Nauka języków obcych

Nauka języków obcych

Znajomość języków obcych – warunek konieczny dzisiejszego zmieniającego się świata. Naturalne predyspozycje do poznawania języków przez dzieci. Zalety i korzyści płynące z rozwijania umiejętności językowych.

Nauka języków obcych – warto w każdym wieku!

O zaletach znajomości języków obcych nikogo nie trzeba przekonywać. Żyjemy w świecie, w którym angielski otacza nas na każdym kroku, a praca coraz częściej wymaga znajomości nawet kilku języków.

Dzieciom oczywiście łatwiej

Nauka języków obcych wpływa korzystnie na rozwój człowieka w każdym wieku. Przyswajanie podstaw gramatycznych, poznawanie nowego słownictwa, rozwija umiejętności umysłowe, poprawia zdolność uczenia się, koncentracji oraz zapamiętywania.

Oczywiście dzieci posiadają naturalne predyspozycje do nauki obcych dźwięków. Wraz z wiekiem nauka przychodzi coraz trudniej. Wrodzona zdolność do nauki zanika podobno w wieku 12 lat. Po tym czasie człowiek musimy włożyć dużo więcej wysiłku, żeby nauczyć się nowego języka. Poza tym często nieświadomie przenosimy przyzwyczajenia i zakorzenienia z naszego ojczystego języka, co nieco zakłóca odbiór i naukę nowych.

Nie oznacza to, że w późniejszym wieku nie warto się rozwijać. Na naukę języków nigdy nie jest bowiem za późno!

Poprawa koncentracji i pamięci

Ludzie, którzy uczą się nowych języków, są w podeszłym wieku zdecydowanie mniej narażeni na problemy z pamięcią. Znajomość języków obcych jest bowiem świetnym sposobem, aby zadbać o prawidłową pracę mózgu. Podczas uczenia się nowego słowa, znaczenia, wymowy czy gramatyki, stymulujemy neurony do tworzenia nowych połączeń. Mózg podobnie jak nasze ciało, potrzebuje gimnastyki, a nauka języka obcego do doskonałe rozwiązanie, do tego bardzo praktyczne i przydatne w życiu.

Aby poprawić umiejętności mentalne, wystarczy nawet krótki czas. Regularna nauka języka obcego, nawet 15 minut dziennie, może prowadzić do znaczących zmian poznawczych.

Niezależność i pewność siebie

Znajomość języka sprawia, że robimy się bardziej pewni siebie. Czujemy się bardziej inteligentni i niezależni. Wyobraźmy sobie np., że jesteśmy jedyną osobą w grupie, która zna język hiszpański i konieczna jest nasza pomoc, żeby się dogadać. Jesteśmy potrzebni, a wszyscy się z nami liczą.

Stajemy się również dużo swobodniejsi w kontaktach, bardziej otwarci na nowe wyzwania oraz elastyczni.

Znikają bariery

Ile razy zdarzyło nam się szukać filmu z napisami w Internecie lub ciekawego artykułu, ale w języku polskim nie był on niedostępny? Dzięki nauce języków obcych możemy filmy i książki oglądać i czytać w oryginale, korespondować z osobami z zagranicy, otwierają się nowe możliwości oraz horyzonty.

Łatwiej nam np. zdecydować się na zagraniczne wakacje, co z kolei pozwala nam zdobyć nowe doświadczenia lub zawrzeć interesujące znajomości. Znając języki obce zmieniamy myślenie i bardziej otwieramy się na ludzi. Uświadamiamy sobie, że świat jest piękny, przez to, że tak różnorodny.

Większe kompetencje

Truizmem jest stwierdzenie, że gdy znamy języki obce, nasze kompetencje i szanse na rynku pracy rosną. To po prostu oczywista oczywistość. Często nie wystarczy już być świetnym fachowcem w swojej dziedzinie. Dla coraz większej grupy pracodawców, znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest nie jest tylko dodatkowym atutem przy rekrutacji pracownika, lecz najważniejszą cechą jego profilu kompetencji. Bez znajomości języka nasze szanse na dobrą i ciekawą prace niezwykle maleją.

Procesy modernizacyjne na rynku pracy zmieniły zarówno znaczenie, jak i funkcje języków w kontekście zawodowym. Ze względu na rosnącą różnorodność form wykonywanej pracy czy nowe technologie, znajomość języków obcych postrzegana jest jako niezwykle istotny element naszych kompetencji. Poza rozwijaniem umiejętności językowych, zgłębianie wiedzy o literaturze i kulturze innych krajów pomaga zrozumieć style życia, tradycje, zachowanie, wartości i przekonania innych ludzi. Stajemy się obywatelami nowoczesnego świata.

Szansa na ciekawą pracę

Wszystkie te korzyści wynikające z poznawania języków obcych wzajemnie się napędzają i przenikają, lepsza pamięć, kompetencje, pewność siebie, nowe znajomości, burzenie barier, niezależność, większa odwaga i elastyczność. Same plusy. Warto zatem uczyć się języków obcych w każdym wieku!

Dodaj komentarz