Drukuj
Obcowanie z naturą

Leczenie... zwierzętami – czym jest zooterapia?

Leczenie... zwierzętami – czym jest zooterapia?

Zwierzęta towarzyszą nam od tysięcy lat i wyzwalają w nas wiele pozytywnych emocji, kochają nas bezgranicznie takimi jakimi jesteśmy, poprawiają samopoczucie, redukują stres. Okazuje się, że mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie, przebieg rehabilitacji, a nawet wydłużenie życia. Jak to możliwe?

Zooterapia należy do naturalnych metod leczenia, a jej celem jest poprawa stanu fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego człowieka. Jest skuteczną formą terapii, wykorzystywaną w różnych zaburzeniach somatycznych i psychicznych.

Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu niepełnosprawności, autyzmu, depresji czy nerwic. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przyspiesza rekonwalescencję. Zwykle kojarzona jest z pracą z dziećmi, jednak ta metoda leczenia jest również stosowana w terapii osób dorosłych.

Opiekę nad zwierzętami zaleca się też osobom zmagającym się z depresją. Odpowiedzialność za pupila przywraca im sens życia, pojawia się obowiązek nakarmienia czy wyjścia na spacer oraz zmniejsza się poczucie osamotnienia.

Dogoterapia

To chyba najbardziej popularna metoda leczenia wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Prowadzona jest z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Najczęściej wykorzystuje się ją u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, nadpobudliwością psychoruchową, autyzmem oraz u osób niesłyszących i niewidzących.

Zajęcia z psami pobudzają podstawowe zmysły do działania, przyczyniają się do usprawnienia funkcji motorycznych, poprawiają koncentrację, mają też pozytywny wpływ na rozwój mowy. Kontakt człowieka z psem pozwala na nawiązanie silnej więzi psychicznej, która przyspiesza proces leczenia.

Terapia z psem ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, gdyż za jej pośrednictwem dziecko uczy się wyrażać emocje, uczy się empatii i rozwija aktywność ruchową. Przynosi również pozytywne efekty w terapii osób samotnych i starszych.

Leczenie... zwierzętami – czym jest zooterapia?

Kontakt z kotem

Felinoterapia to rodzaj terapii oparty na kontakcie z kotem. Działa uspokajająco i przeciwbólowo. Koty instynktownie wyczuwają chore czy obolałe miejsce i zazwyczaj tam się układają. Ogrzewając je ciepłem swojego ciała, przynoszą ukojenie. Ponadto dotykanie, głaskanie i mruczenie kota działa uspokajająco, obniża stres i relaksuje.

Podobnie jak w dogoterapii, przebywanie z kotem pobudza zmysły wzroku, słuchu, dotyku, węchu, jak również pomaga w rehabilitacji ruchowej. Jest ono także zalecane osobom przejawiającym problemy z przystosowaniem społecznym. Celem tej terapii jest pomoc w przełamywaniu lęków w kontakcie ze światem zewnętrznym.

Leczenie z udziałem koni

Tego rodzaju terapia pomaga przede wszystkim osobom cierpiącymi na zaburzenia psychomotoryczne. Ma też pozytywny wpływ na osoby z upośledzeniem umysłowym i zaburzeniami emocjonalnymi.

Hipoterapia świetnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Jazda na koniu uruchamia bowiem wszystkie mięśnie i stawy, przyczynia się do ich rozluźnienia oraz zapobiega przykurczom. Kontakt z koniem rozwija również koncentrację i samodzielność.

Terapia w wodzie

Niezwykle interesującą gałęzią zooterapii jest również delfinoterapia. Podczas zabawy z delfinami znacznie zwiększa się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. To nic innego jak pobudzenie endorfin

Tego rodzaju zajęcia przeprowadzane są w wodzie pod okiem fizjoterapeutów i polegają zarówno na zabawie ze zwierzętami, jak i na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych w ich towarzystwie. Odczuwając radość i zadowolenie z przebywania z delfinem, jesteśmy w stanie, czasem nieświadomie, wykonać nawet bolesne ćwiczenia. Ten rodzaj leczenia jest niezwykle skuteczny i daje bardzo pozytywne efekty.

Terapia ze świnkami morskimi

Cavioterapia to naturalna metoda leczenia, w której wykorzystuje się... świnki morskie. Brzmi zaskakująco? A jednak. Cavioterapia stanowi idealną formę wsparcia dla osób starszych lub z depresją. Zabawy z małym futrzakiem nie tylko skutecznie poprawią humor, ale też działają terapeutycznie.

Świnki są idealne dla emerytów, ponieważ zachęcają ich do ruszania się. Przebywanie z nimi sprawia, że pacjenci zapominają, ignorują czy bagatelizują negatywne skutki dolegliwości czy chorób podeszłego wieku.

Korzyści wynikających z zastosowania zooterapii jest naprawdę wiele. Taka metoda leczenia wpływa bowiem na zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne pacjenta. Wzajemne oddziaływanie na siebie człowieka i zwierzęcia może sprawić, że objawy choroby staną się łagodniejsze, a nawet ustąpią całkowicie.

Obcowanie z naturą
Odsłony: 193
(1 Vote)