7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

Kariera zawodowa – warto planować czy liczyć na łut szczęścia?

Kariera zawodowa – warto planować czy liczyć na łut szczęścia?

Współczesny świat stawia przed nami coraz więcej wyzwań. Także na polu zawodowym. Dlatego warto wcześniej zaplanować swoją ścieżkę kariery tak, by praca była zgodna z naszymi oczekiwaniami i sprawiała nam jak największą satysfakcję. W końcu praca pochłania ogromną część naszego życia. Szacuje się, że rocznie Polacy pracują ok. 2000 godzin rocznie!

Zazwyczaj nie planujemy wcześniej kariery zawodowej - po prostu wykonujemy swoje obowiązki, zdobywamy doświadczenie i płyniemy z prądem. Okazuje się, że tak naprawdę Polaków zadowolonych z pracy nie jest nawet połowa, a aż 20% z nas nie ma z niej żadnej satysfakcji, w rezultacie aż 70% deklaruje chęć jej zmiany.

Czasy stabilizacji zatrudnienia bezpowrotnie minęły, dlatego nie warto stać biernie, ale wziąć sprawy w swoje ręce. Dzięki zaplanowaniu swojej ścieżki zawodowej będziemy mogli jasno i wyraźnie określić nasze cele, a potem łatwiej je osiągnąć.

Jeżeli natomiast pozostawimy swoją karierę losowi, po jakimś czasie może okazać się, że jesteśmy w miejscu, w którym w wcale nie chcieliśmy się znaleźć.

Realny wpływ na naszą przyszłość

Planowanie kariery wymaga analizy samego siebie, naszych kompetencji, umiejętności, zdolności, zainteresowań oraz atutów. Przede wszystkim warto przemyśleć, czy to co robimy jest tym, co naprawdę chcemy robić. Odpowiednio dobrane cele motywują do działania, ukierunkowują, ale przede wszystkim pomagają w osiągnięciu tego, co sobie założyliśmy.

Jeżeli zdefiniujemy nasz cel zawodowy, łatwiej nam będzie dobrać ścieżki, które pozwolą go zrealizować. Dzięki ukierunkowanym i systematycznym działaniom, takim jak chociażby pogłębianie kwalifikacji zawodowych, zwiększymy naszą konkurencyjność na rynku pracy.

Przyszłość jest nieprzewidywalna, ale dzięki przemyślanym posunięciom będziemy lepiej przygotowani na zmiany. Łatwiej nam będzie zmierzyć się problemami, które mogą się pojawić, a także przezwyciężyć wszelkie bariery.

Planowanie kariery zawodowej pozwala przejąć kontrolę nad naszym życiem. Daje nam szansę skupić się na czynnikach, na które mamy realny wpływ. Nie szukamy wymówek, nie narzekamy i nie czekamy biernie na to, co się wydarzy, ale bierzemy sprawy w swoje ręce i po prostu działamy.

Planując ścieżkę kariery zawodowej obserwujemy i staramy się zrozumieć warunki społeczne, ekonomiczne, polityczne w jakich funkcjonujemy. Dzięki temu nie tylko łatwiej jest nam przewidzieć wszelkie zmiany, ale przede wszystkim dostrzec i wykorzystać szanse na rynku pracy.

Świadome kreowanie własnej ścieżki zawodowej to działanie na wielu płaszczyznach oraz konieczność rozwoju przez całe życie. Pamiętajmy, że karierę możemy planować na każdym jego etapie, jednak, aby znaleźć swoje miejsce w świecie zawodowym, należy zainwestować czas i wysiłek w poznanie siebie, określenie celu oraz jego realizację. Trzeba też przygotować się na to, że proces ten wymaga dużej konsekwencji w działaniu i może trochę potrwać.

Kariera zawodowa – warto planować czy liczyć na łut szczęścia?
(0 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱