Błonnik kakaowy, czyli mniej popularny, ale niezwykle wartościowy rodzaj błonnika. Dowiedz się, na co wpływa i w jakich produktach możemy go spotkać.
Błonnik kakaowy – co warto o nim wiedzieć?
Błonnik ma bardzo szerokie, korzystne dla zdrowia człowieka właściwości. Na pewno wiesz, że znajdziemy go w strączkach, warzywach, owocach, produktach zbożowych. Ale czy wiesz, że kakao również może być źródłem błonnika? Co warto wiedzieć o produkcie, jakim jest błonnik kakaowy i w jaki sposób wykorzystać go w codziennej diecie?
- Skąd bierze się błonnik kakaowy?
- Czym jest błonnik kakowy i gdzie go spotkać?
- Błonnik kakaowy a proszek kakaowy
- Właściwości błonnika kakaowego
- Błonnik kakaowy a odchudzanie
- Błonnik kakaowy a błonnik czekoladowy
Skąd bierze się błonnik kakaowy[1]?
Źródła błonnika kakaowego to po prostu łuski ziaren kakaowca. Zawierają one około 40% błonnika w swoim składzie. Otrzymuje się go zatem wskutek przetwarzania łuski kakaowej – jej prażenia, oczyszczania, mechanicznego rozdrabniania (mikronizacji), sterylizowania. Dzięki tym procesom powstaje sypki, jednolity proszek kakaowy.
Błonnik kakaowy składa się głównie z polisacharydów (wielocukrów, węglowodanów złożonych) takich, jak glukoza, kwas uronowy, galaktoza, arabinoza, ksyloza, mannoza. Błonnik kakaowy zawiera celulozy, pektyny i hemicelulozy. Ponadto ma on, tak jak kakao – brązową barwę, a także aromat charakterystyczny dla kakao[2].
Cząsteczki błonnika kakaowego mają rozmiary od 2 do nawet 800 μm, przy czym szczególnie chętnie wykorzystywane w przemyśle są proszki o wielkościach cząstek większych od 200 μm. Dlaczego ta informacja jest istotna? Czytaj dalej.
Błonnik kakaowy – co to jest i gdzie go spotkać?
Najczęściej spotyka się błonnik kakaowy, którego cząstki mają średnio do 200 μm. Taki produkt chętnie chłonie wodę i jest bardzo pylisty. Sprawia to problemy w obszarze transportu takiego proszku, dlatego najczęściej jest on po prostu składnikiem gotowych, przetworzonych produktów spożywczych, wypieków, produktów cukierniczych czy mlecznych. Co ważne, wpływa on jednocześnie na konsystencję takich produktów i nadaje im kakaowy aromat (jeśli jest to pożądane).
Błonnik kakaowy a proszek kakaowy
Producenci deklarują, że błonnik kakaowy może nawet całkowicie, a przynajmniej częściowo zastąpić proszek kakaowy w produkcie. Jest to o tyle ważna informacja, że proszek kakaowy jest droższy od błonnika kakaowego. Ten drugi może mieć nawet o 1/3 niższą cenę[3].
Jest jeszcze jedna kwestia, pod względem której zastąpienie proszku kakaowego błonnikiem kakaowym może być korzystnym rozwiązaniem. Mianowicie, ten drugi zawiera znacznie mniej tłuszczu (błonnik to głównie węglowodany, zaś proszek kakaowy to przede wszystkim tłuszcz!), dlatego w produkcie zawierającym błonnik kakaowy możemy uzyskać mniej kalorii!
Błonnik kakaowy ma stanowczo mniej kalorii niż zazwyczaj stosowany proszek kakaowy
Błonnik kakaowy z łuski ziaren kakaowca – właściwości
Właściwości błonnika kakaowego można podzielić na fizyczne i biologiczne. Te pierwsze to zwłaszcza te dotyczące konsystencji produktu – sypkość, nierozpuszczalność w wodzie, a także higroskopijność (wiązanie wody). Z kolei biologiczne właściwości tego typu błonnika, czyli jego wpływ na ludzki organizm, to m.in. takie funkcje, jak[4]:
- Przeciwcholesterolowa,
- Przeciwcukrzycowa,
- Przeciwstarzeniowa (dzięki antyoksydantom),
- Wspomagająca odchudzanie (poprzez aktywację enzymów biorących udział w rozkładzie tkanki tłuszczowej).
Odchudzanie a błonnik kakaowy – czy warto?
Opinie na temat błonnika kakaowego w wykorzystaniu w celach odchudzających są rozbieżne. Jak więc jest naprawdę?
Jako błonnik, faktycznie powinien on wspomagać proces tracenia masy ciała. Błonnik pęcznieje w układzie pokarmowym człowieka, ponieważ wiąże wodę. Zwiększa więc swoją objętość, wypełniając żołądek i jelita, a to prowadzi do uczucia sytości. W taki sposób błonnik, także ten kakaowy, może przyczyniać się do odchudzania.
Dla tracenia zbędnych kilogramów bardziej istotny jest jednak deficyt energetyczny. Tylko wówczas, gdy zjadamy mniej, niż nasz organizm potrzebuje, możemy chudnąć. Jeśli więc nawet będziesz stosować błonnik kakaowy (lub dowolny inny rodzaj błonnika) jako rozwiązanie na odchudzanie – to zadbaj dodatkowo o to, by nie jeść więcej, niż wymaga tego Twoje zapotrzebowanie.
Bez deficytu energetycznego zmniejszenie masy ciała jest w zasadzie niemożliwe, a wszelkie specyfiki takie jak koktajle, kapsułki, tabletki i proszki na odchudzanie – owszem, mogą, ale wspomagać ten proces. Jednak dzięki nim, bez zadbania o ogólny ujemny bilans kaloryczny, nie jesteś w stanie schudnąć.
A jak spożywać błonnik kakaowy jako wspomagacz odchudzania? Szczegółowe zalecenia dotyczące dawkowania i sposobu użycia zawsze znajdziesz na opakowaniu produktu. Warto ściśle przestrzegać zaleceń producenta danego środka. Niemniej jednak, najczęściej błonnik kakaowy w proszku stosuje się (w warunkach domowych) jako dodatek do owsianki, koktajlu czy wypieków. Wystarczy maksymalnie 15 gramów dziennie (3 łyżeczki). Pamiętaj o piciu dużych ilości wody, by nie doprowadzić do zaparcia!
Błonnik kakaowy a błonnik czekoladowy
Na koniec ciekawostka. W sieci można spotkać błonnik czekoladowy – czy jednak różni się on czymś od błonnika kakaowego? Otóż nie! Jest to bardziej potoczne określenie na błonnik kakaowy z łuski ziaren kakaowca. Dlatego nie daj się zwieść i nie przepłacaj za produkt, który może wydawać się bardziej „smakowity” z nazwy.
[1] Martinez-Cervera S. i in.: Cocoa fibre and its application as a fat replacer in chocolate muffins. Food Science and Technology 44 (2011) 729e736.
[2] Redgwell R. i in.: Dietary fibre in cocoa shell: Characterisation of component polysaccharides. Food Chemistry – FOOD CHEM. 2003, 81. 103-112. 10.1016/S0308-8146(02)00385-0.
[3] Miastkowski K. i in.: Charakterystyka wiązania wody przez błonnik kakaowy. Postępy techniki przetwórstwa spożywczego 1/2015.
[4] Lecumberri E. i in.; A diet rich in dietary fiber from cocoa improves lipid profile and reduces malondialdehyde in hypercholesterolemic rats. Nutrition 23 (2007) 332–341.