz, który m.in. pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Znajdziemy ją w pełnych ziarnach zbóż, oliwie z oliwek, pestkach dyni, ziarnach słonecznika, migdałach, kiełkach pszenicy, sezamie, awokado i kukurydzy.
Nie możemy też zapomnieć o witaminie D, która bierze udział w procesie podziału naszych komórek. Możemy jej dostarczyć organizmowi m.in. dzięki codziennej ekspozycji na słońce. W okresie jesienno-zimowym dobrym źródłem witaminy D mogą być ryby morskie, jaja, produkty mleczne, wątróbka, oleje roślinne, sery pleśniowe oraz dojrzewające. Warto zauważyć, że suplementacja tą witaminą jest rekomendowana zwłaszcza od października do marca – wówczas, gdy ekspozycja słoneczna jest o wiele niższa.
Najważniejsze mikroelementy a uroda
Jak jeszcze dieta może wpłynąć na stan skóry, włosów i paznokci? Warto zwrócić uwagę na właściwą podaż magnezu. Pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w procesie podziału komórek, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz bierze udział w syntezie białka. Ciemne pieczywo, nasiona i otręby, liściaste warzywa, natka pietruszki, warzywa strączkowe czy awokado z pewnością zapewnią odpowiedni poziom magnezu.
Kasze, orzechy, warzywa strączkowe, ziarna zbóż i czekolada to przede wszystkim dobre źródło miedzi, która wspiera prawidłową pigmentację włosów oraz skóry, transport żelaza w organizmie oraz ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.
Wapń przyczynia się natomiast do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek. Znajdziemy go w kefirach, jogurtach, soi, żółtym serze, fasoli, brokułach, jarmużu i natce pietruszki.
Żelazo potrzebne jest do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Odgrywa też istotną rolę w procesie podziału komórek oraz w prawidłowym transporcie tlenu w organizmie. Produkty bogate w żelazo to pomidory, szpinak, suszone owoce, czerwone mięso, zielony groszek, a także czekolada.
Jak dbać o włosy, skórę i paznokcie? Kosmetyki jako jedna z możliwości
Każdego dnia nasza skóra, ale także włosy tracą wodę, dlatego podstawowa pielęgnacja powinna polegać na ich oczyszczaniu oraz odpowiednim nawilżaniu.
Niezwykle ważna jest nie tylko pielęgnacja skóry, włosów czy paznokci, ale również ich ochrona. Te najbardziej widoczne atrybuty naszej urody są codziennie narażone na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, zimno, wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Dodatkowo skórę powinniśmy chronić przed różnego typu urazami, otarciami czy odparzeniami.
Rynek oferuje szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji naszej urody, jednak sięgając po nie, powinniśmy być ostrożni. Najbezpieczniejsze są oczywiście naturalne produkty o neutralnym pH. Wybierajmy preparaty delikatne, najlepiej bez dodatku sztucznych barwników czy substancji zapachowych. Dodatki te mogą powodować nie tylko podrażnienia, ale także reakcje alergiczne.
Ważne, by produkty do pielęgnacji były dostosowane do naszego wieku, rodzaju skóry czy kondycji włosów. Warto przed ich zakupem skonsultować się wcześniej ze specjalistą, dermatologiem lub wykwalifikowaną kosmetyczką.
Kolejną sprawą jest systematyczność i konsekwencja. Abyśmy mogli cieszyć się piękną skórą, gęstymi włosami czy mocnymi paznokciami, ich pielęgnacja powinna być codziennym nawykiem.