Wcale nie musimy się udawać do sklepu zielarskiego, aby znaleźć receptę na nasze dolegliwości. Czasem wystarczy zwykły spacer.

Zioła to przede wszystkim wszelkie rośliny zawierające substancje lecznicze. Zazwyczaj są nimi jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny, a nawet grzyby. Stosowane są m.in. w ziołolecznictwie (fitoterapii), aromaterapii oraz jako przyprawy.

Przed wybraniem się na spacer w poszukiwaniu ziół, nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą przewodnika zielarskiego, aby wiedzieć czy na pewno zbieramy właściwe rośliny oraz czy nie są one pod ochroną lub nie są trujące. Pamiętajmy też, aby nie niszczyć trwale stanowisk, w których znajdziemy zioła.

Panując zbieranie ziół, pamiętajmy również, aby wybrać okolicę bezpieczną ekologicznie. Najlepiej taką, która jest położona z dala od dróg, po których jeżdżą samochody, oraz pól uprawnych, gdzie stosuje się nawozy chemiczne.

Podczas zwykłego spaceru możemy znaleźć wiele niezwykłych ziół
Podczas zwykłego spaceru możemy znaleźć wiele niezwykłych ziół

Jak stosować zioła?

Chyba najprostszym sposobem na przygotowanie ziółek jest napar. Zamiennie używanym określeniem jest także herbatka ziołowa. Napary ziołowe mogą być przygotowywane nie tylko z liści czy łodyg roślin, ale również z owoców, korzeni, a nawet kory drzew.

Sposób przyrządzania jest niezwykle prosty, ponieważ napar parzy się jak zwykłą herbatę. To po prostu zalanie wrzątkiem zalecanej ilość ziół i pozostawienie pod przykryciem na kilkanaście minut.

Można też przygotować wyciąg zimny. Metoda jest ta sama, tylko zioła zalewamy letnią lub zimną wodą i pozostawiamy na dłuższy czas. Ważne, aby woda zawsze była przegotowana.

Innym sposobem na przyrządzenie ziółek jest wywar czy inaczej odwar. Ten z kolei przygotowywany jest zwykle z kory lub korzeni, które należy gotować przez odpowiednią ilość czasu.

Polska ziołami stoi!

16–20% produkcji światowej ziół należy do Polski, z czego ok. 80% to zioła pochodzące z upraw, a reszta – ze stanowisk naturalnych.

Mają one niezwykle długą tradycję w naszym kraju. 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzona jest uroczystość liturgiczna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji zwana jest świętem Matki Bożej Zielnej.

Prawie 20% światowej produkcji należy do Polski
Prawie 20% światowej produkcji należy do Polski

Dzień Zielarza obchodzą wtedy organizacje i firmy zajmujące się tymi niezwykłymi roślinami. Podczas obchodów tego dnia w Klęce specjaliści wybierają Ziele Roku. Tytuł ten otrzymały już m.in. dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, karczoch, aloes, aronia, żeń-szeń, melisa, tymianek, męczennica cielista ostropest plamisty czy bez czarny.

Ciekawe właściwości niektórych ziół

Rośliny zielarskie mają bardzo szerokie zastosowanie, a ich właściwości są czasem naprawdę zaskakujące.

Czy wiecie, że moczenie w wywarze z listków mięty przynosi ulgę zmęczonym stopom po upalnym letnim dniu, a dodanie kilku listków mięty do mleka chroni je przed zwarzeniem się? Miętowy listek skutecznie powstrzyma też uporczywą czkawkę.

Mięta – sposób na czkawkę
Mięta – sposób na czkawkę

Z kolei kąpiel z dodatkiem szałwii hamuje nadmierne pocenie się, a nacieranie listkami szałwii dziąseł przed snem pomaga długo zachować piękny uśmiech.

Liście, pędy lub kwiaty ziół często wykorzystywane są w kuchni jako dodatki do potraw – nie tylko w formie przypraw. Podobnie zastosowanie mogą mieć np. liście pokrzywy. Jednak co zrobić, aby sałatka z pokrzywą nie poparzyła podniebienia? Substancje drażniące skórę zawarte w liściach pokrzywy dezaktywują się w temperaturze powyżej 60⁰C. Aby zatem pokrzywa nie parzyła, trzeba najpierw ją sparzyć.

Tym, którzy mierzą się z sesją czy maturą, podarujmy natomiast doniczkę rozmarynu – skutecznie wzmacnia pamięć i koncentrację.

Bazylia zaś, to przepis na herbatkę rozweselającą: parę liści zalewamy gorącą wodą, 10 minut i gotowe!

Co warto polecić mieszkańcom dużych miast, po staniu w korkach i spalinach? Wieczorem wziąć kąpiel z naparem tymiankowym – oczyści drogi oddechowe. Warto dodawać go jako przyprawę do potraw, ponieważ stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej.

Kąpiel tymiankowa doskonała po całym dniu w smogu
Kąpiel tymiankowa doskonała po całym dniu w smogu

Trochę ludowych przesądów

Świat ziół od zawsze kojarzył się z mistycyzmem i tajemnicą. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że wiedza o właściwościach ziół wywodzi się z wiedzy ludowej, często przekazywanej z pokolenia na pokolenie. To już wiekowe tradycje poznawania i testowania receptur i mieszanek.

Podobno noszone w portfelu liście rozmarynu, bazylii lub lauru sprawiają, że nigdy nie będzie on pusty, a fortuna będzie nam sprzyjać. A aby spełnić życzenie, wystarczy napisać je na liściu laurowym, a potem go spalić.

O mój rozmarynie rozwijaj się…
O mój rozmarynie rozwijaj się…

Wśród afrodyzjaków, które mają rozbudzić lub wzmocnić uczucia wybranki lub wybranka można znaleźć: lubczyk, rozmaryn, bazylię, tymianek, imbir, cynamon, chilli, cząber czy kardamon.

Podobno gałązki rozmarynu dają powodzenie w życiu, koją nerwy i pomagają podjąć dobre decyzje. Dlatego dodawano je m.in. do wianka panny młodej. Jeśli gałązka po weselu przyjmowała się w ziemi, było to dobra wróżba dla młodych małżonków. Gałązki rozmarynu były także uznawane za talizman – na wszelki wypadek warto je mieć przy sobie w trudnych chwilach.

Kiedyś wierzono, że spalenie w kominku krzewu szałwii pozwala oczyścić nawiedzony dom, miała ona także chronić domostwo przed wszelkimi nieszczęściami.

Jakie jeszcze tajemnice kryją w sobie zioła? Gorąco zachęcamy, aby sprawdzić samemu!


Zdjęcia:

  • https://pixabay.com/pl/kwiaty-charakter-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-%C5%BC%C3%B3%C5%82te-kwiaty-1190773/
  • https://pixabay.com/pl/zio%C5%82a-francuski-bukiet-smakosz-2523119/
  • https://pixabay.com/pl/mi%C4%99towy-ro%C5%9Blin-leczniczych-2496361/
  • https://pixabay.com/pl/tymianek-ro%C5%9Blin-zio%C5%82o-przyprawy-341930/
  • https://pixabay.com/pl/rozmaryn-ro%C5%9Blin-aromatyczne-1797099/