7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Świadome zakupy. Jak czytać etykiety suplementów diety?

zdrowie zakupy etykiety suplementów diety

Świadome zakupy. Jak czytać etykiety suplementów diety?

Suplementy diety są produktami bardzo łatwo dostępnymi – można dostać je bez recepty, co sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że ich nieświadome przyjmowanie może zaszkodzić organizmowi człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby przed ich zastosowaniem zapoznać się z etykietą, a jeżeli to możliwe – skontaktować z odpowiednim specjalistą w celu ustalenia, czy dany suplement jest bezpieczny oraz jaką jego dawkę należy przyjmować. 

 

Czym są suplementy diety? 

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie standardowej diety. Stanowią skoncentrowane źródło witamin, minerałów czy innych substancji, które mogą wykazywać efekt odżywczy lub fizjologiczny. Są one wprowadzane oraz dostępne na rynku w postaci, która umożliwia ich dawkowanie, czyli w formie tabletek, kapsułek, proszku czy płynu.

 

Czy suplementy diety cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków?

Regularne przyjmowanie suplementów diety przez osoby w Polsce staje się coraz częstszym zjawiskiem. Według przeprowadzonych badań aż około 70% Polaków deklaruje, że stosuje suplementy diety, z czego około 50% robi to codziennie!

Powody ich zażywania są bardzo różne, jednak najwięcej osób decyduje się na ich stosowanie w celu poprawy zdrowia oraz kondycji swojego organizmu. Niestety, niektóre osoby często zapominają, że suplementy powinny stanowić jedynie uzupełnienie prawidłowego odżywiania, a nie je zastępować. Często do lekarzy czy dietetyków trafiają ludzie, którzy nie stosują się do zasad prawidłowego odżywania, natomiast informują specjalistę, że przyjmują bardzo długą listę różnych suplementów diety.

 

Jak świadomie wybierać suplementy diety?

Reklamy w mediach bardzo często zapewniają, że suplementy diety są skuteczne i pomogą ludziom zadbać o zdrowie czy wygląd. Trzeba mieć jednak świadomość, że niestety nie podlegają one identycznym standardom nadzoru tak jak leki. Dlatego tak istotne jest, aby być świadomym konsumentem i przed zakupem suplementu diety oraz jego przyjęciem zapoznać się z etykietą.

Obecnie coraz częściej ludzie są zachęcani do czytania etykiet na produktach spożywczych. Dzięki temu rośnie świadomość żywieniowa i więcej osób kupuje produkty z dobrym składem. 

Również przy wyborze suplementu należy zatem kierować się tym, co się w nim znajduje i w jakich ilościach. Dzięki przeczytaniu jego składu można dowiedzieć się, w jaki sposób go przyjmować, aby zapobiec jego niepożądanym działaniom. Ponadto świadome wybieranie suplementów diety powoduje, że te z kiepskim składem nie cieszą się popularnością i często prędzej czy później znikają z rynku, przez co ludzie mają dostęp do coraz lepszych i skuteczniejszych produktów.

etykieta suplementy diety zdrowie

Suplementy diety są najbardziej skuteczne, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami

 

Co powinno znajdować się na etykiecie suplementu diety?

Istnieją szczegółowe wymagania, które odnoszą się do składu oraz oznakowania suplementów diety. Producenci, którzy chcą je wprowadzić na rynek, muszą przedstawić wzór etykiety swojego produktu. Aby została ona zaakceptowana, musi spełniać określone wymogi, które są regulowane przez konkretne akty prawne, między innymi rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 roku w sprawie składu i oznakowania suplementów diety (Dz. U. Z 2018 r., poz.1951).  Na etykiecie suplementu diety powinny znajdować się informacje takie jak:

  • określenie „suplement diety”,
  • nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji,
  • porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia,
  • ostrzeżenie, które dotyczy nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia,
  • stwierdzenie odnoszące się do tego, że suplementy diety nie mogą być używane jako zamiennik zróżnicowanej diety.
  • stwierdzenie dotyczące tego, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Dodatkowo na opakowaniu konkretnego suplementu diety powinna widnieć informacja mówiąca o zawartości witamin oraz składników mineralnych, a także innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub fizjologiczny. Tę informację ukazuje się w postaci liczbowej, w przeliczeniu na zalecaną przez producenta dzienną porcję produktu do spożycia. 

Ponadto informacje o zawartości witamin, a także składników mineralnych podaje się także w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia określonych w konkretnym dokumencie prawnym. Ważne jest także to, że oznakowanie, prezentacja oraz reklama suplementów nie mogą zawierać informacji, które będą sugerowały, że odpowiednio dobrana, indywidualna oraz zróżnicowana dieta nie jest w stanie dostarczyć wystarczających ilości składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Dlaczego czytanie etykiet suplementów diety jest ważne?

Wiedza o tym, jakie substancje dostarczamy naszemu organizmowi i w jakich ilościach jest niezwykle istotna. Każdy świadomy konsument powinien mieć świadomość, które informacje muszą znajdować się na danym suplemencie diety i w jaki sposób je odczytywać.

Suplementy diety mogą bowiem wspomagać działanie praktycznie całego organizmu. Wyróżnia się te pomagające przy odchudzaniu, wspierające osoby aktywne fizycznie, włosy, paznokcie, układ odpornościowy...i jeszcze wiele, wiele innych układów czy narządów. 

Przed zastosowaniem konkretnego specyfiku warto więc zapoznać się z jego etykietą, przeczytać skład oraz dowiedzieć się z wiarygodnych źródeł, czy dana suplementacja jest wskazana. Takie informacje rozwijają wiedzę żywieniową i sprawiają, że coraz więcej osób jest świadomych tego, co spożywa.

 

Czy warto sięgać po suplementy diety?

Suplementy diety mogą stanowić wartościowe uzupełnienie codziennej diety... o ile są odpowiednio stosowane. Wybierane oraz przyjmowane świadomie, w sposób indywidualny i z uwzględnieniem potrzeb danego organizmu mogą dostarczać wiele cennych oraz potrzebnych składników odżywczych.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w dzisiejszych czasach coraz więcej osób sięga po suplementy diety. Niestety ludzie często nie mają świadomości, że są one jedynie uzupełnieniem codziennie stosowanej diety. Nierzadko osoby przyjmując raz dziennie tabletkę danego produktu myślą, że jest on w stanie zastąpić spożywanie zdrowych produktów. Niestety, tak to nie działa i trzeba mieć świadomość, że zbilansowana dieta jest podstawą zachowania zdrowia, a suplementacja stanowi jedynie jej uzupełnienie. 

Przed wyborem odpowiednich dla siebie suplementów diety warto również skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub farmaceutą. Dobrym pomysłem jest też wizyta u dietetyka, który pomoże w zbilansowaniu diety.

 

Bibliografia:

  1. strona internetowa: www.gov.pl, artykuł: „Jakie informacje powinny znajdować się na opakowaniu suplementu diety?”
  2. strona internetowa: magiazdrowia.com, artykuł: „Etykiety suplementów diet - jak czytać?”
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱