7 OBSZARÓW SZCZĘŚCIA

zooterapia leczenie zwierzętami

Zooterapia, czyli leczenie zwierzętami

Zwierzęta towarzyszą nam od tysięcy lat i wyzwalają w nas wiele pozytywnych emocji. Kochają nas bezgranicznie, takimi jakimi jesteśmy, poprawiają samopoczucie i redukują stres. Okazuje się, że mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie, przebieg rehabilitacji, a nawet wydłużenie życia. Jak to możliwe?

 

Zooterapia – co to takiego?

Zooterapia należy do naturalnych metod leczenia, a jej celem jest poprawa stanu fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego człowieka. Jest skuteczną formą terapii, wykorzystywaną w różnych zaburzeniach somatycznych i psychicznych.

Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu niepełnosprawności, autyzmu, depresji czy nerwic. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przyspiesza ponadto rekonwalescencję. Zooterapia zwykle kojarzona jest z pracą z dziećmi, jednak ta metoda leczenia jest również stosowana w terapii osób dorosłych.

Opiekę nad zwierzętami zaleca się też osobom zmagającym się z depresją. Odpowiedzialność za pupila przywraca im sens życia, pojawia się obowiązek nakarmienia czy wyjścia na spacer oraz zmniejsza się poczucie osamotnienia.

 

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia to bodaj najbardziej popularna, zooterapeutyczna metoda leczenia wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Prowadzona jest z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Najczęściej wykorzystuje się ją u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, nadpobudliwością psychoruchową, autyzmem oraz u osób niesłyszących i niewidzących.

Zajęcia z psami pobudzają podstawowe zmysły do działania, przyczyniają się do usprawnienia funkcji motorycznych, poprawiają koncentrację, mają też pozytywny wpływ na rozwój mowy. Kontakt człowieka z psem w ramach dogoterapii pozwala ponadto na nawiązanie silnej więzi psychicznej, która przyspiesza proces leczenia.

Terapia z psem ma także bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka, gdyż za jej pośrednictwem dziecko uczy się wyrażać emocje, uczy się empatii i rozwija aktywność ruchową. Przynosi również pozytywne efekty w terapii osób samotnych i starszych.

zooterapia

 

Na czym polega felinoterapia?

Felinoterapia to rodzaj terapii oparty na kontakcie z kotem. Działa uspokajająco i przeciwbólowo. Koty instynktownie wyczuwają chore czy obolałe miejsce i zazwyczaj tam się układają. Ogrzewając je ciepłem swojego ciała, przynoszą ukojenie. Ponadto dotykanie, głaskanie i mruczenie kota działa uspokajająco, obniża stres i relaksuje.

Podobnie jak w przypadku dogoterapii, przebywanie z kotem pobudza zmysły wzroku, słuchu, dotyku, węchu, jak również pomaga w rehabilitacji ruchowej. Felinoterpia jest także zalecana osobom przejawiającym problemy z przystosowaniem społecznym. Celem tej terapii jest bowiem przede wszystkim pomoc w przełamywaniu lęków w kontakcie ze światem zewnętrznym.

 

Hipoterapia, czyli leczenie z udziałem koni

Hipoterapia pomaga przede wszystkim osobom cierpiącymi na zaburzenia psychomotoryczne. Terapia z udziałem koni ma także pozytywny wpływ na osoby z upośledzeniem umysłowym i zaburzeniami emocjonalnymi.

Hipoterapia świetnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Jazda na koniu uruchamia bowiem wszystkie mięśnie i stawy, przyczynia się do ich rozluźnienia oraz zapobiega przykurczom. Kontakt z koniem rozwija również koncentrację i samodzielność.

 

Czym jest delfinoterapia?

Niezwykle interesującą gałęzią zooterapii jest również delfinoterapia. Podczas zabawy z delfinami znacznie zwiększa się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. To nic innego jak pobudzenie endorfin

Tego rodzaju zajęcia przeprowadzane są w wodzie pod okiem fizjoterapeutów i polegają zarówno na zabawie ze zwierzętami, jak i na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych w ich towarzystwie. Odczuwając radość i zadowolenie z przebywania z delfinem jesteśmy w stanie, czasem nieświadomie, wykonać nawet bolesne ćwiczenia. Delfinoterapia jest przez to niezwykle skuteczna i daje bardzo pozytywne efekty.

 

Cavioterapia – co to takiego?

Cavioterapia to naturalna, choć nieco niekonwencjonalna metoda leczenia, w której wykorzystuje się... świnki morskie. Brzmi zaskakująco? Cavioterapia stanowi świetną formę wsparcia osób starszych lub z depresją. Zabawy z małym futrzakiem nie tylko skutecznie poprawią humor, ale też działają terapeutycznie.

Świnki morskie są idealne dla emerytów, ponieważ zachęcają ich do ruszania się. Przebywanie z nimi sprawia, że pacjenci zapominają, ignorują czy bagatelizują negatywne skutki dolegliwości czy chorób podeszłego wieku.

Korzyści wynikających z zastosowania zooterapii jest zatem naprawdę wiele. Taka metoda leczenia wpływa bowiem na zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne pacjenta. Wzajemne oddziaływanie na siebie człowieka i zwierzęcia może sprawić, że objawy choroby staną się łagodniejsze, a nawet ustąpią całkowicie.

(2 Votes)

Dr Gaja

Matka natura, matka ziemia i żywicielka, która łączy to, co daje przyroda z badaniami i wiedzą ekspertów. Jej celem jest zbliżanie Was - czytelników - do natury i wskazywanie tych pomysłów na codzienne funkcjonowanie i dietę, które pozwolą Wam żyć w harmonii, szczęściu i zdrowiu. Dzięki naturalnym produktom i wartościowym, merytorycznym poradom, osiągnięcie tego stanu będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek 🌱