Jak poradzić sobie z trawieniem w Święta, jakie domowe sposoby zastosować na słabe trawienie i niestrawność?
Domowe sposoby na poprawę trawienia w Święta
Jedzenie w Święta nierzadko kończy się niestrawnością i bólem brzucha. W okresie świątecznym często spożywamy zbyt wiele posiłków, jemy za duże porcje, a na stole królują ciężkostrawne potrawy. Jakie domowe sposoby najlepiej zastosować na słabe trawienie i niestrawność?
- Prawidłowe trawienie w Święta – jak o to zadbać?
- Co zrobić na problemy z trawieniem? Domowe sposoby na trawienie
- Jakie zioła na trawienie są najlepsze?
Prawidłowe trawienie w Święta – jak o to zadbać?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na kluczowe zagadnienie tego artykułu, zacznijmy od kilku wskazówek dotyczących tego, jak uchronić się przed dolegliwościami związanymi ze świątecznym przejedzeniem i niestrawnością.
Jeśli nie pozwolimy sobie na istną rozpustę jedzeniową, to istnieje duża szansa, że nie skończymy tych Świąt, leżąc na kanapie z bólem żołądka i wzdęciami.
O jakich zasadach warto pamiętać podczas świątecznego odpoczynku przy stole?
- Jedz 5-6 niewielkich posiłków w ciągu dnia, najlepiej w odstępach co 2,5-4 godziny. To mniej więcej tyle, ile trwa trawienie pojedynczego posiłku. Nie odkładaj całej świątecznej uczty na wieczór, bowiem będziesz wtedy chcieć zrekompensować sobie głód z całego dnia i w rezultacie zjesz wieczorem zbyt dużo. Obciążysz wtedy układ pokarmowy, a trawienie w nocy będzie zaburzało Twój sen.
- Wypijaj dużo płynów – zaleca się 2-2,5 litra płynów dziennie. Najlepiej wody, ewentualnie niesłodzonego kompotu z suszu, zielonej herbaty. Zioła w domowym naparze z suszu sprawią, że układ pokarmowy będzie pracował efektywniej, zaś zielona herbata zawiera związki, które korzystnie wpływają na metabolizowanie tłuszczów.
- Spożywaj produkty bogate w błonnik – na przykład białe pieczywo zastąp razowym, jedz pełnoziarniste kasze i makarony. Zawarty w nich błonnik sprawi, że szybciej będziesz czuć sytość i w rezultacie zjesz mniej. Do tego zjadaj około pół kilograma świeżych owoców i warzyw dziennie – również są dobrym źródłem błonnika.
- Zrezygnuj ze smażenia produktów oraz przyrządzania ich z dużym dodatkiem tłuszczu. Ciężkostrawne potrawy to najczęściej te najbardziej tłuste. Zamiast smażenia, gotuj na parze lub na odrobinie wody, duś, grilluj i piecz składniki w piekarniku. Do tak przygotowanych dań możesz dodatkowo dodawać porcję oleju na surowo – zwłaszcza warto wykorzystywać w tym celu mikstury olei – na przykład Travico i HEPA. Zawierają one składniki i ekstrakty, które same w sobie cechują się działaniem wspomagającym trawienie.
- Staraj się ograniczać podjadanie słodkości i picie alkoholu – oczywiście symboliczny kawałek świątecznego sernika czy kieliszek wina nie podziałają na trawienie negatywnie, ale już nadmiar cukru i alkoholu tak.
Co zrobić na problemy z trawieniem? Domowe sposoby na trawienie
Jeśli mimo wprowadzenia przynajmniej większości z powyższych zaleceń, dopadnie Cię słabe trawienie w Święta – bez obaw. Jeszcze jest nadzieja na polepszenie samopoczucia i dalszego świętowania z bliskimi.
Przede wszystkim remedium na poprawę pracy żołądka i jelit jest ruch! Dlatego co jakiś czas podczas biesiadowania warto zrobić małą przerwę i wybrać się na spacer – z psem, z dziećmi czy po prostu by odetchnąć rześkim, zimowym powietrzem i pozwolić żołądkowi nieco odsapnąć.
Sposobem na lepsze trawienie w Święta jest rodzinny spacer
Jakie zioła na trawienie są najlepsze?
Drugim prostym, ale równie skutecznym sposobem na trawienie jedzenia spożytego w nadmiernej ilości są ciepłe napary z herbaty albo ziół. Jakie zioła na trawienie wybrać? Warto zaopatrzyć się w suszone:
- Ziele bożego drzewka – działa żółciopędnie, poprawia trawienie i niweluje wzdęcia poprzez działanie rozkurczające. Zaleca się stosowanie 3 g ziela 2-3 razy dziennie;
- Korzeń mniszka – również działa żółciotwórczo, żółciopędnie i rozkurczająco. Zwiększa też produkcję soku żołądkowego. Można przygotowywać z niego napary z 4-10 g suszu i pić 3 razy dziennie.
- Ziele krwawnika – ma szerokie zastosowanie prozdrowotne, jednak, jeśli mowa o układzie pokarmowym, to warto wyróżnić jego działanie żółciopędne, przeciwskurczowe, pobudzające łaknienie. Ponadto krwawnik może działać ochronnie na wątrobę. Zaleca się przygotowywanie naparów z 2-4 g surowca dziennie (np. rozłożone na 3 porcje naparu).
- Liść mięty – zapewne nikogo nie zdziwi obecność tego ziela na liście produktów poprawiających trawienie. To powszechnie wykorzystywane zioła na trawienie, pomocne w niestrawności i chorobach przewodu pokarmowego przebiegającym ze stanem zapalnym oraz skurczami bólowymi. Zaleca się picie naparu z liści mięty 3 razy dziennie.
- Liść melisy – ma działanie uspokajające, rozkurczające. Zaleca się stosować ją w ilości 1,5-4 g rozłożonej na kilka porcji w ciągu dnia.
Literatura:
- Huang J. et al.: The anti-obesity effects of green tea in human intervention and basic molecular studies. Eur J Clin Nutr. 2014; 68(10): 1075-1087.
- Błecha K.: Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego. Post Fitoter 2019; 20(2): 118-125.