Drukuj
Obcowanie z naturą

Łąki kwietne dla pszczół. Jakie kwiaty przyciągają pszczoły?

łąki kwietne dla pszczół jak przyciągnąć pszczoły kwiaty

Łąki kwietne dla pszczół. Jakie kwiaty przyciągają pszczoły?

Dzika łąka kwietna (tzw. samosiejka) czy łąka w obrębie własnego ogrodu? Głosy ekologów spowodowały, że nawet w miastach zaczynają powstawać łąki kwietne dla pszczół. Ich geneza nie jest tak istotna, jak wartość, jaką łąki dają pszczołom. Owady te, często w przeciwieństwie do nas, ludzi, lubują się w kwiatach, które niekoniecznie mają spektakularne rozmiary. Pszczoły gustują w kwiatach małych, ale bujnie rosnących.

 

Jakie kwiaty lubią pszczoły? 

Wśród dobrodziejstw łąk szczególnie kuszące są dla nich rośliny motylkowate. Zaliczyć do nich można koniczynę, lucernę, wykę czy komornicę. Poza przyciąganiem pszczół, rośliny te wzbogacają również glebę w azot, co stanowi pożytek dla innych gatunków roślin łąkowych.

Poza roślinami motylkowatymi, pszczoły chętnie „odwiedzają” również rośliny z rodziny jasnotowatych (np. pszczelnik) czy rośliny z rodziny ogórecznikowatych (np. ogórecznik, żmijowiec). Przyjrzyjmy się wybranym gatunkom miododajnych kwiatów nieco bliżej…

 

Kwiaty idealne dla pszczół 

Prawdziwą kwiatową przyjaciółką pszczół jest dobrze nam znana koniczyna. Jej zapach wabi nie tylko pszczoły, ale również inne owady. Nieoceniona jest natomiast jej wydajność miodowa, którą szacuje się na 100-200 kg! Ponadto koniczyna ma zrównoważony skład nektaru, bardzo dobry dla pszczół, czym nie może poszczycić się każdy miododajny kwiat. Na szczególną uwagę zasługują: koniczyna czerwona, rozesłana (biała) oraz różowa o większych kwiatostanach.

Mimo, że koniczyna wydaje się być obecna na każdym trawniku, zaleca się sianie jej również w ogrodzie. Dlaczego? Otóż, koniczyny jest coraz mniej… Ponieważ trawa, co do zasady, podlega częstemu koszeniu, koniczyna nie nadąża zakwitać. W ten sposób tracimy kwiaty dla pszczół. Warto wspomnieć, że dbanie o koniczynę to sama przyjemność, bowiem nie wymaga absolutnie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

łąki dla pszczół jak dbać o pszczoły kwiaty miododajne

Wiele polnych kwiatów skutecznie przyciąga pszczoły

 

Pożywienie dla pszczół (i nie tylko) 

Pospolity chwast. Tak często myślimy o wszechobecnym mleczu, a właściwie mniszku lekarskim. Roślina ta kwitnie 30 dni i jest szczególnie wartościowa dla owadów zapylających. Nie ze względu na jej miododajność, która nie jest spektakularna, ale ze względu na powszechność.

Mniszka znajdziemy bowiem niemal na każdym rogu. Wczesną wiosną jest więc istotnym pożywieniem dla pszczół. Co więcej, mlecz jest także rośliną jadalną (dla ludzi i zwierząt domowych) o właściwościach leczniczych – wspomaga pracę wątroby i nerek, poprawiając metabolizm.

 

Łąka miododajna 

Kolejnym kwiatem przyciągającym pszczoły jest król polskich łąk – mak. Wśród maków polnych na szczególną uwagę zasługuje maczek kalifornijski. To piękny, pomarańczowo-żółty miododajny kwiat, który swoimi barwami wspaniale złoci łąkę. Nie bez znaczenia jest zatem inna jego nazwa – pozłotka. Choć maki mają mniejszą wydajność miodową, z sukcesem przyciągają do siebie pszczoły.

Na uwagę zdecydowanie zasługuje również lucerna. Roślina ta posiada ponad 100 różnych gatunków, jednak dla pszczół najbardziej sprawdzi się lucerna siewna. Jest to kolejny idealny kwiat dla pszczół, który swoim zapachem wabi owady nawet z większych odległości. Ale to nie jedyny jej atut! Posiada także właściwości lecznicze i odżywcze. Co więcej, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i urokliwym ciemnoniebieskim kwiatostanom z pewnością dodaje również waloru estetycznego niejednej łące.

 

Jakie kwiaty na łące i w ogrodzie? 

Małe, ale miododajne kwiaty, które możemy znaleźć nie tylko na łące, ale często również we własnym ogródku. Jakie kwiaty zasadzić dla pszczół? Poza kwiatami jednorocznymi oraz wieloletnimi poleca się także zioła. Warto zatem spojrzeć przychylnym okiem na: rozmaryn, kminek, anyż hyzop, miętę, majeranek, tymianek, kolendrę, szałwię czy arcydzięgiel. Kwitną one w okresie letnim, wabiąc nie tylko pszczoły, ale również inne owady zapylające, a także motyle i ćmy.

Dość powszechnie spotykane na łąkach kwietnych są również: nostrzyk, pszczelnik, ostrożeń, szczeć, komonica, dziurawiec czy wrotycz. Mimo że przez człowieka są one często postrzegane jako chwasty, tworzą one idealną łąkę kwietną dla pszczół.

łąki dla pszczół kwiaty miododajne jak dbać o pszczoły

Chcąc zadbać o pszczoły warto posiać różne gatunki kwiatów

 

Jak dbać o pszczoły?

Łąki często kojarzą nam się z obszarem pełnym chwastów. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, pszczoły wręcz kochają takie miejsca – bogate w kwiaty, czekające na zapylenie. Stopień urbanizacji powoduje natomiast utratę przez pszczoły ich naturalnych siedlisk. Jednym ze sposobów pomocy tym owadom jest sianie łąk.

Warto jednak zaznaczyć, że każdy może pomóc naszym pracowitym przyjaciołom w ich niezwykle istotnej pracy. Łąkę kwietną dla pszczół możemy bowiem z powodzeniem utworzyć nawet we własnym ogrodzie. W tym celu warto zagospodarować przestrzeń, która nie będzie koszona. Jeśli naszym celem jest przyciągnięcie do siebie pszczół, zaleca się wysiewać łąkę, która nie zawiera traw. Trawy bowiem, w dłuższej perspektywie, będą wypierać rośliny kwitnące.

Wiele spośród miododajnych kwiatów łąkowych nie wymaga szczególnie zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem warto rozważyć stworzenie takiej łąki kwietnej dla pszczół u siebie.

 

Bibliografia:

 

Obcowanie z naturą
Odsłony: 2399
(0 Votes)