Drukuj
Dieta

Detoks organizmu na wiosnę – co to oznacza i czy warto?

detoks dieta witaminy zdrowie

Detoks organizmu na wiosnę – co to oznacza i czy warto?

Wraz z nadejściem wiosny, nie tylko kwiaty i zwierzęta budzą się do życia. Podobnie jest i z ludźmi. To wtedy zaczynamy ponownie myśleć o zdrowszym odżywianiu się, poprawieniu kondycji i sylwetki. Wiele osób w okresie wiosennym decyduje się także na różnego rodzaju kuracje oczyszczające organizm – tak zwane detoksy. Czy detoks organizmu jest nam potrzebny? A jeśli tak, to jak go przeprowadzić z głową?

 

Czym jest detoks organizmu?

Wbrew pozorom detoks organizmu to nie zastosowanie specjalnej diety detoksykującej, oczyszczającej czy odkwaszającej. To nie przejście na głodówkę, ani też nie dieta zupowa, sokowa, koktajlowa.

Na początek – trzeba wiedzieć, że ludzki organizm samodzielnie potrafi się oczyszczać. Detoks organizmu przebiega za pośrednictwem procesów przeprowadzanych w wątrobie, nerkach, skórze, jelitach czy też płucach. Te organy odpowiadają za metabolizowanie, neutralizowanie i usuwanie wszelkich toksyn i ciał obcych z ludzkiego ciała.

Zatem, na czym polega detoks organizmu? Tak naprawdę to wszelkie działania, które wspomagają pracę wymienionych narządów:

 

Czy detoks organizmu jest bezpieczny?

Jeśli uznamy, że detoksem jest dieta głodówkowa albo inne wcześniej wymienione sposoby „oczyszczania” czy też „odkwaszanie” organizmu, to niestety, odpowiedź brzmi: detoks może być niebezpieczny. Takie rygorystyczne metody mogą bowiem doprowadzić do osłabienia organizmu, przewlekłego zmęczenia, pogorszenia stanu włosów, skóry, paznokci, a nawet do zwiększenia łaknienia na niezdrowe przekąski.

Najczęściej takie sposoby na detoks organizmu polegają na spożyciu bardzo niewielkiej porcji kalorii, a tym samym ograniczeniu podaży składników mineralnych i witamin. A to przecież one są niezbędne do wspomożenia działania organów zajmujących się faktycznym detoksem organizmu!

Niestety tego rodzaju niezdrowe metody oczyszczania są często bardzo mocno reklamowane i promowane. W ostateczności jednak mogą prowadzić nie tylko do popsucia zdrowia, ale i…oczyszczenia portfela z pieniędzy.

 

Detoks na wiosnę – jakie produkty warto wprowadzić do menu?

Jeśli chcesz przeprowadzić zdrowy detoks wiosenny, to zaufaj nauce. Przeprowadzono liczne badania dotyczące tego, jak i w jakim stopniu różnego rodzaju produkty spożywcze mogą wpływać na aktywność różnego rodzaju enzymów biorących udział w naturalnych procesach oczyszczania organizmu z toksyn i substancji szkodliwych.

Wykazano, że produkty wzmacniające aktywność tych enzymów to przede wszystkim:

detoks warzywa owoce zdrowa dieta

Produktów wspomagających detoksykację organizmu jest zaskakująco wiele

 

Nasiona ostropestu – najlepsze na skuteczny wiosenny detoks

Oczywiście warto zadbać o to, żeby w diecie znalazły się produkty z powyższej listy. Jednak jest jeszcze jeden składnik, który można dodać do menu w formie oleju lub nasion, a który w badaniach naukowych jest szeroko opisywany jako dobroczynny zwłaszcza dla wątroby. To ostropest plamisty, którego głównym związkiem aktywnym jest sylimaryna.

Zapewne znasz ją z różnego rodzaju produktów aptecznych wspomagających wątrobę, zalecanych po przejedzeniu czy podczas wzdęć. Sylimaryna doskonale wspomaga regenerację komórek wątroby, a przez to pośrednio wpływa na jej możliwości detoksykacyjne. Trzeba dodać, że wątroba odpowiada za neutralizację toksyn takich, jak alkohol, leki, metale ciężkie i ksenobiotyki. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o ten organ.

 

Wiosenny detoks – przepisy na szybkie koktajle

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć smaczne przekąski, które wspomogą naturalne procesy detoksykacyjne, to mamy dla Ciebie kilka propozycji. Przygotowanie koktajlu jest niebywale proste – wystarczy wszystkie składniki wrzucić do misy blendera i zmiksować.

 

Koktajl nr 1

Składniki:

 

Koktajl nr 2

Składniki:

 

Koktajl nr 3

Składniki:

 

Koktajl nr 4

Składniki:

 

Koktajl nr 5

Składniki:

 

[1] Hodges RE, Minich DM. Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. J Nutr Metab. 2015;2015:760689. doi:10.1155/2015/760689

Dieta
Odsłony: 1278
(0 Votes)