7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

aktywność fizyczna a długowieczność

Aktywność fizyczna – sposób na długowieczność!

RUCH I CIAŁO

Od dawna wiadomo, że styl życia, a szczególnie racjonalne odżywianie i aktywność fizyczna, to recepta na zdrowe i długie życie. Tymczasem ruszamy się zdecydowanie za mało. Zapominamy, że ćwicząc, spacerując, uprawiając sport, wzmacniamy naszą odporność oraz ogólną wydolność naszego organizmu.

Spis treści:

Aktywność fizyczna a zdrowie

Szybki tryb życia, jazda samochodem czy siedząca praca powodują, że zażywamy coraz mniej ruchu. Otyłość oraz choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów i przyczyna pogłębiających się problemów zdrowotnych. A przecież jest na to prosta recepta – aktywność fizyczna. To już nie tylko moda, ale i konieczność!

Nie chodzi o wielogodzinne ciężkie treningi na siłowni, lecz o regularny ruch – tj. taki, który możemy uprawiać z naszą rodziną czy przyjaciółmi i który dostarczy nam autentycznej przyjemności. Najlepszy jest wysiłek o umiarkowanej intensywności, odpowiednio dostosowany do wieku i możliwości każdego z nas. Nikt z nas nie musi przebiec przecież maratonu – wystarczy regularność i rozsądek w aktywnościach ruchowych, aby zapewnić korzyści zdrowotne i… dłuższe życie!

Dlaczego aktywność fizyczna jest potrzebna?

Ruch ma szczególnie pozytywny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz sprawność tlenową organizmu. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna utrzymuje prawidłowy przepływ krwi, zmniejszając tym samym ryzyko wielu chorób.

Co więcej, już po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń fizycznych obserwujemy wyraźny przyrost siły i masy mięśniowej oraz większą elastyczność mięśni. Ich siła gwarantuje także sprawność naszym kościom i zapobiega uszkodzeniom stawów. Ich wytrzymałość odgrywa natomiast ważną rolę w codziennej mobilności, zapewniając dobrą sprawność funkcjonalną, dzięki której radzimy sobie z różnymi czynnościami.

To niezwykle cenne, bez względu na nasz wiek czy dotychczasowe doświadczenia z ćwiczeniami fizycznymi. Systematyczna aktywność, np. w postaci joggingu czy lekkich treningów siłowych pozwoli bowiem przygotować organizm i układ mięśniowo-szkieletowy na rozmaite, choćby domowe aktywności wykonywane przez nas na co dzień.

Co daje aktywność fizyczna?

Regularne uprawianie sportu pomaga ponadto zachować wagę na właściwym poziomie, chroniąc przed nadwagą i otyłością. Aktywność fizyczna sprzyja poprawie metabolizmu, dzięki czemu organizm nie odkłada zbędnych kalorii w postaci tłuszczu. Nic więc dziwnego, że ruch, np. w postaci krótkich sesji biegowych jest polecany każdemu, kto planuje zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Warto również zauważyć, że aktywność fizyczna nie tylko chroni przed osteoporozą, lecz także pomaga ją zwalczać. Sprawia również, że stawy stają się z czasem odporniejsze na urazy i kontuzje. Ponadto ruch, oddziałując na układ immunologiczny, zmniejsza ryzyko występowania infekcji i przeziębień.

Aktywność fizyczna reguluje także nasze samopoczucie. Uwalniane podczas ćwiczeń endorfiny działają przeciwbólowo oraz poprawiają nam nastrój. Z kolei serotonina wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, który jest hormonem wytwarzanym w sytuacjach stresu, tak wszechobecnego w codziennym życiu. Z działaniem naszego układu hormonalnego związana jest tzw. euforia biegacza, czyli euforyczny stan, w który wpadamy podczas długotrwałej aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna a długowieczność

To jednak nie koniec zalet aktywności fizycznej. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego i opublikowanych w „Journal of the American Geriatrics Society”, dzięki aktywności fizycznej kobiety mogą wpłynąć na długość swojego życia.

Badacze odkryli, że banalne, codzienne czynności, wymagające niewielkiego ruchu, takie jak: spacer z psem czy sprzątanie, mają ogromny wpływ na kondycję kobiet. Około 1 godzina ruchu o umiarkowanym stopniu nasilenia, powoduje, że ryzyko wcześniejszego zgonu zmniejsza się o blisko 40% procent w porównaniu z paniami, które na co dzień nie zażywają ruchu. Trudno zbagatelizować tak duże liczby!

Co więcej, jak poinformował dziennik „Daily Mail”, do jeszcze bardziej zaskakujących wniosków doszli specjaliści z Uniwersytetu Harvarda, którzy przeprowadzili badanie wśród 17 700 kobiet powyżej 70. roku życia. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzili, że umiarkowany ruch może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zgonu aż o 70%!

Okazuje się, że aktywność fizyczna rozpoczęta w piątej, szóstej czy siódmej dekadzie życia przynosi nam ogromne korzyści. Co więcej, jest niemal porównywalna w efektach jak ta rozpoczęta jej w młodości.

ćwiczenia fizyczne

Wsparcie w codziennej aktywności

Wysiłek fizyczny, zwłaszcza na początku naszej przygody z bieganiem czy siłownią, może sprawiać jednak pewne problemy. Przykładem są dokuczliwe skurcze mięśni, zwłaszcza łydek, które skutecznie utrudniają podejmowanie każdego kolejnego treningu. Efektem tego jesteśmy czasem zmuszeni „odpuścić” aktywność ruchową w danym dniu, bojąc się pogłębienia dolegliwości i doznania poważniejszego urazu.

Sposobem na skurcze łydek jest suplementacja wartościowymi minerałami i witaminami. Przykładem suplementu dedykowanego nie tylko sportowcom, ale także osobom uprawiającym lekką aktywność fizyczną jest ProSkurcz DrGaja. W jego składzie znajdziemy m.in. regulator kwasowości występujący w postaci kwasku cytrynowego oraz węglany: wapnia, magnezu i potasu. Taki kompleks minerałów może wpłynąć na pracę mięśni i wspomóc osoby borykające się ze skurczami. 

(1 Vote)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱