Drukuj
Dieta

kolagen zdrowie kości dieta suplementy

Suplementy z kolagenem – co mówi o nich nauka?

Kolagen to jedno z najbardziej rozpowszechnionych w ludzkim organizmie białek. Jego ilość w ludzkim ciele spada stopniowo wraz z wiekiem. Biorąc pod uwagę fakt, że kolagen wpływa na wiele aspektów funkcjonowania maszyny, jaką jest organizm człowieka, nie dziwi fakt, że chcemy dostarczać go sobie odpowiednio dużo. Dlatego też coraz popularniejsze na rynku stają się suplementy z kolagenem. Jaki jest wpływ kolagenu na organizm oraz czy suplementacja kolagenem jest zasadna? Dowiesz się z tego artykułu!

 

Kolagen – co to jest?

Kolagen to białko – peptyd, którego głównymi składnikami są takie aminokwasy, jak prolina, hydroksyprolina i lizyna. Kolagen występuje w dużej ilości w ludzkiej skórze, a także w chrząstkach, ścięgnach, stawach czy nawet kościach. Jest to białko o charakterystycznych cechach, takich jak elastyczność, sprężystość i duża odporność na uszkodzenia mechaniczne.

 

Źródła kolagenu – przede wszystkim dieta!

W związku z tym, że kolagen jest białkiem bardzo ważnym dla utrzymania wielu funkcji ludzkiego organizmu, wiele osób zastanawia się, czy suplementacja kolagenem to jedyne rozwiązanie na zwiększenie ilości tego związku w ciele. Na szczęście nie!

Kolagen jako białko zwierzęce występuje nie tylko w ludzkim organizmie, ale można go także pozyskiwać z mięsa. Dlatego też właściwa dieta to kluczowy aspekt, o jaki trzeba zadbać, jeśli chcemy utrzymać dobroczynny wpływ kolagenu na organizm.

Źródła kolagenu w diecie to przede wszystkim:

 

Wpływ kolagenu na organizm człowieka

Opisałam już, co to jest kolagen. Warto jednak także uświadamiać na temat ewentualnych konsekwencji związanych z niedoborami kolagenu w organizmie. Naturalne procesy starzenia się ludzkiego ciała sprawiają, że około 25. roku życia stopniowo zaczyna obniżać się wydajność procesu produkcji kolagenu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka niedoboru kolagenu może być, jak już się pewnie domyślasz, niewłaściwa dieta, uboga w jego źródła.

Niedobór kolagenu może objawiać się wieloma szkodliwymi dolegliwościami i konsekwencjami zdrowotnymi, w tym:

jedzenie kości zdrowie suplementy

Kolagen odpowiada między innymi za zdrowe kości

 

Suplementacja kolagenem – wnioski z badań naukowych

Jeśli z jakichś powodów nie spożywasz zbyt dużo kolagenu wraz ze swoją dietą – to jeszcze nic strasznego! Suplementacja kolagenem może okazać się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Badania naukowe wskazują na przykład, że doustne przyjmowanie kolagenu powoduje zwiększenie syntezy związków o działaniu regeneracyjnym przez komórki tkanki chrzęstnej. Wiadomo także, że kolagen po spożyciu zwiększa swoje stężenie w mazi stawowej. To ważne argumenty potwierdzające, że warto stosować suplementację kolagenem.

 

Co konkretnie wiadomo na temat suplementacji kolagenem?

To najważniejsze wnioski z badań:

 

Kiedy i dlaczego warto suplementować kolagen?

Jak widać, lista korzyści związanych ze stosowaniem kolagenu jest długa i potwierdzona naukowo. Jeśli jednak chcesz sięgnąć po ten peptyd, to wybieraj naturalne suplementy diety z kolagenem. Warte uwagi są też produkty złożone, które w swoim składzie zawierają nie tylko sam kolagen, ale i związki wspomagające jego produkcję (np. witaminę C).

Kolagen w suplementach diety jest polecany szczególnie osobom, które chcą naturalnie poprawić wygląd i stan skóry, włosów oraz paznokci, a także sportowcom, osobom narażonym na częste kontuzje, osobom starszym. Jednocześnie warto pamiętać, że wpływ kolagenu na organizm będzie odczuwalny dopiero po co najmniej kilku tygodniach regularnego stosowania.

 

Bibliografia:

Dieta
Odsłony: 1981
(0 Votes)