Drukuj
Relacje międzyludzkie

Gry planszowe - pomysł na długie zimowe wieczory

Gry planszowe - pomysł na długie zimowe wieczory

Jak je skrócić, urozmaicić? Gra planszowa to prosty przepis na dobrą zabawę, trening mózgu lub po prostu pobycie razem, z rodziną lub przyjaciółmi.

Sposób na nudę

Zima potrafi czasem nieźle dać w kość. Gdy zmrok zapada tak szybko, a zimny wiatr przeszywa do szpiku kości, po powrocie do domu mamy ochotę jedynie na ciepły kocyk i gorącą herbatę przed telewizorem. Oczywiście nic w tym nic złego.

Czasem jednak warto sięgnąć po coś innego, zrobić coś, na co zwykle w ciągu roku brakuje czasu, jak chociażby ulubiona rodzinna planszówka. To idealny pomysł na każdą okazję, domówkę, nudne wieczory czy rodzinne spotkanie. Gry planszowe są ponadczasowe, ale przede wszystkim pozwalają spędzić miło czas w sposób zdecydowanie bardziej wartościowy!

Warto rozruszać szare komórki

Podczas gry trenujemy refleks i spostrzegawczośćposzerzamy i utrwalamy wiedzę. Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy. Możliwości jest mnóstwo! Są bowiem gry planszowe wymagające strategicznego myślenia, jak i takie, w których liczy się szybkość. Poważne, zabawne, logiczne, zręcznościowe, na wyobraźnię – wybór może niektórych zaskoczyć.

To, na którą z nich się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas i naszych bliskich. Każda jednak czegoś uczy i rozwija. Po prostu przyjemne z pożytecznym!

Gra planszowa nie tylko pozwoli nam, dorosłym rozruszać szare komórki, ale to także świetna inwestycja w rozwój dzieci – w sposób naturalny uczą się one np. mówić, liczyć lub rozwija sprawność manualną. To także świetny sposób na ćwiczenie koncentracji, uwagi, rozwijanie funkcji psychicznych i społecznych. W ten sposób dziecko może poznać radość wygrywania i równie ważną gorycz porażki. Przyswaja sobie także wiele reguł, które pomogą mu w codziennym życiu. Gry planszowe zacieśniają więzy rodzinne, uczą zdrowej rywalizacji oraz rozwijają umiejętności współpracy w grupie. Planszówki nauczą również nasze pociechy jak się dzielić, być cierpliwym i czekać na swoją kolej.

Przede wszystkim jesteśmy razem

Niewiele rzeczy potrafi tak zbliżyć do siebie jak ciekawa gra. Przede wszystkim przełamuje wszelkie bariery, nawet wiekowe. Przy stole może spotkać się 70-, 30- czy nawet 4-latek.

Z jednej strony jesteśmy blisko rodziny, spędzamy z nią czas, z drugiej zaś to świetna zachęta czy pretekst do rozmowy. A rozmawiać można o wszystkim – o fabule gry, o zasadzie fair play czy po prostu codziennych życiowych sprawach. Nie spotykamy się z monitorem komputera czy z ekranem smartfona. Tutaj spotykamy się z drugim człowiekiem.

Gra planszowa to także doskonały pomysł na spędzenie czasu z partnerem czy przyjaciółmi. To nie tylko świetna zabawa umilająca leniwy wieczór, ale sposób, by lepiej się poznać, zrozumieć, polubić.

W co zagrać?

Wybierając grę, należy kierować się sugerowanym na opakowaniu wiekiem uczestników. Dla 3-latka gra przeznaczona dla osób powyżej 7. roku życia może być zbyt trudna. Jeżeli o dzieci chodzi, niezwykle ważnym czynnikiem są walory edukacyjne.

Gier na rynku nie brakuje, tym samym mogą one trafić w gusta każdego, niezależnie od wieku, płci czy preferencji. Są zarówno lekkie i niezobowiązujące, jak i znacznie cięższe, wymagające koncentracji i skupienia. Obecnie planszówki to nie tylko Chińczyk, Scrabble czy Monopoly, wybór tytułów jest ogromy i warto przed zakupem trochę popytać lub poczytać opinii w Internecie.

Gry planszowe - pomysł na długie zimowe wieczory

Możemy postawić zarówno na gry w mniejszym gronie, jak i takie, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się w bardziej licznym towarzystwie. Wystarczy zresztą przejrzeć oferty gier dostępnych w sklepach i serwisach ogłoszeniowych, by samemu się o tym przekonać.

Niektóre kosztują dość sporo, dlatego jeżeli jest taka możliwość, warto szukać tańszych alternatyw lub np. zakupić używane produkty. Coraz częściej możemy również wypożyczać gry planszowe, co znacznie obniża ich koszt.

Relacje międzyludzkie
Odsłony: 4316
(0 Votes)