7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Wellbeing w pracy. Co to jest i jak o niego dbać?

Coraz częściej w różnych środowiskach zawodowych uwagę przywiązuje się do komfortu i dobrego samopoczucia pracownika, dzięki czemu efektywność jego pracy wzrasta, a atmosfera prowadzonych działań, jak i współpracy staje się o wiele lepsza. Tak rozumiany dobrostan pracowników i ich zdrowie to niektóre elementy work-life balance i stanu określanego jak wellbeing. Czym jest to pojęcie w praktyce i jakie korzyści ma wprowadzenie jego zasad w życie zawodowe?

 

Wellbeing – co to jest?

Wszechobecny stres, pośpiech, mnożące się obowiązki, konflikty, brak czasu na odpoczynek i niewłaściwe odżywianie sprawiają, że nawet u najlepszych pracowników można dostrzec spadek formy, skupienia i produktywności. Nie wszystkie te negatywne zjawiska da się wykluczyć, ale można je zrównoważyć dobrymi praktykami i zadbaniem o rozwój osobisty, dobrostan pracownika czy benefity. Na tym właśnie skupia się wellbeing.

Wellbeing to zatem stan odczuwania równowagi, zadowolenia z siebie, pozytywnych emocji, satysfakcji oraz komfortu. To dobre samopoczucie pracownika, które wpływa na pozytywne podejście zarówno do wykonywania obowiązków zawodowych, jak i kontaktów z kontrahentami czy współpracownikami, co bezpośrednio przekłada się na lepszą efektywność i jest korzystne dla firmy.

Wellbeing a teorie naukowe – test Gallupa

Wellbeing występuje również w wielu pozycjach naukowych z dziedziny psychologii. Dobrostan pracownika wyraźnie opisuje model PARMA Martina Seligmana czy podział na sześć obszarów komfortu wewnętrznego określony przez Carola Ryffa. Najpopularniejszym narzędziem, które pozwala ocenić stan danego pracownika w kontekście dobrostanu, jest jednak test Gallupa. To pięć głównych elementów, które składają się na wellbeing. Należą do nich:

  •       Career Wellbeing dotyczący życia zawodowego,
  •       Social Wellbeing określający relacje z bliskimi i innymi ludźmi,
  •       Financial Wellbeing określający efektywność zarządzania kwestiami ekonomicznymi,
  •       Physical Wellbeing będący oceną zdrowia i energii do zaangażowania się w życie codzienne,
  •       Community Wellbeing dotyczący angażowania się w życie otoczenia i lokalnej społeczności.

Zachwianie któregokolwiek z powyższych elementów może wpływać na ogólne funkcjonowanie organizmu i spadek zaangażowania w pozostałe sfery życia. Dlatego warto zadbać na co dzień o dobre samopoczucie pracownika, jak i swoje własne.

Jakie benefity warto wprowadzić w firmie w ramach zadbania o wellbeing?

Dobrostan pracownika powinien być dla pracodawcy priorytetem. Dlatego dobrym pomysłem jest zagwarantowanie podwładnym bezpłatnego i anonimowego wsparcia psychologicznego oraz pakietów zdrowotnych, w tym dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. Pracownicy z pewnością docenią też karnety na zajęcia sportowe lub możliwość zrobienia przerw w pracy na ćwiczenia rozciągające czy jogę.

Wellbeing w pracy to również możliwość rozwoju osobistego poprzez udział w szkoleniach i warsztatach, także z umiejętności miękkich, takich jak radzenie sobie ze stresem czy budowanie pewności siebie. Warto także wprowadzić zdrowe przekąski. Na wielu pracowników korzystnie wpłynie też możliwość skorzystania z elastycznych godzin pracy. Warto pomyśleć o integracji zespołu i regularnie organizować wspólne spotkania integracyjne.

Jak samemu zadbać o wellbeing?

Żadne działania ze strony kierownictwa nie wpłyną korzystnie na Twój rozwój osobisty, jeżeli nie będziesz chciał sam zadbać o swój dobrostan. Zadbaj o odpowiednią długość niezakłóconego snu, postaraj się wprowadzić do swojej diety pełnowartościowe produkty, rezygnując z artykułów typu fast food, słodyczy, słonych przekąsek i innych dań wysoko przetworzonych. Pij dużo wody i zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw.

Nieocenionym wsparciem będzie też aktywność fizyczna. Zrezygnuj z podróży autobusem pod sam dom. Wysiądź dwa przystanki wcześniej i zrób sobie spacer. Zadbaj też o odpowiedni poziom witamin i minerałów. Wzmocnij odporność z witaminą C i wprowadź do swojej diety magnez na zmęczenie. Minerał ten łatwo wypłukuje się z organizmu, gdy często pijemy napoje moczopędne np. kawę.

Jeżeli czujesz, że Twój organizm jest przeciążony, a Ty pracujesz intensywnie fizycznie lub umysłowo, ProMagnez w saszetkach to świetna propozycja, aby szybko uzupełnić poziom minerału i móc zadbać o swój wellbeing, skupienie i gotowość do podjęcia dalszych działań. Magnez wspomoże również prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu nerwowego, mięśni i pomoże zachować równowagę elektrolitową. 

 

 

 

 

(0 Votes)

DrGaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱