3 produkty wspomagające oczyszczanie wątroby

jedzenie dieta wsparcie oczyszczanie wątroby

Wątroba to kluczowy element ludzkiego organizmu. Niestety, jest wystawiona na mnóstwo negatywnych czynników, które wpływają na jej działanie. Pokazujemy zatem, jak oczyścić wątrobę w zdrowy i bezpieczny sposób.

jedzenie dieta wsparcie oczyszczanie wątroby

3 produkty wspomagające oczyszczanie wątroby

Biorąc pod uwagę, jak istotna jest rola wątroby w ciele człowieka, warto pomyśleć o stosowaniu różnych naturalnych sposobów, aby wspomóc jej działanie. Dzięki nim wpłyniemy także na oczyszczanie organizmu oraz trawienie pokarmów. W niniejszym artykule podpowiadamy więc, jak oczyszczać wątrobę w zdrowy i bezpieczny sposób.

 

Które produkty oczyszczają wątrobę?

Wątroba to obok nerek najważniejszy narząd biorący udział w detoksykacji organizmu. Oczyszczająca rola wątroby ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy narazimy organizm na zatrucia – na przykład lekami czy alkoholem. Jednak procesy detoksykacyjne mają miejsce bez przerwy.

Przedstawiamy zatem listę produktów, które wspomogą oczyszczanie wątroby i wspomogą jej codzienną pracę.

 

Ostropest plamisty na oczyszczanie wątroby

Wiele osób wymienia ostropest plamisty jako pierwszy, gdy tylko mowa o naturalnych wspomagaczach funkcjonowania wątroby. I to nie bez powodu! To roślina zawierająca związek o nazwie sylimaryna.

Na pewno kojarzysz takie produkty apteczne, jak chociażby Sylimarol, mające na celu poprawę pracy wątroby na przykład przy niestrawności, zatruciu, przejedzeniu. To właśnie sylimaryna zawarta w ostropeście działa na wątrobę ochronnie i przeciwzapalnie. Może ponadto korzystnie wpływać na przebieg stłuszczeniowej choroby wątroby, działa wzmacniająco na komórki wątroby i poprawia trawienie.

Oczywiście należy ją stosować ściśle według zaleceń producenta na opakowaniu – w zależności od formy preparatu z ostropestem plamistym, dawkowanie może się bowiem różnić. Wartym uwagi produktem jest także mikstura olei Travico, której bazowymi składnikami są między innymi olej z nasion ostropestu oraz ekstrakt z tych nasion.

 

Kurkuma na oczyszczanie wątroby

„Złota przyprawa” zawarta w mieszance curry może być z powodzeniem stosowana jako środek wspomagający wątrobę. Może ona pośrednio wpływać na oczyszczanie wątroby poprzez oddziaływanie na wydajność pracy hepatocytów oraz obniżanie poziomu bilirubiny czy tzw. enzymów wątrobowych – markerów, których wzrost wiąże się z chorobami wątroby.

 

jedzenie dieta wątroba kurkuma zdrowie

Kurkuma jest jedną z przypraw, które świetnie działają na wątrobę 

 

Karczoch na oczyszczanie wątroby

Na pewno kojarzysz ekstrakt z karczocha jako remedium na przejedzenie – i bardzo dobrze! To właśnie ta roślina korzystnie wpływa na trawienie poprzez swoje działanie wzmagające produkcję soków trawiennych, w tym żółci (produkowanej w wątrobie). Dlatego też, jeśli szukasz sposobu na to, jak oczyszczać wątrobę i wspomóc ją w oczyszczaniu całego organizmu – nie zapominaj o karczochu.

Stosowanie go na surowo, ugotowanego czy też w formie kapsułkowanego suplementu diety (z ekstraktem z karczocha) z pewnością odbije się korzystnie na tym zapracowanym narządzie. Ważnym związkiem zawartym w karczochu jest cynaryna, która może bezpośrednio niwelować szkodliwe skutki stosowania leków czy alkoholu w wątrobie.

Karczoch przyczynia się także do poprawy przepływu krwi w wątrobie, co jest niesamowicie ważne, jeśli mamy na uwadze detoks wątroby. Można powiedzieć, że tempo przepływu krwi w tym narządzie jest miernikiem wydajności procesów jego oczyszczania.

 

Jadłospis na oczyszczanie wątroby

Poniżej znajdziesz napakowany korzystnymi dla wątroby i trawienia jadłospis na 3 dni. Są to inspiracje na dania, które możesz oczywiście samodzielnie zmodyfikować według własnych upodobań. Na końcu każdego dnia jadłospisu znajdziesz wyszczególnienie, jakie produkty w danym dniu diety są szczególnie dobre jako domowy sposób na detoks.

 

DZIEŃ 1

Śniadanie: Jajka na miękko z brokułami i pomidorami, sok jabłkowy

Drugie śniadanie: Koktajl jabłko-banan-ostropest-siemię lniane

Obiad: Indyk pieczony z burakami, z kaszą jęczmienną

Podwieczorek: Mus owocowy z zieloną herbatą

Kolacja: Sałatka z łososia wędzonego, brokułów i papryki

 

Korzystne produkty na detoks wątroby: brokuły, ostropest plamisty, siemię lniane, buraki, zielona herbata

 

DZIEŃ 2

Śniadanie: Owsianka z jabłkiem, orzechami i siemieniem lnianym

Drugie śniadanie: Kanapki z pastą z karczocha i bakłażana z dodatkiem soli gorzkiej

Obiad: Zupa-krem z buraka z posypką z sera feta

Podwieczorek: Koktajl kokos-ananas-kurkuma

Kolacja: Curry z kurczakiem i ryżem

 

Korzystne produkty na detoks wątroby: siemię lniane, karczoch, burak, kurkuma, sól gorzka

 

DZIEŃ 3

Śniadanie: Kasza manna na kokosowo z kurkumą i pomarańczą

Drugie śniadanie: Wafle ryżowe z sałatką z karczocha, sok jabłkowy

Obiad: Kaczka nadziewana jabłkiem i goździkami, pieczone ziemniaki

Podwieczorek: Koktajl matcha latte (z zieloną herbatą w proszku)

Kolacja: Sałatka jajeczno-buraczana z pieczywem razowym

 

Korzystne produkty na detoks wątroby: kurkuma, karczoch, goździki, zielona herbata, burak

jedzenie dieta zdrowie wątroba zielona herbata

Picie zielonej herbaty może pozytywnie wpływać na zdrowie wątroby

 

Jak widzisz, jeśli nie przepadasz za karczochem, ostropestem czy kurkumą, możesz skorzystać z wielu innych propozycji produktów, które wspomogą oczyszczanie wątroby. Codzienne wypijanie filiżanki zielonej herbaty, dodawanie goździków do przygotowywanych potraw, bazowanie na takich warzywach, jak burak czy warzywa krzyżowe (brokuł, kalafior, jarmuż, kapusty) – te działania także mogą poprawić pracę wątroby oraz wpłynąć na detoks organizmu.

 

Literatura

Muriel P. i wsp.: Silymarin protects against paracetamol-induced lipid peroxidation and liver damage. J Appl Toxicol., 1992, 12, 6, 439-442.

Iqbal M. i wsp.: Dietary supplementation of curcumin enhances antioxidant and phase II metabolizing enzymes in ddY male mice: possible role in protection against chemical carcinogenesis and toxicity. Pharmacol Toxicol., 2003, 92, 1, 33-38.

Asgharpour A.: A diet-induced animal model of non-alcoholic fatty liver disease and hepatocellular cancer. Journal of Hepatology 2016, 65, 579–588.

Dodaj komentarz